Видео, пуснато в интернет, разпространява фалшива информация за напрежение между Франция и Обединените арабски емирства след задържането на главния изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров в Париж, предаде АП.

Според анализ, проведен от Асошиейтед прес, вероятно видеото идва от Русия.

Остава неясно обаче защо Москва би избрала да публикува подобно видео, в което се твърди, че Емирствата са спрели покупката на френско оръжие, което изглежда е първото забележимо усилие на Москва да насочи към ОАЕ кампания за дезинформация. ОАЕ остават една от малкото страни, които все още имат директни полети до Москва.

От своя страна Франция остава един от основните поддръжници на Украйна и нейния президент Володимир Зеленски.

Междувременно Русия вероятно остава силно заинтересована какво се случва с Telegram, приложение, за което се смята, че е използвано широко от нейните военни по време на войната и което е било използвано и от активисти в миналото. И този ход идва на фона на опасенията в Съединените щати относно намесата на Русия, Иран и Китай в предстоящите президентски избори в САЩ.

Русия използва американски инфлуенсъри за да прокарва пропагандата си преди изборите

Русия използва американски инфлуенсъри за да прокарва пропагандата си преди изборите

Подходът се счита от американските агенции за сигурност като една от предпочитаните тактики на Русия

Фалшивото видео е пуснато на 27 август, като на него е присъствало и логото на новинарската мрежа "Ал-Джазира", като е имало и опит да се имитира и стилът на медията. Във видеото се е твърдяло, че правителството на ОАЕ е спряло предварително обявената покупка на 80 изтребителя Rafale от Франция на стойност 16 милиарда евро. Видеото също така се опитва да свърже владетеля на Дубай и неговия престолонаследник с това решение.

Такова решение обаче никога не е правено. ОАЕ и Франция поддържат близки отношения, като френските военни оперират военноморска база в страната. Френски военни самолети и персонал също са разположени в голямо съоръжение извън столицата на Емирството Абу Даби.

От "Ал-Джазира" са коментирали, че кадрите са "фалшиви и ние опровергаваме това приписване на медийната мрежа". Проверка на АП показва, че медията никога не е излъчвала подобно твърдение.

Държавно финансираната "Ал-Джазира" си навлече критики в миналото от страните от Персийския залив за отразяването на Арабската пролет от 2011 г., от Съединените щати за излъчване на видеоклипове от лидера на Ал-Каида Осама бин Ладен и последно в Израел, където властите затвориха редакцията й заради отразяването на войната срещу Хамас в ивицата Газа.

АП е отправил и въпроси към профила, който е разпространил видеото, но отговор не е получила, а самият профил по-късно изтрил публикацията си. Според АП този акаунт е свързан с друг в приложението за съобщения Telegram, който многократно е споделял графични изображения на мъртви украински войници и проруски съобщения.

Такива акаунти се разпространиха от началото на войната в Украйна, като използват подходите на минали руски кампании за дезинформация.

Според Центърът за противодействие на дезинформацията в Киев, правителствен проект, фокусиран върху противодействието на подобни руски кампании, акаунтът, публикувал видеото, участва в "систематично кръстосано цитиране и повторно публикуване на съдържание", свързано с руските държавни медии и тяхното правителство.

Това показва, че акаунтът "е насочен към международна аудитория с цел информационно влияние", каза центърът. Той "вероятно принадлежи към руската мрежа за подривна информационна дейност в чужбина".

Други експерти оцениха видеото като вероятно руска дезинформация. Франция и ОАЕ не са коментирали видеото.

САЩ и Полша помагат на Украйна да бори руската дезинформация

САЩ и Полша помагат на Украйна да бори руската дезинформация

Полша също е обект на саботаж и други разрушителни мерки от страна на руските тайни служби