Военни и полицейски операции се проведоха из цял Еквадор в четвъртък в отговор на вълната от насилие и пленяването на близо 180 служители на затворите от затворници, като правителството обеща да води война срещу престъпните банди, които обвинява за безредиците, предава Ройтерс.
Драматичният скок в насилието тази седмица, включително нахлуването в телевизионна станция по време на живо предаване, необясними експлозии в различни градове и отвличането на полицаи - изглежда е отговор на плановете на новия президент Даниел Нобоа да се справи с тежката ситуация с престъпността.
Нобоа обеща, наред с други неща, да държи затворените лидери на банди в нови затвори с висока степен на сигурност. Очаква се правителството да сподели подробности за планираните съоръжения по-късно днес.
Нобоа обяви 60-дневно извънредно положение, изпращайки военните на улицата и определяйки 22 банди като терористични групи, и каза в сряда, че помощта от САЩ се очаква до дни.
Президентът, 36-годишен син на един от най-богатите търговци на банани, който встъпи в длъжност през ноември, е подкрепен от иначе разнородното национално събрание, което гласува единодушно късно в сряда в подкрепа на усилията му за възстановяване на реда.
Има малко информация, публикувана от властите за състоянието на 158 надзиратели и 20 административни служители на затворите, взети за заложници от понеделник в най-малко седем затвора.
"Ситуацията е много тревожна, все още не знаем какви са условията вътре", каза Карлос Ордонес, вицепрезидент на асоциацията на служителите в затворите. "Никой не влиза, никой не излиза, нямаме точна информация.
Ордонес каза, че военните са поели управлението на местата, където има заложници.
Видеоклипове, показващи, че персоналът на затворите е подложен на изключително насилие, включително стрелба и обесване, се разпространяват в социалните медии, въпреки че командирът на въоръжените сили контраадмирал Хайме Вела каза в сряда, че няма убити заложници.
"Засега разбираме и се надяваме, че това не са нашите колеги във видеоклиповете... Смятаме, че всички те са все още живи", каза Ордонес, добавяйки, че неговата група е подала петиция, за да се опита да окаже натиск върху правителството да направи повече.
В страната има само около 2600 надзиратели в страната, които охраняват 32 000 затворници, без да се включват центровете за задържане на младежи.
"Молим за освобождаване на моите колеги и след това за по-добри условия на работа", каза Ордонес.
Агенцията за затворите SNAI заяви в изявление в четвъртък, че през нощта е имало безредици в два затвора и бягството на трима затворници от друг. Операциите по освобождаването на заложниците продължават, се добавя в изявлението.
Очевидното бягство на лидера на Los Choneros Адолфо Масиас от затвора през уикенда допринесе за решението на Noboa да обяви извънредно положение.
Еквадор граничи с произвеждащите кокаин Колумбия и Перу и се е превърнал в основна точка за доставка на наркотици. Докато неговите съседи засилиха контрола по границите си тази седмица, военните в Еквадор извършиха акции и конфискуваха оръжия из цялата страна.
Вела каза в сряда, че 329 души, предимно от банди като Los Choneros, Los Lobos и Los Tiguerones, са били задържани, откакто президентът обяви извънредно положение в понеделник.
Мишена на отвличания са били и полицаи. Полицията съобщи, че девет полицаи са били отвлечени по-рано тази седмица, но не е ясно колко от тях все още са в плен към четвъртък.
Улиците в Кито и Гуаякил останаха по-тихи от обикновено в четвъртък, като учебните часове се провеждаха виртуално и много хора работеха от вкъщи.