Американските републиканци все повече се противопоставят на изпращането на военна помощ на Украйна. Това показва проучване на "Уол стрийт джърнъл", проведено между 27 март и 1 април сред 1500 души.
То подчертава нарастващото разделение в САЩ по партийни линии, пише "Киев индипендънт".
Според допитването 83% от поддръжниците на Демократическата партия подкрепят продължаването на финансовата помощ на САЩ за Украйна срещу 79% от републиканците, които са против. Сред всички анкетирани гласоподаватели 49% подкрепят продължаването на помощта за Киев, а 44% са против.
През 2023 г. и през 2024 г. демократите започнаха да подкрепят повече помощта за Киев, докато настроенията на републиканците се изместиха в обратната посока, като мнозина заявиха че САЩ вече правят твърде много.
Данните показват и по-широко несъгласие относно ролята на Америка в световен мащаб. Около 81% от анкетираните републиканци считат, че съюзниците на САЩ не правят достатъчно, за да се защитят и че Вашингтон трябва да спре да ги брани, харчейки парите на данъкоплатците.
За разлика от тях 83% от демократите са на мнение, че международните съюзи са сила и заслужават финансова подкрепа.
Пропастта в мненията отразява години на нарастващ републикански скептицизъм към глобалната ангажираност, повлиян от доктрината на президента Доналд Тръмп "Америка на първо място". Тръмп многократно е критикувал съюзниците от НАТО за ниските разходи за отбрана и е поставял под въпрос стойността на ангажиментите на САЩ за сигурност отвъд граница.
Тръмп отдавна настоява съюзниците от НАТО да увеличат военните си разходи. По-рано той призова Алианса да повиши своя показател от 2% на 5% от БВП.
По време на среща на 28 февруари с президента Володимир Зеленски във Вашингтон Тръмп заяви, че гаранциите за сигурност на Украйна трябва да бъдат отговорност на Европа и се представи като неутрална фигура във войната, като предложи да посредничи между Киев и Москва.
Позицията на Тръмп подчертава по-широка промяна от традиционното американско лидерство в глобалните дела към насочена навътре външнополитическа платформа.