Сръбският президент Александър Вучич откри международна конференция "Двадесет години след бомбардировките на Югославия - уроци за европейската сигурност през 21 век", съобщава ТАСС.
"Можем да простим, но не можем да забравим агресията на НАТО, искаме добри отношения с НАТО, но не искаме да се присъединяваме към НАТО," каза Вучич.
"Според статистиката захарта през последните десетилетия е убила повече хора, отколкото барутът. В Сърбия ситуацията е различна, дълго няма да бъдем страна с такава статистика. Емоциите не могат да бъдат избегнати, когато си спомните колко деца загинаха. Но това не означава, че не трябва да анализираме с трезв ум всичко, което се случи", обясни президентът.
Според него, през 1999 г. агресията срещу Югославия е била от полза за много играчи както в американската администрация, така и в НАТО. "Сега светът се е променил от биполярен на многополюсен, но Мартин Лутер е прав, когато казва, че насилието може да донесе само кратка победа", допълва той.
Вучич коментира, че "вековните основи на конфликта не са изчезнали, сега имаме определено гето за сърбите и за албанците. Страхувам се, че тази ситуация ще продължи, докато сърбите и албанците не разберат, че трябва да решават собственото си бъдеще."
Сръбският президент допълни, че никакъв натиск върху Сърбия няма да я принуди да изостави интересите си. "Ако някой мисли, че може да се притисне Сърбия, за да се откаже от своите интереси, то казвам ви, че такъв натиск не съществува."