САЩ изпращат в Киев част от произведеното в СССР оборудване за противовъздушна отбрана, което тайно са придобили преди десетилетия, за да подкрепят украинската армия. Това разкри в. "Уолстрийт джърнъл".

Предоставянето на украинската армия на съветско въоръжение има за цел да ѝ помогне да отблъсне руските въздушни и ракетни атаки, съобщиха американски служители.

Лавров: Съветските и руските ПВО-та не могат да бъдат преотстъпвани

Лавров: Съветските и руските ПВО-та не могат да бъдат преотстъпвани

А и те ще бъдат законна цел на руските сили в операцията по денацификация

Оръжията са познати на украинската армия, която наследи този тип оборудване след разпадането на Съветския съюз.

Системите, които включват SA-8, са от преди десетилетия и са получени от САЩ, за да могат да проучат технологиите, използвани от руската армия и които Москва е изнесла по света.

Пентагонът отказва да коментира решението на Държавния департамент да посегне към малко известния си арсенал от съветски оръжия, което идва в момент, когато администрацията на Байдън полага големи усилия за разширяване на възможностите за противовъздушна отбрана на Украйна.

Великобритания изпраща ПВО и още войски в Полша

Великобритания изпраща ПВО и още войски в Полша

Сигнал за Кремъл, че Лондон е готов да защитава съюзниците си

През десетилетията САЩ придобиват малък брой съветски системи за противоракетна отбрана, за да могат те да бъдат изследвани от американски експерти по разузнаване и да помагат при обучението на американските сили.

Общественото внимание към тези тайни усилия е привлечено през 1994 г., когато на летището в Хънтсвил е забелязан огромен транспортен самолет съветско производство, който се намира в близост до магистралата. По-късно става ясно, че самолетът е превозвал система за противовъздушна отбрана С-300, която САЩ са придобили в Беларус като част от таен проект с участието на Пентагона, струващ 100 млн. долара, според бивш служител, участвал в мисията.

САЩ предлагат на Украйна ПВО вместо полските МиГ-29

САЩ предлагат на Украйна ПВО вместо полските МиГ-29

Напрежението ескалира

Някои от оръжията от съветски тип са били съхранявани в арсенала Редстоун в Алабама, за който на уебсайта му е отбелязано, че служи като "център на армията за ракетни програми". Поне част от изпратеното от САЩ е от тази база, твърдят служители, които допълват, че наскоро самолети С-17 са летели до близкото летище в Хънтсвил, Алабама.

С-300 от Беларус не беше сред системите, които се изпращат на Украйна, каза един от американските служители.

Годишният законопроект за правителствените разходи, приет наскоро от Конгреса и подписан от президента Джо Байдън, включва формулировка, която упълномощава администрацията да прехвърли на украинската армия и на партньорите от Организацията на Северноатлантическия договор самолети, боеприпаси, превозни средства и друго оборудване, което вече се намира в чужбина или в съществуващите запаси.

Украйна вече разполага с някои руски системи за противовъздушна отбрана, включително С-300. Тя обаче се нуждае от повече такива системи, които да могат да действат на средни и дълги разстояния, за да отблъскват руските самолетни и ракетни атаки. Ракетите "Стингър", които САЩ и страните от НАТО предоставят на Украйна, са ефективни само срещу хеликоптери и ниско летящи самолети.

САЩ се надяват, че осигуряването на допълнителни средства за противовъздушна отбрана ще позволи на Украйна да създаде де факто забранена за полети зона, тъй като САЩ и съюзниците им от НАТО отхвърлиха призивите на Украйна алиансът да създаде такава. Според представители на администрацията на Байдън подобна стъпка може да доведе до пряка конфронтация между водения от САЩ алианс и руските сили, която американският президент е решен да избегне.

Зеленски не убеди Байдън за въвеждането на зона, забранена за полети над Украйна

Зеленски не убеди Байдън за въвеждането на зона, забранена за полети над Украйна

Американският президент ще обяви допълнителна помощ от 800 млн. долара за Киев

Джо Байдън ще пътува до Брюксел тази седмица за срещата на върха на НАТО, за да обсъди "продължаващите усилия за възпиране и отбрана" на Украйна, заяви говорителката на Белия дом Джен Псаки. Вицепрезидентът Камала Харис, държавният секретар Антъни Блинкън и министърът на отбраната Лойд Остин също посетиха Източния блок, за да обсъдят начини за укрепване на отбранителните оръжия на Украйна.

Миналата седмица Лойд Остин посети Словакия, за да проучи дали страната би изпратила своите С-300 в Украйна. Словакия заяви, че би го направила, ако САЩ ѝ предоставят друга система за ПВО като "Пейтриът", но договореност все още няма.

Произведените в САЩ оръжия, като системата за противовъздушна отбрана "Пейтриът", са дефицитни и изискват американски военен персонал или месеци наред американско обучение, за да се използват. Германски и холандски подразделения от "Пейтриът" са изпратени в Словакия като временно решение, съобщиха правителствата на двете страни.