Кабинетът на Япония одобри износа на нови бойни самолети, разработвани съвместно с Великобритания и Италия, съобщиха от BBC.

Държавата облекчи правилата за износ на оръжия, като това ще позволи продажбата на самолети на страни, с които Япония има споразумения за отбрана и където няма продължаващи военни конфликти.

Всяка продажба на изтребител ще изисква одобрението на кабинета, увериха управляващите.

Премиерът Фумио Кишида заяви, че разрешаването на износа на бойни самолети към трети страни е "необходимо", за да се запази доверието в Токио като партньор в други бъдещи международни отбранителни проекти.

"Планът за създаване на бойни самолети с възможности, които са от съществено значение за сигурността на нашата нация, трябва да бъде реализиран, за да се гарантира, че отбраната на нашата нация няма да бъде компрометирана", посочи правителствения говорител Йошимаса Хаяши днес.

През декември 2022 г. Япония се включи към Великобритания и Италия в т.нар. Tempest, програма за разработване на нов боен самолет, който ще използва софтуер с изкуствен интелект и усъвършенствани сензори за подпомагане на пилотите.

Очаква се изтребителите да бъдат разположени на позиции до 2035 г. Това е първото партньорство на Токио за разработка на отбранително оборудване с държава, различна от САЩ.

Въпреки това, японският министър на отбраната Минури Кихара поясни, че Япония все още ще остане ангажирана с "основната философия на пацифистка нация", като премине през "строги процеси на вземане на решения" за износа.

Припомняме, че след Втората световна война Япония прие конституция, която гласи, че държавата се отказва от войната и използването на сила за уреждане на международни спорове. Конституцията не признава официално военните и ги ограничава до способности за самоотбрана.

Допълнително, чрез конституцията беше наложена и забрана за износ на оръжие, която претърпя облекчения за първи път през 2014 г. при тогавашния министър-председател Шиндзо Абе.

През декември миналата година Япония наложи допълнителни облекчения, като така се позволи продажбата на смъртоносни оръжия, произвеждани по чуждестранни лицензи. Така тези оръжия могат да бъдат изнасяни в страната, в която е базиран собственика на лиценза.

Северна Корея: Японският премиер търси среща с Ким Чен Ун

Северна Корея: Японският премиер търси среща с Ким Чен Ун

Токио иска "разговори без предварителни условия"