Срещата между президента на Южна Африка Сирил Рамафоса и американския президент Доналд Тръмп, проведена в сряда в Белия дом, предизвика разочарование и критики в Южна Африка, след като разговорът бе доминиран от твърдения на Тръмп за системно насилие срещу бялото малцинство в страната, предава "Ройтерс"

По време на срещата Тръмп се фокусирал почти изцяло върху предполагаемата заплаха за белите фермери в Южна Африка, прожектирал видеоклипове и разлиствал статии, с които твърдял, че подкрепя тезата си за "бял геноцид" - твърдение, което не се потвърждава от официални данни и е широко разпространявано в крайнодесни среди.

Рамафоса, който бе придружен от популярни бели южноафрикански голфъри и бизнесмени, включително милиардера Йохан Рупърт, е пристигнал във Вашингтон с надежда да възстанови влошените двустранни отношения, но в крайна сметка е бил поставен в отбранителна позиция.

Мнозина южноафриканци поставиха под въпрос дали посещението изобщо е било необходимо. "Ние знаем, че няма бял геноцид. За мен това беше безсмислено упражнение", коментира профсъюзният член Собело Мота в Йоханесбург. Журналистката Ребека Дейвис от изданието Daily Maverick писа: "Поне не го 'зелeнскираха' - не го унижи Тръмп лично, както стана с президента на Украйна."

Въпреки очевидното напрежение, говорителят на южноафриканското външно министерство Криспин Фири защити поведението на Рамафоса: "Не е в природата на президента да бъде конфронтационен. Той подхожда към нещата спокойно и обективно - и това очакваме от един президент."

Въпреки твърденията за "етнически насочено насилие", белите южноафриканци съставляват под 8% от населението, но остават най-заможната група в страната, контролираща около три четвърти от частната земя. Статистиката сочи, че Южна Африка има едно от най-високите нива на престъпност в света - около 20 000 убийства годишно, като повечето жертви са чернокожи.

Дори самият съюз на африканерските фермери TLU-SA не потвърждава тезата за геноцид - по техни данни от 1990 г. досега са убити 1 363 бели фермери, което е средно около 40 годишно, или под 1% от всички убийства в страната.

Въпреки това, в продължение на години крайно десни групи и онлайн форуми разпространяват тезата за "белите жертви", която според анализатори е повлияла върху възгледите на Тръмп, някои републикански политици и дори на родения в Южна Африка Илон Мъск.

Йохан Рупърт, собственик на Richemont (Cartier, Montblanc), казал на Тръмп, че престъпността е "проблем за всички". А бизнесменът Оуен ван Роен коментира от Сандтън, финансовия център на Йоханесбург: "Престъпността в Южна Африка трябва да се разглежда в цялост. Тези твърдения за геноцид срещу белите са извадени от контекст и не трябва да бъдат във фокуса."

САЩ приемат първата група бели южноафрикански бежанци

САЩ приемат първата група бели южноафрикански бежанци

Ново изостряне на отношенията с Претория