Ежегодната климатична среща на ООН, известна като тази година като COP29, стартира в понеделник в Баку, Азербайджан, с амбициозни цели и нови призиви за финансиране на климатични инициативи. Събитието се провежда след година, изпълнена с природни бедствия, които мотивират развиващите се страни да настояват за значително увеличение на финансовата подкрепа за справяне с климатичните промени, предава "Ройтерс".

Президентът на COP29, Мухтар Бабаев, започна със силно послание: "Ние сме на път към разруха. Това вече не са бъдещи проблеми - климатичните промени са тук. Хората страдат, и имат нужда от много повече от съчувствие и молитви. Те се нуждаят от лидерство и действия. COP29 е моментът, в който трябва да намерим нов път за всички", подчерта Бабаев и призова страните да докажат ангажимента си към целите на Парижкото споразумение.

Отстъпващият президент на миналогодишната среща COP28, Султан Ал Джабер от OAE, също отправи призив към световните лидери: "Нека действията говорят по-силно от думите и резултатите надминат реториката. Ние сме това, което правим, а не това, което казваме", напомни той, призовавайки към обединение и конкретни резултати.

Климатичният шеф на ООН, изпълнителният секретар на Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (UNFCCC), Саймън Стийл, насочи вниманието към нуждата от нови глобални цели за финансиране на справянето с изменението на климата: "Ако две трети от страните не могат да си позволят бързо намаляване на емисиите, цената ще бъде жестока за всички нас. Финансовата подкрепа за климата не е благотворителност, а стратегическа необходимост за всяка страна, включително за най-големите и най-богатите." Стил подчерта, че е нужно не само съгласие за нова цел, но и реформа на глобалната финансова система, за да се даде на държавите необходимата финансова свобода.

Лидерите изразиха надежда, че COP29 ще даде нова насока в борбата с климатичните промени и ще създаде условия за по-устойчиво бъдеще, базирано на сътрудничество и действия.

Китай вкарва търговията в преговорите за климата

Китай вкарва търговията в преговорите за климата

Пекин заедно с други развиващи се икономики определят про-екологичните данъци и такси като протекционизъм