Британският премиер Гордън Браун днес официално ще обяви датата на произвеждане на парламентарните избори в страната. Тя се очаква да бъде 6 май, съобщава БиБиСи.
Според процедурата, Браун ще поиска от кралица Елизабет Втора да разпусне парламента, след което официално ще обяви датата за произвеждане на изборите.
Въпреки че това е официално стартът, предизборната кампания започна още преди няколко седмици.
Очаква се също така, още от днес да започне и основният сблъсък между Гордън Браун и опонента му - лидерът на Консервативната партия Дейвид Камерън.
Преди Браун назова три основни задачи, които стоят пред страната - обезпечаване и възстановяване на британската икономика, защита на безплатното образование и здравеопазване особено при нуждата от двойно съкращаване на бюджетни дефицит, както и обновяване на политическия климат в страната.
От своя страна Камерън излиза с призиви за защита на обществото - на младите и възрастните, на работниците.
Лейбъристите, след 13 във властта и спечелени три последователни парламентарни избори, са заплашени от провал на предстоящите избори.
Според анализатори консерваторите този път имат всички шансоведа се върнат в управлението - на фона на икономическата криза, серията корупционни скандали и общото недоволство към настоящите лидери.
Гордън Браун наследи и част от недоволството от предишния премиер Тони Блеър и брожението срещу продължаващото участие на страната в операцията в Ирак.
Социолози не изключват обаче и ситуация, при която нито една от действащата политически сили няма да събере абсолютно мнозинство и за да се състави правителство трябва да се водят преговори за коалиция.
Какъвто и да е резултат от изборите, съставът на британския парламент трябва значително да се обнови, тъй като в оставка отиват 144 членове на парламента.
Социологически допитвания от последните седмици показват, че разликата между консерваторите и лейбъристите се топи.
Икономиката ще стане водеща тема на предизборната кампания. Основната идеологическа борба ще се разгърне преди всичко около огромния дефицит в националния бюджет и начините за неговото намаляване.
Освен върху икономиката все по-актуален става въпросът за вътрешната политика, включително и темата за емигрантите.
информиран
на 06.04.2010 в 12:17:45 #2Изборите ще се интересни, тъй като кризата до голяма степен ще заличи разликите в икономическите програми на отделните партии. Имайки предвид, че Браун не успя да консолидира партийните редици, Камърън има значителни шансове да стане премиер. Интересно ще бъде да се види дали британските националисти (BNP) чрез техния лидер Ник Грифин (най-колоритната личност) ще успеят да подобрят значително резултата си и как ще се представят другите национални партии в Шотландия и Уелс. Статуквото едва ли ще се измени, но тези партии, заедно с UKIP, могат да наклонят везните в едната или другата посока. Важното ще бъде кой какво ще обещае...

elemag73
на 06.04.2010 в 12:06:25 #1Торите отново ще управляват Англия!
Вижда се краят на островния социализъм. 