Защо полет 253 може да отложи затварянето на „Гуантанамо". Така е озаглавена статия в електронното издание на вестник „Тайм".
Отговорът - по-голямата част от затворниците там са от Йемен и връщането им у дома определено няма да отслаби силата на терористите от Ал Кайда.
Като пример в материала се посочва Саид Али Шихри - гражданин на Саудитска Арабия, освободен през 2007-а от „Гуантанамо" по неясни причини.
Той се връща вкъщи, преминава през рехабилитационна програма и свършва като втория по ранг в арабската Ал Кайда. От там той явно е помогнал на Умар Фарук Абдумуталлаб, който за щастие се провали при опита си да взриви полет 253 на „Делта Еърлайнс" по Коледа.
Религиозният съветник на базирания в Йемен арабски клон на Ал Кайда, също е прекарал време в затвора "Гуантанамо".
Малко след като стана президент Барак Обама обеща да затвори „Гуантанамо" до една година. Той обаче няма да спази този срок и фактът, че близо половината от затворниците в US базата в Куба са от Йемен, може да отложи закриването му дори още повече.
Първоначалният план гласеше по-голямата част от затворниците да бъдат върнати в родината си, а малка част от тях да бъдат изпратени в страни членки на НАТО (включително България) или в затвор в Илинойс.
Все повече американски военни предупреждават, че затварянето на затвора и пускането на свобода на потенциалните терористи обаче, застрашава все повече американски животи.
Йемен става люлката на развитие за Ал Кайда, отбелязва „Тайм". Връзката с арабската Ал-Кайда при последните атаки срещу САЩ все повече бие на очи.
Стрелбата в US базата „Форт Хууд", при която загинаха 13 американски военни, се свързва с Йемен. Неуспешният опит на нигериеца Абдулмуталлаб да взриви самолет - също.
Междувременно телевизия Фокс нюз съобщи, че американската общественост би одобрила решение за изпращане на войски в Йемен, които да се борят с нарастващото влияние на Ал Кайда.
Общо 72% от запитаните са изразили подкрепа за изпращане на американски войски в Йемен, които да предотвратят заплахата Йемен да се превърне в база на терористичната организация.
nqkoi drug
на 04.01.2010 в 21:38:47 #8Защо ислямът иска кръв. Коментар за истинските причини за ислямският тероризъм и връзката с религията. http://tirith.blog.bg/politika/2010/01/02/zashto-isliamyt-iska-kryv.465115
Трезвият глас
на 04.01.2010 в 15:41:22 #7Aха, сега намериха претекст. А този терорист да не е американско поставено лице?! Във всеки слу4ай само УСА има интерес от него! И сега казват: Мислехме да ги затворим, но сега няма да стане!!!
parcuc
на 04.01.2010 в 13:10:09 #6По-скоро Йемен ще бъде демократизиран
mitkonice
на 04.01.2010 в 12:17:33 #5Все повече американски военни предупреждават, че затварянето на затвора и пускането на свобода на потенциалните терористи обаче, застрашава все повече американски животи. Това да слушаш военни или полицаи, освен в САЩ и БГ едва ли го има някъде... взимаш елита на необразованото, цял живот обучено да не мисли, и му даваш думата...
Baj Ivan
на 04.01.2010 в 11:46:41 #4Йемен или Иран или и двете ?! Или ке ги ебем, или пак ке на дадат! Со кротце, со благо и со малко кютек!
Micky
на 04.01.2010 в 11:23:54 #3Недко, те някои либерасти още му вярват

Carpe Diem
на 04.01.2010 в 10:54:20 #2Какъв "късмет" извадиха САЩ с тоя пишман терорист...
Всичко се нарежда идеално... тия мерки не работели, няма проблем, ще отпуснем още няколко стотици милиарда долара за други. Ще отложим затварянето на дупката... ще въведем още ограничения на личната свобода... ще започнем още една-две войни...
Дали е късмет, или е внимателно планирана политика за създаването на изкуствени врагове, с цел тотален контрол? Хич не ми се мисли, отговора за себе си го имам...
boris
на 04.01.2010 в 10:39:47 #1Като пример в материала се посочва Саид Али Шихри - гражданин на Саудитска Арабия, освободен през 2007-а от „Гуантанамо" по неясни причини. Той се връща вкъщи, преминава през рехабилитационна програма и свършва като вторият по ранг в арабската Ал Кайда. От там той явно е помогнал на Умар Фарук Абдумуталлаб, който за щастие се провали при опита си да взриви полет 253 на „Делта Еърлайнс" по Коледа. ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ха хаа ха ах Че какво неясно има тука?! Всичко е ясно като бял ден!