Президентът на Украйна Володимир Зеленски, който е в Ню Йорк за срещата на световни служители в ООН, проведе разговори в кулоарите с германския, индийския и японския лидер в опит да засили подкрепата за военните усилия на Киев, съобщава "Ройтерс".
"Говорихме за това как да направим справедливия мир по-близо. Основното е да запазим единството", посочи Зеленски в "Телеграм" след среща с германския канцлер Олаф Шолц.
Германия е един от най-значимите поддръжници в Европа на отбранителната борба на Украйна срещу Русия.
Руската инвазия в Украйна или "специалната военна операция", както я нарича Москва, започна през февруари 2022 г., причини смъртта на хиляди хора, прокуди още милиони и превърна украинските градове в развалини.
Очаква се след заседанията на Общото събрание на ООН Зеленски да пътува по-късно през седмицата до Вашингтон, за да представи своя "план за победа" и да повлияе на политиката на Белия дом относно войната, независимо кой ще спечели изборите в САЩ на 5 ноември.
Зеленски отбеляза, че се е срещнал и с премиера на Индия Нарендра Моди.
"Динамично развиваме нашите отношения", отчете той след срещата.
По-рано този месец беше съобщено, че артилерийски снаряди, продавани от индийски производители на оръжия, са били отклонени от европейски клиенти към Украйна и Ню Делхи не се е намесил, за да спре търговията въпреки протестите от Москва.
Индия поддържа близки отношения с Русия - нейният основен доставчик на оръжия от десетилетия, а премиерът Нарендра Моди отказа да се присъедини към водения от Запада режим на санкции срещу Москва.
Зеленски разговаря и с японския премиер Фумио Кишида относно енергийната помощ за Киев.
"Възстановяването на нашите енергийни доставки след руския обстрел и подготовката за зимата са задачи, върху които в момента работим активно", заяви Зеленски. "Заедно с премиера Фумио Кишида обсъдихме ситуацията в енергийния сектор".
Япония е една от няколкото държави, които осигуряват подкрепа - 4,5 милиарда долара през тази година.
Япония предостави на Киев оборудване за възстановителни работи и увеличаване на капацитета на украинската електроенергийна система, за да издържи зимата, предвид продължаващите удари на Русия по енергийната инфраструктура.
Миналата седмица Международната агенция по енергетика прогнозира, че недостигът на електроенергия в Украйна може да достигне около 1/3 от очакваното пиково търсене на фона на атаките и изтичането на договора за доставка на газ в края на тази година.