Преди четири седмици Израел празнуваше завръщане към нормалния живот в битката си с COVID-19.
След бърза ваксинация, която сведе до минимум заразените и починалите, израелците спряха да носят маски и изоставиха всички правила за социално и физическо дистанциране.
След това дойде по-заразният вариант "Делта" и нарастването на заразените, което принуди премиера Нафтали Бенет да възстанови някои COVID-19 ограничения и да преосмисли стратегията, пише "Ройтерс".
Съгласно това, което той нарича политика на "меко потискане", правителството иска израелците да се научат да живеят с вируса, което включва възможно най-малко ограничения и избягване на четвърти национален локдаун, който може да навреди още на икономиката.
Тъй като повечето израелци в рисковите групи вече са ваксинирани срещу COVID-19, Бенет разчита на това по-малко хора в сравнение с преди да се разболеят сериозно, когато се увеличат заразените.
"Прилагането на стратегията ще доведе до поемане на определени рискове, но като се тегли чертата, включително като се вземат предвид икономически фактори, това е необходимият баланс", отбеляза Бенет миналата седмица.
Основният показател, ръководещ този ход на правителството, е броят на тежките случаи на COVID-19 в болница, които в момента са около 45 души. Прилагането ще доведе до наблюдение на заразените, насърчаване на ваксинациите, бързо тестване и информационни кампании за носенето на маски.
Стратегията предизвика сравнения с плановете на британското правителство да отвори отново икономиката на Англия от локдауна, въпреки че Израел е в процес на възстановяване на някои ограничения, докато Лондон ги отменя.
Възстановените ограничения включват задължително носене на маски на закрито и карантина за всички хора, пристигащи в Израел.
Стратегията на Бенет, подобно на тази на британското правителство, е поставена под въпрос от някои учени.
Израелското министерство на здравеопазването се застъпва за по-голямо усилие за спиране на инфекциите, каза Шарон Арой-Прейс, ръководител на общественото здраве в израелското здравно министерство.
"Възможно е да няма голям ръст на тежко болните, но цената на допускането на такава грешка е това, което ни тревожи", подчерта тя.
Но многи други учени подкрепят.
"Много подкрепям подхода на Израел", изтъкна Надав Давидович, директор на училището по обществено здраве към израелския университет "Бен Гурион", определяйки го като "златен път" между разхлабването на ограниченията от Великобритания и страни като Австралия, които предприемат по-строга линия.
Последният локдаун в Израел беше наложен през декември, около седмица след началото на една от най-бързите програми за ваксинация в света.
Ежедневно регистрираните заразени с COVID-19 са около 450 души. Вариантът "Делта", за първи път идентифициран в Индия, сега представлява около 90% от случаите.
"Смятаме, че няма да достигнем високи вълни от тежки случаи, както при предишните вълни", отбеляза миналата седмица генералният директор на здравното министерство Нахман Аш, като допълни: "Но ако видим, че броят и нарастването на тежките случаи застрашава здравната система, тогава ще трябва да предприемем още стъпки."
Около 60% от 9,3 млн. население на Израел са получили поне една доза от ваксината на Pfizer/BioNtech. В неделя правителството започна да предлага трета доза на хора с нарушена имунна система.
Ран Балицер, председател на правителствения оперативен щаб за COVID-19, заяви, че Израел е имал средно около пет тежки случая на вируса и една жертва на ден през последната седмица, след две седмици на нито един починал от/с COVID-19.
Отбелязвайки въздействието на варианта "Делта", той каза, че щабът е препоръчал предпазливост при премахването на ограниченията.
"Нямаме достатъчно данни от нашата локална зараза, за да можем да прогнозираме с точност какво би се случило, ако отменим ограниченията", изтъкна Балицер.
Някои проучвания показаха, че макар и висока, ефективността на ваксината на Pfizer/BioNTech срещу варианта "Делта" е по-ниска, отколкото спрямо други щамове на коронавируса.