Как дойде идеята за мораториум върху политическите партии?
Всъщност ние нищо революционно не предлагаме. Ние казваме това, което казват и това, което искат голямото мнозинство хора в България. Още повече - наистина това е една стъпка от нашата Харта за гражданско управление или по-точно влизане в действие на нашите принципи. Когато предложихме Хартата, получихме одобрения, даже ръкопляскания и сега, когато решихме, че трябва да предприемем първи действия, някои решиха, че действаме революционно. Не става дума за никакви революции. Става дума за това, че партиите на прехода, партиите, които трябваше да изразяват волята на народа, изразяваха тясно партийни, котерийни - даже някои твърдят партизански - интереси.
Ясно е, че само с гражданска подписка мораториум няма как да се постигне. Как точно смятате да използвате гражданската воля, за да постигнете целта си?
Подписката, която ще стартираме в следващите дни, разбирайте като своеобразна форма на комуникация, на общуване с хората. Общуването в демокрацията е висша форма на демократичност.
Ние с тази подписка искаме да получим съгласие и по-точно да покажем на партийците, на партийните елити на прехода на какво мнение са хората. А всички хора знаят, навсякъде, какво всъщност е истинското мнение за партиите и за това, което те направиха по време на прехода.
Идеята на тази подписка е всъщност да покажем на един по-късен етап, че това, което ние ще направим в президентството с първия указ, е волята на суверена, а не е хрумване на нашия екип или на Алексей Петров - че хората, народът иска наистина партиите да бъдат отстранени, да им бъдат отнети привилегиите и на един етап те да бъдат изравнени с гражданските структури, за да може да се получи конкуренция и с други сдружения на гражданите.
По дефиниция партиите също са граждански сдружения, които трябва да изразяват волята на народа, с което право те злоупотребиха. Изразяват волята на партийните елити и партиите им послужиха наистина като убежище да си създават поминък.
Кои са конкретните стъпки, които трябва да бъдат предприети, за да се постигне мораториум върху политическите партии?
Първите стъпки са тази подписка - разбира се, тя ще бъде придружена от една сериозна информационна кампания. Така трябва да бъде и занапред и така ще бъде, когато ние бъдем избрани.
Един референдум, едно допитване, едно общуване, каквото е това, трябва да бъде придружено с една информация, защото когато трябва да се вземат важни, значими решения от хората, те трябва да бъдат информирани, компетентни и с яснота.
Основното, което ние ще направим - това е предложението за референдум, което ще бъде инициирано, когато подпишем и първия документ, а това ще бъде указа.
В този указ или това предложение за референдум трябва да има точка за мораториума върху политическите партии и на второ място веднага за свикване на Велико Народно Събрание (ВНС), което ВНС да отмени института ВНС.
Веднага пояснявам, защото възникнаха много въпроси по технологията. Ако сега се свика ВНС, за да се приеме нова Конституция или да се извършат промени, които са свързани с държавното устройство и управление на Република България, то в това ВНС ние ще възпроизведем същия модел - същите хора на прехода, същите елити ще отидат с едни списъци, ще подредят едни депутати, с които гражданите няма как да изберат своите номинации. По тази причина ние казваме, че референдумът за ВНС трябва да отмени ВНС, да се изравнят гражданите с партиите и при следващия избор на ВНС да се получи ново качество, в което се надяваме, че тези лица, които бяха 22 години, ще отсъстват.
Как си представяте функционирането на политическата система, която е пряко свързана и с икономиката, и със социалната сфера, при ситуация на наложен мораториум?
Няма нищо сложно. Това отново е спекулация. Естествено, че когато става дума за изравняване на гражданските организации с партиите, става дума за един период - ние препоръчваме 10-годишен, в който партиите като елемент на демокрацията да бъдат наравно с гражданските организации, също като елемент на демокрацията. През този период, разбира се, ще кажат мнението си и експертите. Ние имаме екип, който се ръководи от г-жа Душана Здравкова. Ние имаме ясни роли.
Голяма част от гражданите са симпатизанти на една или друга политическа партия и по някакъв начин формират мнението си въз основа на техни инициативи и политики. Смятате ли, че българите могат да се преориентират към гражданско мислене, за сметка на партийните симпатии толкова бързо?
Аз ще кажа, че всъщност партиите са идеи - идеи на групи хора. При това казано е в закона и в Конституцията, че те трябва да изразяват волята на народа. Това, което се случи в годините и сега, което се случва в последните 2 години с тази политика в областта на икономиката, социалната политика, в областта на сигурността, когато става ясно, че в партиите всъщност не е волята на народа, а от една страна са клики, а от друга - партии от един човек. Ние в последните 14 години наистина се управляваме от партии от 1 човек. Волята не е на народа, а е на този човек. Европа гледа с резерви на България в момента и то основно заради това, че в България се създадоха партии-фалшификати от по един човек. Хайде, ГЕРБ може да бъде човек и половина, малко и Цецо да има някаква позиция.
Ще инициирате ли дебат сред самите политически партии за този мораториум?
Във всички случаи и аз бих предпочел наистина да призова другите кандидати да си говорим много - за истинския живот, за хляба, а това всъщност е икономиката и особено за нейния гръбнак - малките и средните предприятия. Ако в момента България върви стремително надолу, то е заради това, че малкият и средният бизнес е задушен, задушен е от липсата на финансиране, т.е. той е лишен от кръвоснабдяване, не може да осигурява заетост. А именно тази заетост наистина осигурява онзи ресурс, който дава тази платежоспособност, която стимулира производството и този кръгооборот е животът. Призовавам наистина всички кандидати да си поговорим на тази тема. Призовавам кандидатите да си говорим и за националните интереси на България. Ние трябва да провеждаме външна политика. Външна политика може да бъде провеждана само и единствено, ако тя е съобразена с националните интереси. Затова аз заявявам категорично, че кандидат-президентът Бойко Борисов няма как да проведе външна политика, защото ние разбрахме каква външна политика проведе в тези 2 години. Това не беше лапсус. Казвам кандидат-президентът Бойко Борисов, защото той се кандидатира през другото си лице - г-н Плевнелиев, за чиито рейтинг похарчи 3 млрд.
Смятате ли, че самите партии могат да достигнат до идеята, че мораториумът е необходим?
Това би бил най-правилният изход. Даже аз призовавам другите кандидати, които макар и партийно номинирани, се разграничават от партиите и даже с патос говорят срещу партиите, да подкрепят тази идея. Аз мисля дори, че, ако наистина постигнем единомислие по този въпрос, а то ще е еднакво с единомислието на голяма част от българските граждани, твърде е възможно партиите сами да се откажат от привилегиите си - сами да се откажат от тези 50 млн., да ги пренасочат към социални домове, към пенсионери, други хора в неравностойно положение, да се откажат дори от тези изборни комисии, където сега ще купуват цели комисии. Да се откажат да бъдат субект на най-голямото престъпление - да перат пари по време на избори. Да се откажат да досаждат на хората като са завладяли ефирното време в телевизиите.
Веднага след вчерашната пресконференция, на която вие обявихте тази идея, се появиха мнения и твърдения, че тя е прекалено утопична и няма как да се случи в България. Какъв е вашият коментар?
Казвам за пореден път, наистина партиите са елемент от демокрацията. Партиите, заедно обаче с другите граждански сдружения, са елемент от демокрацията и те не могат да бъдат в монополно положение за сметка на другите граждански организации. Няма нищо утопично в това. Имаме опит, включително във ВНС - по абсолютно същия начин, както ние предлагаме, участваха и граждански организации. Има такива опити и навън.
Какви ще са основните акценти в предизборната ви кампания?
Основните акценти, разбира се, ще бъдат това, че президентската институция разполага с достатъчно възможности да осъществи натиск върху изпълнителната власт, да извади като приоритет икономиката, основно предприятията от малкия и средния бизнес, където е заетостта. Разбира се, на следващ етап, при това изключително нестандартно, ще потърсим варианти за финансиране на малките и средните предприятия, където това кръвоснабдяване ще позволи да се получи първата глътка въздух и да започне друга тенденция. Защото, ако продължим да сме в този водовъртеж, не ни очаква нищо добро. На второ място, със сигурност ще бъде националната сигурност. В основата на националната сигурност стои финансовата стабилност и разбира се ще разглеждаме сигурността, когато в центъра стои човекът. Да, ще се занимаваме и с проблемите, свързани с партньорството, с наднационалната сигурност по отделни рискове. Но, когато става дума за глобализация, трябва винаги да знаем, че глобализацията се основава на конкуренцията и ние не можем да бъдем конкурентоспособни, ако не се идентифицираме, ако не работим за идентичността си и за защита на своите интереси. Ние в момента си продаваме интересите, особено в икономиката, като по никакъв начин не съдействаме на българските фирми да бъдат конкурентоспособни на чуждите, дори и в най-елементарното - в обществените поръчки. Раздаваме поръчките на чужди фирми, а след това българските свършват работата, а другите прибират парите.
Сред акцентите в кампанията ви ще присъства ли и казването на „истината за Бойко Борисов"?
Смятам, че Бойко Борисов трябва да каже кой е. Бойко Борисов трябва да покаже своята компетентност, че може да управлява. Трябва да каже идеите си, трябва да каже приоритетите и трябва да каже и друга визия, освен лентичките, които са му с хоризонт следващата седмица. Ако не каже това, уверявам ви, когато нашият екип отиде на „Дондуков" 2, ще му е много трудно да остане на „Дондуков" 1.
Едва тогава - след като отидете на „Дондуков" 2?
Ами, за съжаление, гражданите имат много малко форми за граждански контрол и президентската институция се оказа една от най-ефективните. Законодателят затова го е и предвидил някога - президентът да бъде избиран от народа. Тъкмо за това - да бъде коректив на изпълнителната власт. Така като погледнем редичката от кандидати си мисля, че хората ще предпочетат нашия екип, защото ние наистина на една ръка разстояние, както се изразява Борисов, бихме били ефективни да упражним натиск, да управлява не само между футбола и тениса, а да управлява постоянно и да се разтоварва с футбола и тениса.
След като вече официално стана ясно, че Борисов няма да се кандидатира поне за предстоящите президентски избори, кой ще е основният ви опонент за „Дондуков" 2?
Аз имам дългогодишна спортна кариера. Нормално е, когато съм участвал в големи състезания, да изучавам противника. В случая смятам, че съм наясно. Още в първата ми информация за конкурентите, или по-точно след номинацията на ГЕРБ, мисля, че Плевнелиев, защото хората по никакъв начин не биха си позволили да предоставят абсолютна власт на Борисов, още повече след това, което се случи през тези 2 години. Разбира се, ще имаме, надявам се, ако те благоволят, сериозни дебати с г-н Калфин, особено по темата икономика. С удоволствие бих участвал в дебат с г-жа Кунева за гражданското управление, още повече, че тя е гражданска номинация.
Редица кандидат-президенти се противопоставят на социологическите изследвания, като твърдят, че резултатите са манипулирани или целенасочено в тях не са включени едни или други имена. На 4 септември - датата, на която ГЕРБ обяви кандидат-президентската си двойка, излезе проучването на MBMD. Според техните данни 1,5% от българите са готови да дадат гласа си за вас. Това число реалистично ли ви се струва? Какви са вашите очаквания и отговаря ли това число на тях?
Аз видях много коментари през последните дни за това как работят тези агенции, дали това са представителни извадки, дали това са реални резултати. Аз по тези резултати коментар няма да направя. Само ще кажа, че аз започнах от минус 95% от затвора, а не от 100 и не от минус 100, защото бях жив.
Какво смятате да правите след 30 октомври, ако все пак не спечелите изборите?
Смятам, че трябва първо да преминем през „Дондуков" 2, за да си изпълним ангажимента, който поехме пред хората и на този етап не разсъждаваме за други алтернативи. Аз съм спортист. Както вече стана ясно, хората, които сме екип, сме целеустремени, нямаме причини да смятаме, че няма да преминем етапите до финала. В този смисъл, не разсъждаваме по друг начин.
Мислите ли за делото „Октопод" или сега сте се концентрирали основно върху политика?
Дело „Откопод" отдавна няма. Очевидно, публично известно е, че този сензационен арест беше опит, защото даже не се реализира, да бъда дискредитиран. Даже съм благодарен на премиера Борисов, че ме постави на този тест, за да разбере цялата българска общественост, че аз не съм злоупотребил с нито един лев пред обществото и пред държавата. Много ще ми е интересно, когато той няма да е във властта и трябва да премине не чак през ареста, но на подобен тест, за да видим как ще отговаря за това, което сега прави, за тази контрабанда, дали тогава ще бъде използвано и това доказателство, което медиите определиха като „флашка", а то е СРС и дали наистина няма да се появят едни сметки в офшорни и неофшорни зони, където да се намират част от регистрирането на многобройните лентички и онези пари, които се отклоняват чрез контрабанда от държавния бюджет.
Имате подозрения или имате информация за такива офшорни сметки?
Аз за разлика от много хора не гадая. Имам самочувствие, че имам способността да придобивам информация. Имам способността да я анализирам и да имам силата да знам. Може би ще му се наложи на премиера и публично да отговаря дали наистина има отношение към банкови сметки извън България.
А какво е мнението ви за специализирания съд и всички структури около него?
Вие знаете каква беше идеята първоначално за спецсъда. Постепенно отпаднаха политиците. Спецсъдът, разбира се, Бойко Борисов го създаде, за да се саморазправи с мен. Той проведе цяла политика и харчи милиони държавни пари. Вие виждате каква мощна пропагандна машина се финансира срещу мен, за да бъда ежедневно дискредитиран. Спецсъдът, след като се установи, че нямам обвинения, за които да отида в него, се сведе до кокошкарско ниво. Ние екипът обаче имаме идеи. Смятаме, че в бъдеще, когато говорим за отговорността на партийните лидери и политиците, ще трябва да я търси точно специализираният съд.
Николай Георгиев - Аз смятам, и не само аз, но и хората в екипа, че спецсъдът трябва да насочи усилията си към корумпираните политици, които използват политическите механизми и власт, за да придобиват лична или за техните близки облага като имущество, собственост, финанси, предприятия и т.н. Те са много по-лоши от някой държавен чиновник или общински служител, който е направил някаква корупционна схема или е пропуснал някой митничар нещо за собствена сметка, тъй като те лъжат избирателите с идеи. Трябва да се започне от приватизационните сделки на прехода като се приключи с някои неща, които се случват сега. В това число много ще ми е интересно дали някой ще разнищи какво се случва с „Булгартабак". Тази сутрин прочетох, че след 2 седмици ще стане ясно кой ще бъде собственикът.
По отношение на мораториума за политическите партии - всички политически партии твърдят, че са демократични, че уважават волята на своите членове и на своите избиратели. ГЕРБ изключвам тази от тази категория, тъй като с номинацията без никакъв дебат за кандидата за президент и със самономинацията на Борисов за следващата президентска кампания, надмина дори другаря Живков, на който скоро някои, но аз не, честваха 100-годишнината от рождението. Дори и той не си е помислял, преди да се проведе някой конгрес на БКП, че ще се кандидатира за генерален секретар. Поне привидно някой друг излизаше, благодарейки му за работата и го номинираше. Тази подробност си я спестиха от т.нар. партия на граждани и европейци.
Кои са имената на първите трима, най-заслужили политици, които трябва да минат през спецсъда?
Георгиев - Ако наистина има спецсъд и спецзвено за прокуратура, те трябва да ги назоват. Трябва обаче да се тръгне от големите сделки - колкото е по-голяма сделката, толкова по-внимателно трябва да се провери нейното основание, законност и последствието от нея.
Ал. Петров - Когато питате кой трябва да отговаря пред специализирания съд, аз смятам, че Борисов даже направи самопризнанията си за пред специализирания съд в бъдеще като каза: „Аз похарчвам тези пари, аз ви давам хляба, аз правя магистралите, аз казвам на Цецо какво да прави" т.е. да отклонява по 2 млрд... Ако наистина, както ние предлагаме, специализираният съд започне да се занимава с виновниците на прехода за ограбването, като че ли Борисов със самопризнанията си ще бъде на първо място. Мислех си дали в конкуренция няма да му бъде Иван Костов, но смятам, че Борисов е на дълга дистанция пред него.
Можете ли да разсеете поне един от митовете около личността на Алексей Петров?
Един от митовете е, че всичко в тази страна зависи от него. Другият мит е, че Алексей Петров участва в прехода някак си не много редно. Мисля, че и двата постепенно се развенчават. Първо - виждате мощната пропаганда на Борисов чрез една група медии как фабрикува, манипулира, прави опити за дискредитация, но нищо. Точно обратното - Алексей Петров е разпознаваем и се придвижи от минус 95% рейтинг до около нулата, така че и този мит ще приключи. Надявам се, че ще приключат и другите митове, разбира се, ако медиите и средствата за комуникация с хората ми дадат възможност от тук нататък да успея да кажа кой съм.
dk
на 10.10.2011 в 13:26:19 #14От това, че не искате да чувате за истината, че я игнорирате, не значи, че не съществува. Просто човекът казва: ЦАРЯТ Е ГОЛ! Ама вие - Нееее, красив, умен, възпитан, честен и много добре облечен! Цар Боко е велик! Така се прехласвахте и по Симеон, и по Костов, че и по Софиянски! След две години и половина ще плюете и по тоя месия, и на него ще викате мръсен комунист! Ама такава е работата на клакьорите! То всъщност и той и Костов, доста неохотно са се разделили с червените книжки!
TheSpider
на 14.09.2011 в 10:58:00 #13В затвора!
mAs7eRa!
на 12.09.2011 в 18:50:48 #12markera
на 12.09.2011 в 13:41:40 #11Ами да, няма да е лошо всички политици да минат през детектора на лъжата. Дори да минават всяка година като профилактика. И който се провали да става веднага пациент на данс и да го лекуват.
чревоугодник
на 10.09.2011 в 13:51:35 #10кога беше в ДАНС да беше тествал Борисов ,сега да върнеш заплатите които си получавал за бездействието си

stoyank
на 10.09.2011 в 12:15:39 #9Това заглавие може да се перифразира така: "Аз извърших редица престъпления, (засега) не ме осъдиха. Ред е на Борисов да направи същото." А, ако Борисов не иска да извършва престъпления ?
Хирам
на 10.09.2011 в 09:16:48 #8този човек е престъпник и не желая да чета или коментирам безсмислените му изказвания. Мястото му е в затвора. медиите които му дават трибуна срод мен грешат
Упс
на 10.09.2011 в 02:15:40 #7До кога ще му се дава трибуна на тоя, дето според статистиката има едва 1.5% интерес към него, на изборите едва ли ще вземе и толкова. И до кога този, който си плаща, трябва да му се целува г***?
Borneo
на 09.09.2011 в 23:02:33 #6Тези прозрения защо го връхлетяха откакто ББ стана премиер
Елементарно Уотсън
/и платено/
North Star
на 09.09.2011 в 17:38:02 #5Достатъчно е ВНС да отнеме привилегиите на партиите, а и онези привилегии на държавната администрация, войска и полиция, които не си плащат пенсионните и здравните осигуровки и които преди пенсионирането си вземат нъаколко месечни заплати. Както и привилегиите на НС да си определя само заплатите, работното време и място, и да не подлежи на отчетност пред народа всяка година и по всяко време. Референдумът да бъде фундамента на демокрацията, а не този псевдо-парламентаризъм. Ясно в Конституцията да е записано, че при Референдум ясно да бъдат предложени на народа двете противоположни тези! Това да бъде ЗАДЪЛЖИТЕЛНО отразено по всички медии. Времето за дебати и разясняване на тезите да е поне половин година, за да бъдат огледани и преценени всички плюсове и минуси от народа, както и от хората, които са специалисти в съответната област, които да излязат със становищата си пред медиите. След това да се отпечатат кратки брошури за и против и да се изпратят до всеки един българин с право на глас на адрес по местоживеене. Референдумът автоматично и без процедурни забавяния да се узаконява без дебати в НС.
Зъболекаръ
на 09.09.2011 в 15:05:34 #4Глупостите на помака не искам да ги чета изобщо, колко ви плащат да му публикувате глупостите всеки ден?
XXX
на 09.09.2011 в 14:36:49 #3Трактор с философски наклонности........
Ще му се да прилича на спасител на нацията и държавата, алтернатива на партиите, абе нещо като Мусолини. Ама е тъп, грозен и няма никакво дар-слово, така че няма да му се получи...... 
pifi
на 09.09.2011 в 14:28:06 #2Ей,голям наглец е тоя!Така е като няма закон за линчуване на престъпниците...Плащат си и са на свобода!!
dia123
на 09.09.2011 в 14:26:01 #1Боже, пази България от този катил.