Инж. Милчо Ламбрев, генерален директор на НК „Железопътна инфраструктура", пред news.bg
Г-н Ламбрев, как Национална компания „Железопътна инфраструктура" се справя с кризата?
Наистина състоянието на икономиката в страната рефлектира върху инфраструктурните такси, от които нашата компания съществува. Имам предвид, че товарите на най-големия превозвач в страната БДЖ рязко се понижиха и инфраструктурните такси рязко паднаха, което за нас е неблагоприятно.
Въпреки всичко, благодарение на субсидията, която ни отпуска държавата и на строгата финансова политика, която водим на този етап се справяме. От година и два месеца съм на този пост и много неща се случиха в положителна посока. Намалихме си задълженията към доставчици, освен това всички задължения, които имахме към държавата като НАП, НОИ и за данъци и такси към общини ги изчистихме.
Водим и драстична война с длъжници в лицето на наематели и други. Опитваме се да съберем вземанията си, но остава БДЖ, които към момента ни дължат 92 млн. лв. Преди една година, когато започнахме да действаме с новия екип, бяха около 82 млн. лв, т.е. с още 10 млн. лв. са се качили техните задължения към нас.
Въпреки всичко, продължаваме да съществуваме и стоим не зле във финансово отношение. Задължения към служителите също нямаме, а когато започнах тук работа бяхме в стачно споразумение и вече повече от година няма недоволство.
Със синдикатите нямаме проблеми поради факта, че освен редовното изплащане на заплатите нашите служители издействаха и ние правим всичко възможно да изпълним ангажиментите си по ежемесечното им снабдяване с ваучери, което не е малко перо в нашия бюджет - около 500 - 600 000 лв. месечно.
В какво състояние заварихте жп-инфраструктурата и какви са вижданията ви за подобряването й?
ЖП-инфраструктурата я познавам от много години, тъй като съм работил непрекъснато в системата. Повече от 20 г. по нея не е направено почти нищо поради факта, че почти всички правителства я изоставяха на последно място в своите приоритети.
Постепенно тя загуби коефициента на сигурност, заради което се наложи да бъдат намалявани скорости от съответни дестинации, за да можем да осигурим сигурност на пътуващите.
Надявам се с проектите по оперативна програма „Транспорт" и тези, които са по програма ИСПА да постигнем искания ефект, т.е. да се подпомогнем в този тежък момент. Държавата не може да ни осигури средства за капитални ремонти и могат да ни помогнат единствено тези предприсъединителни и кохезионни фондове, които се вливат в българската икономика.
Обнадеждава ли ви идеята за законодателни промени за предоствратяване на кражбите на черни и цветни метали?
Безспорно. Обнадеждава ни, тъй като ние сме инициатори. Два - три доклада съм изпратил на министър Цветков и той разбира, че положението е много тежко. Тъй като нашите обекти са на открито, подлежат денонощно на кражби.
В по-широк европейски план, кои са основните насоки за развитието на компанията?
Да продължим работата, която сме поели, т.е. да причключим проектите по програма „Транспорт" - на първо място проекта „Пловдив - Свиленград", който в момента се работи, на второ място е „Пловдив - Бургас" - проект, по който комисията в момента преглежда внесените предложения и в най-скоро време ще има избран изпълнител.
Отделно, работим по проектите „Септември - Пловдив", по „София - Драгоман", „Перник - Радомир", също в проектна разработка са „Видин - София", „Мездра - Червен бряг". Работата върви, но ни трябва време. Много време е загубено преди това, за да се работи в стратегиеско наравление.
Научихме, че преговаряте за заем от Световната банка, какви проблеми ще бъдат решени с тези средства?
Първоначално преговорите за заем от Световната банка се водеха за около 250 млн. лв, но след проведени разговори с министър Дянков от страна на Световната банка стана ясно, че държавата не иска да поеме на плещите си още един товар, т.е. да гарантира този заем за НКЖИ.
Затова преосмислихме нещата - редуцирахме сумата и заемът слезе на около 140 млн. лв. за които и преговаряме. Той ни е жизнено необходим, за да си закупим нова тежка пътна механизация, с която след около 2 години ще сме длъжни да поддържаме новите отсечки, които влизат в експлоатация за скорост 160 км в час. В момента ние не разполагаме с такава техника. Парите са единствено и само за механизация и за малко съоръжения.
Много ли са тежки условията и готови ли сте да платите цената?
Условията на банката не са крайно тежки и са разсрочени във времето. Ние с тях доста сме коментирали и през май-юни бяхме готови с финализиране на тази кредитна линия, която можеше да ни отпусне държавата, но тогава се намеси държавата и пожела да се преогледат нещата. Те искат от нас преструктуриране, оптимизация на персонал и дейности, за да може да се случи заемът. Както казва Дянков -„ без преструктуриране няма да има пари".
В такъв случай социалната цена колко излиза?
Уведомихме синдикатите на този етап в каква посока се насочваме и как ще процедираме. В рамките на 5-годишен период сме създали план-програма, по която започваме да работим. Всичко това е свързано с първоначално освобождаване на административен капацитет, адаминистрация, която гледаме да прелоцираме и постепенно да се освобождаваме от ниско квалифицирания труд, т.е. когато купим качествена тежка пътна механизация - тогава да се освобождаваме от жп-работниците, които са ни в тежест.
Кога според вас в България жп-транспортът ще стане конкурентен на автомобилния. Скоростта на пътуването с влак кога ще се увеличи?
Това може да се случи първо когато се приключи една цяла дестинация, да кажем „София - Плавдив - Бургас" или „София - Пловдив - Свиленград". Тогава ще се усети ефектът. Но, за да се случи това, трява да мине и втория пробен период 2013 - 2017 г., да се довършат нещата и може би към 2019 г. ще можем да се похвалим с абсолютно конкурентен транспорт и да бъдем близки, дори по-добри, от пътуването със самолет на дестинации в рамките на България.
Как ще коментирате идеята за железница от Китай през България до Европа?
Идеята не е лоша. Това е нещо, което ще допринесе още повече за икономиката на страната. Министър Цветков в момента е в Китай и разговаря по тази тема с неговите колеги. Китайците много бързо навлязоха на железопътния пазар, много бързо си изграждат тяхната жп-инфраструктура и тя е висококачествена за високи скорости.
Искрено се надявам в най-скоро време да дойдат и до нас, както искат да инвестират и ние да можем да помогнем в лицето на държавата и да вървим по бързо към ЕС. Тяхната цел е да стигнат най-бързо до Европа.
Justice for ALL
на 23.01.2011 в 02:15:23 #18Определено ако стигнат 160 км в час могат да се конкурират с въздушния транспорт. Че то с такава скорост дори от край до край, да речем София - Варна, ще е супер. За около 2 часа и 40 минути ще си от другата страна. А за повечето пътувания ще е дори по-малко от час.
hydra
на 16.12.2010 в 08:47:32 #17Авиацията ни ще мине на АН2.
kibrit
на 15.12.2010 в 17:22:30 #16Инж. Милчо - Нострадамуса. До 2019 "Я камилата, я камиларя", oops, Я държавата, я народа. Не се знае кой пръв ще се свърши до 2019. Както е тръгнало до предречената дата българите може да се возят на високоскоростни влакове... само че в чужбина, а инж. Милчо да превозва безплатно ромите с влака. Тогава влака ще е най-бързия транспорт поради липса на друг...
шемет
на 14.12.2010 в 19:03:05 #15Казвах им на момчетата да не го водят на авио музея при Пловдив ... ама ... Там е пълно със самолети, дето не са конкуренция на ...........?!!!!!!!!!+?+:/=№_/_+ Стига бе!! Ето я новината!!! "Железниците ни" - множествено число!! Колко жележници ще имаме 2019???!!! И защо само един самолет?! Да живеят всички БДЖ-та по всички зевни кълбета
Балканец
на 14.12.2010 в 15:55:33 #14Българските железници - Забраненото Царство на Петте Фамилии или Куче Влачи Комбайн, ... пардон, локомотив. Не е луд дето ...баницата...
naskotop
на 14.12.2010 в 11:25:24 #13Конкуренти в цената или в броя превозени пътници?...
dio
на 12.12.2010 в 22:55:15 #12katana
на 12.12.2010 в 03:24:54 #11ужас! горката авиация! кошмарни времена идват за въздухоплаването, щом влаковете ще могат да се мерят със самолетите!
Luftflotte Eins
на 11.12.2010 в 20:58:07 #10На самолета ?
По-скоро на велосипеда !

na vseki mm
на 11.12.2010 в 19:48:27 #9може би има предвид някаква строгосекретна българска разработка на космически влак - самолет. Издаде се

Д-р Косев
на 11.12.2010 в 19:35:44 #8По-скоро логиката е, че през 2019 петрола ще е $2000 долара барела и гражданските полети ще бъдат като космическите екскурзии сега.
Bozo Kosmev
на 11.12.2010 в 18:03:55 #7Мечтиии, мечти. ЖП-то ще се подобрява през следвяащите 7-8 години, а самолетните превозвачи ще дремят. Аз по-скоро очаквам за тия години да се направи второ, по-малко летище около София, което да поеме националните превози с по-малки самолети, отколкото жп-то да направи транспортните си услуги смислени. Освен ако парламента не приеме закон, който да забрани самолетни полети до места, до коитоима железница (нещо такова се опитват да приемат за автобусните превози май - ако искаш от Берковица да отидеш до София, трябва да отидеш до Монтана и оттам да отидеш до София, защото Берковица е под еди-колко си хиляди жители - пълно безумие).
Los Angeles 90034
на 11.12.2010 в 17:58:36 #6Това ролка тоалетна хартия ли е на масата?

iridium2009
на 11.12.2010 в 17:50:52 #5...Ж.п. манипулатор..бе този що не погледне геогр.карта, ама заедно с шефа си...откъде ще минава линията ..комунисти4еки Китай/Булгаристан...??.....София/Анкара-после....Кюрдистан,Иран,Пакистан ли,Казахстан ли..... ми то все талибански ,недемократи4ни териториии...болни фантазии
mind
на 11.12.2010 в 17:21:31 #4що да не е добре като сметнеш колко време ти се убива от висене на летището и в самолета преди излитане е аболютно реално ..... и ако предложат по-добра цена
slonikon
на 11.12.2010 в 17:17:55 #3т.е., както сега нямаме национален авиопревозвач, така през 2019 няма да имаме и национален жп превозвач
x-man
на 11.12.2010 в 17:07:46 #2Този не е добре, мисля че трябва да отиде да се прегледа.
x-man
на 11.12.2010 в 17:07:14 #1