Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Вашингтон няма да предприеме действия по отношение на Иран, които биха застрашили сигурността на американските съюзници в Персийския залив. Думите му са цитирани от "Ройтерс",

"Ще бъдем напълно съгласувани с нашите партньори в Залива. Именно затова предприемам тези посещения сега и затова съм тук", каза Рубио пред журналисти в Кувейт преди отпътуването си за Бахрейн.

"Няма да направим нищо, което да подкопае сигурността на нашите съюзници, нашите дългогодишни партньори в региона", подчерта той.

Рубио е на обиколка в три държави от Персийския залив, чиято цел е да успокои опасенията на регионалните съюзници на САЩ. Част от тях смятат, че постигнатото миналата седмица мирно споразумение между Вашингтон и Техеран е прекалено благосклонно към Иран - държава, която по време на войната атакуваше страни от региона.

След среща с президента на Обединени арабски емирства по-рано в сряда Рубио проведе разговори и с ръководството на Кувейт, след което отпътува за Бахрейн.

Споразумението между Съединените щати и Иран, подписано миналата седмица, е първото подобно споразумение между американски и ирански президент след Ислямската революция в Иран. То предвижда създаването на инвестиционен фонд на стойност 300 милиарда долара и облекчаване на част от санкциите срещу Техеран.

След подписването на меморандума за разбирателство двете страни започнаха технически преговори за уточняване на конкретните механизми за изпълнение на договореностите. Сделката предизвика критики както сред демократите, така и сред част от републиканците с по-твърди позиции по отношение на Иран.

"Ако Иран иска да постигне добра и реална сделка, Съединените щати са готови за това. Ако не желае, президентът разполага с други възможности", заяви Рубио.

Той допълни, че техническите екипи ще подновят преговорите в края на месеца, като най-вероятно разговорите отново ще се проведат в Швейцария.

САЩ отварят отново посолството си в Кувейт

САЩ отварят отново посолството си в Кувейт

Марко Рубио присъства на церемония по издигане на американското знаме в посолството в сряда по време на визитата си в в страната