В предаването "Реконтра" на сдружение "Левски на левскарите" водещият Петър Димитров говори за това какви въпроси е поставил на Общото събрание на ПФК Левски, провело се 27 март тази година. Един от тях е бил за евентуална компенсация от страна на държата към Левски за това, че комунистическа България е отнела стадион на сините през 1949 г.
"Отново попитах, 30 години го говоря това нещо, колко мастити юристи и адвокатски кантори се извъртяха в нашия клуб, така и никой не направи поне първата стъпка да се обърнем към държавата да се възстанови най-малкото справедливостта за това, което се е случило 49-а - взеха ни стадиона, направен от тези момчета горе.
Най-малкото по някакъв начин да бъдем компенсирани, защото сега и новият стадион, и втория сами сме си го правили, новия по някакъв начин да бъдем компенсирани", обоснова се Петър Димитров, цитиран от "Тема Спорт".
USD
CHF
GBP
УмеренЦСКА
на 04.04.2025 в 15:29:31 #55...Сега са се сетили от "Сдружението". А тридесет и пет години къде спаха без значение колко са им прамоверни претенциите (а те нямат никаква стойност)... Споменава се, че през 1949 се били вършели големи беззакония. Сигурно е така, всеки "преход" е съпроводен с беззакония, включително и последният, в наше време.
AK 47
на 04.04.2025 в 14:59:07 #54В случая най-вероятно може да ставадума за легалния термин отчуждаване, левски да е бил собственик. ------ И е необходимо левски да е бил собственик
AK 47
на 04.04.2025 в 14:55:49 #53Tong, имах предвид основно професионалния си опит. Повярвай ми- термин отнемане в ГП няма. В случая най-вероятно може да ставадума за легалния термин отчуждаване, левски да е бил собственик. Ако това е така си наясно, че всяко отчуждаване носи със себе си обезщетение. Отчуждаването, по който и да е закон, винаги е в обществен интерес. Можеш ли да каже защо и поради какви причини "стадионът е бил отнет"? Бъди здрав
cvetomirmagnitski
на 04.04.2025 в 14:48:14 #52Добре, някой представя ли си, че Батков е разполагал с документи, а не е предприел нищо?
Tong
на 04.04.2025 в 14:47:48 #51Джагъре, който си има брада, той да си търси бръснач да я бръсне?
Мик Джагър
на 04.04.2025 в 14:42:35 #50Тонги, ти като юрист, вземи помогни на момчето и представи тука указа и нотариалния акт, няма да ти отнеме повече от 5 мин. предполагам
Tong
на 04.04.2025 в 14:42:28 #49Калашник, аз не политизирам по никакъв начин - съжалявам, ако съм те оставил с такова впечатление. Просто казвам, че документ няма да бъде изваден - какъвто и да е. А "актът на отнемане" по онези времена е можел да се изпълни дори при липса на такъв. Щом си толкова навътре в епохата, няма нужда да изпадам в подробности. Не съм съвременник, разбира се, но съм чел и слушал достатъчно очевидци преди години. Пропагандата е ясна - и в двете посоки. И тя си е съвсем нормално нещо. Въпросът е, че 80 години по-късно, с оглед на спецификата на онези години, и при измрели съвременници на събитията, всеки може да си говори каквото иска, че може дори и документи да "изникнат" отнякъде. Т.е. тук само си "чешем езиците" заради нечий полюции (с извинение) и пак си тестваме фенския фолклор. А политизирането по принцип - мен ако ме питаш - никога не е в полза на истината - ergo - е във вреда на всички.
(така де, всички, които се интересуват от истината)
grizzlybear1948
на 04.04.2025 в 14:30:54 #48Коцане, кажи на Паната, че неговата стана "Сети се Мара, да се побара".
AK 47
на 04.04.2025 в 14:27:16 #47Tong на 04.04.2025 в 17:02:55 ------- Колега, при всички случаи е издаван някакъв акт, било дори обикновена заповед. Необходимо е, за да има Какво да изпълнява изпълнителят по "отнемането". След това, пак с някакъв акт, отнетото е било дадено някому за управление. Изобщо: словосъчетанието "стадионът е бил отнет" го измисли блестящия юрист Георги Марков и повтаряне до забрава от другия такъв Батков, за да припишат на лефскарите десиденство и стадото да живее със съзнанието, че са единствените борци против милиционерите. Вика му се промиване на мозъци, също като филма за Аспарухов, за да може това стадо да гледа и върви в "правилната" посока. Нали затова беше измислен и Указ на БКП! Относно репресиите след 44-а, вярвай ми знам много повече отколкото можеш дори да си представиш. Някои от тези знания съм придобил с опит. Стига с това политизиране, не е във ваша полза.
Tong
на 04.04.2025 в 14:02:55 #46Калашник, извини ме, че се намесвам, но само искам да вметна, че да търсиш "върховенство на закона" през въпросния период е мноооого оптимистично. Като се има предвид, че много "неща" са извършени без никакво нормативно основание (не коментирам избирането на хиляди хора без съд и присъда), без придържане към терминологията в действащото законодателство, бих казал дори при смесване на несъвместими правни отрасли, въпросите ти малко губят смисъл.
А иначе на всички е ясно, че обезщетение няма как да бъде дадено, освен с нечие политическо решение, от което нЕма нужда.
kaspacho
на 04.04.2025 в 13:55:51 #45Нотариалния акт е в сейфа на Водния, също там се намира и указа за създаването на ловешкия клуб.
abc-xyz
на 04.04.2025 в 13:38:37 #44Старият стадион ви е бил собственост, толкова колкото и Щрабах Арена, т.е. бил е на общината, затова нямате нотариален акт. Пък и 49-та година на него е играел вече преименуваният Пощенски Клуб!
Сега ще се яви Ватерлото с един дълъг чаршаф!
AK 47
на 04.04.2025 в 13:24:49 #43на връх Мусала
AK 47
на 04.04.2025 в 13:24:04 #42Едни пък занесоха бюста на другаря Сталин в прослава на КПСС и БКП
n-a-chx8TkqA
на 04.04.2025 в 13:16:59 #41Аз имам косъм от МУСТАКА на Добри Джуров, да ти докажа, че верно ги е говорил такива: “гордостта на социал спорт”
AK 47
на 04.04.2025 в 13:14:06 #40Sampdoria на 04.04.2025 в 12:34:50#10 Господин П. Димитров е напълно прав! Факт е, че комунистическата власт отнема стадиона на Левски (игрище "Левски") в идеалния център на София, а на негово място построява сегашния Национален стадион. ------- "Отнема стадион" 1.Би ли посочил с какъв акт е извършено "отнемането"? 2. Би ли посочил на кой държавен орган е този акт? 3. Би ли посочил въз основа на кой действаш норматив акт е издаден актът за "отнемането"? 4. Със сигурност знаеш и затова само ще ти припомня, че през 1949 г. е действал царския Закон за благоустройствот на населените места, който е отменен с комунистическия Закон за плановото изграждане на населените места от 03.01.1950 г., сиреч комунистическата власт е "отнела стадиона" прилагайки норма/и на мракобесен царски закон? 5. Би ли посочил в кой нормативен акт от Гражданското право съществува термин "отнемане", или поне такъв, който се отнася за недвижим имот? Ако споменеш "Указ на БКП" ще считам, че говориш без аргументи, "алангро"
n-a-chx8TkqA
на 04.04.2025 в 12:57:36 #39Ама ти и за Указа на БКП ли спориш ? Аз съм далече от правото, ама тея неща може ги провериш по-бързо, от времето което отдели, да изпляскал тоз чаршаф …
Blade_Reloaded
на 04.04.2025 в 12:43:00 #38Значи: Бутаме националния и на негово място вдигаме най-модерното съоръжение на Балканите. С минимум 88 888 седящи места. Изцяло покрити и с подвижен покрив. На Герена правим едно малко бижу за втория отбор и юношите - минимум 25 000 седящи. Отново изцяло покрит. Стадион Раковски го правим най-модерната тренировъчна база в Европа с капацитет 20 000. За покрива вече сте наясно. И превъртаме сокъра Коректен! Според мен кметя Терзиев, ако се напъне този план го изълнява за 6-8 месеца.
pala4a
на 04.04.2025 в 12:03:06 #37Уникални наглеци
pala4a
на 04.04.2025 в 12:02:08 #36Освен държавата е редно, милицията, светия синод и организацията на фермерите да подкрепят ФК Подуене. Как може така да не подкрепяте народния обор.
: