Благосъстояние от един милион лева - мечтата на почти всички българи. Ако искате да влезете в клуба на единия процент, то трябва да спазвате определени правила и поведение, които можем да определим като необходими, но не и достатъчни, за да достигнете до заветната сума.
Сега ще подходим малко по-различно и ще представим причините, защо може никога да не станете милионер...
Избирате погрешна професия
Акумулирането на състояние стартира с първата заплата. За повечето хора работата е и най-вероятно ще бъде основен източник на доходи. И докато това не е "пътят към богатството", не е невъзможно да ви отведе към заветната сума от един милион лева.
Има обаче, едно необходимо условие - да сте избрали правилната професия. Защото, ако прагът на заплащането на избраната от вас професия е нисък, то може никога да не успеете да акумулирате по-сериозно състояние зад гърба си.
Има още един фактор, свързан с работните ви доходи, който ще ви пречи да спестите шестцифрена сума. Това е фактът, че не преговаряте за работната си заплата в продължение на години.
А знаете ли на какви спестявания се равнява непоискано (неполучено) повишение на заплатата ви от 100 лева за десет години? При капитализиране от 5% на година, няма да имате спестени 31 725 лева!
Страх ви е от фондовия пазар
В среда на рекордно ниски лихви средствата под матраците ви или на банков депозит няма да работят за вас. Съгласно правилото 72, при годишен лихвен процент от 1%, ще са ви необходими 72 години, за да удвоите средствата си. Примерно, ако имате спестени 10 000 лева на 30 години, когато станете на 102 години (ако сте късметлия и доживеете до тази възраст), те вече ще са нараснали до 20 000 лева.
Всъщност тези пари вече няма да струват почти нищо, защото ще са изядени от инфлацията. Или по-точно ще се равняват на това, което купуват 2 380 лева, днешни пари, при инфлация от 3%.
А знаете ли в колко ще се превърнат тези средства, ако повишим възвръщаемостта само до 5%? За посочения период, сумата от 10 000 лева, би се превърнала в 335 451 лева, като ще е наваксала обезценката на парите за същия период. Само ще кажа, че средната възвръщаемост на широкия щатски индекс S&P 500 е 9% за последните 50 години.
За последните 17 години пък, доходността на родния индекс на сините чипове SOFIX е над 11%!
Историята сочи, че инвестициите на фондовите пазари са един от най-сигурните начини да повишите доходността си над нивото на инфлацията... Така че не се страхувайте от фондовите пазари, а гледайте на тях, като на ваши приятели!
Не пестите достатъчно
Ако не пестите, никога няма да сте богат. Това е очевидно. Дори и да припечелвате много висока заплата, ако харчите всичко, ясно е, че няма как да тръгнете по пътя към богатството. Колкото по-рано започнете да пестите, толкова по-добре. Всеизвестно е правилото "плащай първо на себе си". Не отлагайте процеса на пестене, като в същото време може да го автоматизирате. Експертите препоръчват да заделяте минимум 10% от ежемесечния си доход.
За това колко е важно да стартирате със спестяването по-рано, ще дам следния пример. Ако започнете да пестите на 35-годишна възраст, ще трябва да заделяте 671 лева на месец, за да достигнете сумата от 1 милион лева до навършване на 65 годишна възраст, при 8% годишна възвръщаемост.
Ако изчакате и започнете да пестите на 45-годишна възраст, то ще трябва вече да заделяте 1 698 лева за да достигнете един милион лева. Това е една доста непосилна сума за пестене, не мислите ли?
Плувате в "море от дългове"
Не всички кредити са еднакви. Някои са по-лоши от други. Сред тях са бързите кредити, стоковите кредити, кредитните карти... С бонуси, игри и награди, кредитните карти например целят да ви карат да харчите непрекъснато и да ви държат максимално задлъжнели.
Минималните погасителни вноски пък, са направени така, че да плащате почти и само лихвата, както и минимална част от главницата. Тоест да влезете в "спиралата на вечна задлъжнялост".
Ето и един пример. Ако ползвате лимита си до край и решите да плащате само минималната погасителна вноска то трябва задължително да имате в предвид следното: кредитна карта с лимит от 2 000 лева, лихвен процент от 18% и минимална погасителна вноска от 2% по ползваната сума, ще ви отнеме около 370 месеца, или над 30 години, за да я покриете напълно. А сега как мислите, ще плащате ли само погасителната вноска...
Никой не вини финансовите институции, че искат да изкарват над 15% годишно от вас, в свят на изключително ниски лихви, дори отрицателни в някои региони по света (еврозоната и Япония). Това ги прави печеливши дори и въпреки високия процент на лошите кредити.
Единственият начин, по който трябва и може да ползвате лимита по кредитната си карта, е в рамките на гратисния период (в който не се начислява лихва), след което трябва да го възстановявате напълно. Ако не можете да правите това, то значи вие сте идеалната цел за всяка финансова институция, която иска да ви "зароби".
Пренебрегвате малките разходи
Както вече казах "капка по капка - вир". Няма как отново да не се върна на примера с кафето. Да кажем, че пиете по три кафета на ден в заведения по 2.5 лева всяко. Ако умножим тази сума по 30 дни в месеца и вече сте изхарчили 225 лева на месец за този си навик. Годишния разход пък, възлиза на 2 700 лева...
Да кажем, че сте започнали да пиете кафе на 18-годишна възраст, и едва ли ще се откажете от това удоволствие до края на живота си. Приемаме също така, че ще имате късмета да се пенсионирате, най-вероятно поне на 67 годишна възраст.
Сега ще направим една малко смела прогноза, а именно, че инвестициите на БФБ ще ви носят 10% годишно в дългосрочен план. За скептиците ще кажа, че от създаването си до момента, и въпреки пазарния срив от над 80%, индексът на сините чипове SOFIX, е носил 11.6% годишно от създаването си. Или доста добър доход за последните над 17 години. А защо да не носи толкова и през следващите 16, или дори 50 години?
И нещата изглеждат така. За 51 години, от 18-та ви годишнина до 67, (на колкото може би ще се пенсионирате), при алтернативна цена на инвестициите на БФБ от 10% годишно, то средствата от трите кафета на ден, от които евентуално бихте се лишили, биха се превърнат в размер на 3 644 395 лева!
Нямате бюджет
Няма как да достигнете до заветната цел, ако нямате ясна представа за пътя, който трябва да извървите. Същото е и с разходите. Как да живеете под възможностите си, ако не знаете накъде изтичат средствата ви, или какви са месечните ви приходи и разходи. Ето защо, не пренебрегвайте важността на съставянето на бюджет.
Пренебрегвате здравето си
Няма как да забогатеете след двадесет, или тридесет години, ако не се грижите за здравето си. Причината - просто може да не доживеете да "берете плодовете" на направените от вас усилия. Ето защо, следвайте примера на богатите и се грижете особено добре за здравето си.
Плащате твърде много данъци
Две неща са неизбежни - смъртта и данъците. За второто обаче, може да намалите разходите си, ако ползвате всички позволени от закона "вратички".
Липсва ви цел в живота
Ако има една обща черта между всички богати и успели хора, то това е наличието на ясна визия как точно искат да променят света. Ако вие нямате цел в живота, шансовете ви да влезете в "клуба на избраните, са минимални.
emil-zamfirov
на 19.06.2018 в 21:57:33 #1всички по горе с черен шрифт не могат да бъдат избегнати в българия