КТ "Подкрепа" излезе с официална позиция по повод жалбата на АИКБ срещу увеличението на минималната работна заплата на 1077 лв. от 01.01.2025 г. Според синдиката мотивите на работодателската организация не са обосновани от гледна точка на действащото местно и международно право.
Синдикатът отбелязва, че няма законова разпоредба, изискваща пълно единодушие при вземането на решения от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). След консултации и диалог с работниците, служителите, работодателите и техните организации в дух на сътрудничество, взаимни отстъпки и зачитане на интересите на всяка от страните Министерският съвет взема решение, стъпвайки на закона, в случая чл.244 от Кодекса на труда за определяне размера на минималната работна заплата за 2025 година, посочва КТ "Подкрепа".
В позицията си синдикатът подчертава, че постановлението на Министерски съвет не нарушава Конвенция 131 на Международната организация на труда, която България е ратифицирала през 2018 г. От там допълват, че нормативно определената минимална работна заплата е задължителна за цялата страна и е минималното заплащане за полагане на труд. Същата може да бъде увеличена за дадени сектори, ако има подписани колективни трудови договори, което е част от двустранния диалог между работодатели и синдикати.
Конвенцията препоръчва при определянето на минималните заплати да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда. Подходът, заложен в чл. 244 на Кодекса на труда се базира на размера на брутната за страната средна заплата, статистически отчетена от НСИ.
КТ "Подкрепа" оборва и друго твърдение на АИКБ - това, че установеният ред в чл.244 от Кодекса на труда противоречи на изисквания на Директивата 2022/2041 за адекватни минимални работни заплати. Към днешна дата са създадени работни групи към Министерство на труда и социалната политика, в които се търсят решения, включително промени в законодателството за транспониране. Несериозно е да се твърди, че е налице нарушение на акт, който е директива на ЕС, която следва да се отрази в местното законодателство в определен срок, който тече в момента, поясняват от синдиката.