Втори ден депутатите не успяха да приемат Правилник за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) поради изтичане на пленарното време. Удължаване на работния ден не беше гласувано. Вчера основният спор беше дали и в този парламент да има комисия по конституционни въпроси и на коя комисия да бъдат поверени политиките за семейството.
С правилника народните представители се заеха веднага след изслушването за провеждането на изборите на 2 април на "Информационно обслужване" и Централната избирателна комисия. В дебата и изготвянето на правилника отново много активни бяха депутатите от "Възраждане".
Те поискаха повече проверки на кворума да залегнат в правилника и повече от една ПГ да иска проверка на кворума. Досегашната практика е в рамките на пленарното заседание проверка на кворума да се иска само веднъж от една парламентарна група. Така или кворумът се проваляше, или пък мнозинството в началото на заседанието искаше такава проверка, за да блокира опозицията в опитите й да провали заседанието. Това предложение обаче не мина.
С приетите текстове, когато член на Министерския съвет е избрал да говори по определена тема пред Народното събрание, всяка парламентарна група ще има право, освен на становище, както досега, и да зададе по един въпрос по темата. Този въпрос, както и отговорът му, може да е с продължителност до две минути. Промените бяха предложени от Петър Петров ("Възраждане").
анкета
Най-важната задача на депутатите е
Съставянето на кабинет 28.9%
Разглеждането на бюджет 14.7%
Законите по ПВУ 3.3%
Овладяване на инфлацията 11.0%
Да си починат 42.1%
Депутатите решиха, че за откритите заседания на постоянните и временните комисии на НС съответната комисия води съкратен протокол, в който се отбелязва дневният ред на заседанието и всички взети решения, както и да се прави аудио и/или аудио-визуален запис. Протоколът се подписва от председателя на комисията и от водещия протокола и заедно с аудио и/или аудио-визуалния запис се публикуват на сайта на комисията на интернет страницата на НС най-късно на следващия ден след заседанието. До пет дни се изработва пълен протокол от заседанието, който се предоставя на председателя на комисията за съгласуване и корекции.
За закритите заседания на постоянните и временните комисии на НС се води стенографски протокол. Протоколите от закритите заседания на парламентарните комисии са със специален режим на съхранение, отчет и достъп съгласно изискванията на Закона за защита на класифицирана информация или друг нормативен акт.
Досега за заседанията на постоянните и временните комисии на НС се водеше подробен протокол, както и аудио-визуален запис, а при обсъждане на законопроекти и други актове на НС - стенографски протокол, както и аудио-визуален запис.