Две възможности има пред Бойко Борисов, лидера на спечелилата поредните избори партия ГЕРБ, а Борисов е изправен пред избор - да се съюзи с "Продължаваме Промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и с "Има такъв народ" (ИТН) или не.
Ако Борисов реши да сключи коалиционно споразумение с ПП-ДБ, това би означавало конфликт с влиятелния политик Делян Пеевски, което би могло да доведе до сериозни вътрешни разногласия в ГЕРБ и дори до риск от разцепление.
Според Райчев, такова решение би било "еднократно" и след него Борисов трябва да обмисли пенсиониране от политическата сцена.
Райчев отбелязва, че ПП-ДБ са разделени и губят политическа посока, откакто лидерът Христо Иванов не участва пряко в политиката. По думите му, вместо да следват ясна цел, лидерите на ПП-ДБ реагират предимно на действията на други политици, включително на Пеевски, вместо да изработват собствена стратегия.
Според Райчев, президентът Румен Радев има потенциал да създаде нова политическа структура, която да стабилизира страната чрез тричленна коалиция, в която да участва и ново ляво крило. Такъв проект би могъл да създаде необходимата база за по-дълготрайна стабилност на страната, смята социологът.
Иначе в момента България прилича на "табуретка на два крака" и не може да бъде стабилна без устойчиво ляво присъствие. Райчев обаче подчерта, че новото ляво трябва да се различава от бившите комунистически идеали и да предложи модерни решения, които отговарят на актуалните потребности на обществото, както и да предложи стабилизация с балансирана и устойчива политическа структура. Докато такова модерно ляво крило не се оформи, страната ще продължава да бъде политически нестабилна, а въпросът за управлението ще остава предмет на несигурни коалиции и компромиси.
По отношение на делегитимацията на изборния процес с последните изнесени данни и призивите за касиране на вота, Андрей Райчев посочи, че машинното гласуване е максималното, което България може да постигне в технологично отношение по отношение на честността на вота. Според него решението на "хартиената коалиция" да се върне към хартиените бюлетини е било компромис, в който ГЕРБ и ДПС се обединяват с БСП, водени от Корнелия Нинова, за да оправдаят ниските си резултати, като хвърлят вината върху машините.
Той подчерта, че връщането на машинното гласуване ще допринесе за по-голяма стабилност на изборния процес, макар че контролът и над него остава необходим.
анкета
Накъде след изборите?
Коалиция и редовно правителство 24.4%
Суперсглобка 7.4%
Към избори №8 50.0%
Нанякъде, но без политиците 14.6%
Имало е избори? 3.6%
Социологът обърна внимание и на ниската избирателна активност като ключов фактор, който подкопава легитимността на изборния процес. "Ако бяха гласували 4 милиона души, съмнителните 150 хиляди гласа нямаше да имат същото влияние," коментира Райчев, отбелязвайки, че по-висока избирателна активност би намалила влиянието на съмнителни и контролирани гласове.
shtimpo
на 03.11.2024 в 18:17:58 #1На комуняга все рози му се привиждат… А как би реагирал тъмночервения трол райчев ако му кажеме, че “електората” пет ст’инки не дава за пишман стратегиите на наризб-утките (НАРодни ИЗБраници …другото се подразбира), които по същество са сделки между мафиотски подизпълнители тип “чекай да видиме как най-тарикатски да ги изработиме тея селяни” (т.е. нас) Мина времето, в което някой вярваше, че в Плямпалника се съдържат елементи, които са способни на нещо друго освен присвояване в особено големи размери.