"Възможността за придобиване от общината на частните имоти в Борисовата градина е една от основните задачи, които искаме да разрешим с изработването на Подробен устройствен план на парка. Единствената законова възможност за отчуждаване на частни имоти е да има влязъл в сила план".

Това заяви главният архитект на София арх. Здравко Здравков малко след като от ПП "Зелено движение" обявиха, че подкрепят искането за неговата оставка и настояват за основна преработка на плана за Борисовата градина. 

Да бъде преработен проектът за Борисовата градина, искат от Зелено движение

Да бъде преработен проектът за Борисовата градина, искат от Зелено движение

Подкрепят идеята за оставка на главния архитект на София

Главният архитект на София поясни, че в момента има две предложения за начина на придобивани имотите.

Предложението, разработено от юристите на направлението, е да се създадат големи поземлени имоти с отреждане "за парк" - така общината ще участва като съсобственик в имотите и ще може да контролира всяко инвестиционно намерение.

Другото предложение е в плана да се създадат по-малки имоти с отреждане "за социална инфраструктура", които самостоятелно да бъдат предмет на отчуждителна процедура.

И двата варианта ще бъдат обсъдени от общинския експертен съвет, тъй като в момента мненията на юристите са раздвоени.

В Борисовата градини освен къпалнята "Мария Луиза" и летния театър частни имоти са и такива около Дендрариума и при контактна част със "София ленд", което са придобити от края на 90-те години до 2004 г.

Едновременно с изработването на плана, се отстраняват и несъответствията в кадастралната карта от главните архитекти на районите "Изгрев", "Лозенец" и "Средец".

Кралев обещава само реновация на спортни съоръжения в Борисова градина

Кралев обещава само реновация на спортни съоръжения в Борисова градина

Думата е реновация за да няма спекулации, че ще има строителство

"Общинският експертен съвет ще разгледа 1261 становищата, получени в направление "Архитектура и градоустройство" за проекта за ПУП на Борисовата градина. От тях 1200 са напълно еднакви. Всички са сканирани и качени на сайта на НАГ със заличени лични данни, стана ясно от думите на арх. Здравков.

"След заключителната дискусия тази вечер, на която гражданите ще могат да представят становищата си, експертният съвет ще ги разгледа и направи допълнителни препоръки към екипа на арх. Ковачев, който изработва плана", поясни главният архитект на София.

Получените становища са в две основни направления - защита на публичните функции на частните терени, ограничаване на новото строителство и възможностите за паркиране

Проектът за план предвижда два паркинга - на бившето трамвайно трасе от Телевизионната кула до Руското посолство за 104 места и подземен паркинг за 400 места на терена на автокъща "Капитолия".

"И при двата предвидени паркинга не се отсича нито едно дърво", подчерта главният архитект.

Според него липсата на прилежащи паркинги ще натовари изключително много с автомобили контактните на парка улици.

"Към момента проектът не предвижда влизане на автомобили в парка, с изключение на автомобили на специален режим. Предложението на ЦСКА е една от алеите да се ползва за достъп до стадиона, като моето лично убеждение е, че достъпът до спортните имоти не може да става през алейната мрежа с автомобили. Затова планът трябва да даде решение и на проблема с паркирането, без да създава нови проблеми за близките квартали", заяви главният архитект.

От изложените становища по-сериозни възражения към плана на Борисовата градина са дали да има ново строителство на стадион "Юнак" и стадион "Българска армия".

Планът предвижда подобряване на свързаността на парка и чрез нови велоалеи.

"Проектът "Зеления ринг" - линеен парк с пешеходни и велоалеи подобрява връзките на Борисова градина с други квартали. Планът за трасето от "Слатина" до гара "Пионер" е вече готов, но в момента се обжалва. Очакванията ни са след влизането му в сила, НКЖИ да прехвърли терените на Столична община", каза арх. Здравков.

Началото на проекта за Подробен устройствен план (ПУП) на Борисовата градина е от преди 6 години.

"Планът претърпя основна преработка, като предходните 29 бележки на кмета на София Йорданка Фандъкова и експертния съвет бяха отразени от екипа на "Ковачев архитекти", поясни главният архитект. С поисканите промени до момента отпадна значителна част от първоначалните възможности за ново строителство.

От проекта за план отпадат: създаването на Климатично училище, преместване на конната база, изграждане на музей "Зелената памет на София", застрояване на ресторант "Тенекиите", изграждане на нова алейна мрежа, атракционна железница, многофункционална спортна зала на гара "Пионер".

В проекта се запазва се мястото на атракциона "Кривите огледала". На гара "Пионер" се предвиждат открити спортни площадки. В проекта за ПУП са изследвани вариантите за ново трамвайно трасе от Семинарията, което да даде връзка на трамвая с третия градски ринг безконфликтно и без изсичане на дървета.