Проектът на Столична община за подробен устройствен план на парк "Борисовата градина" да бъде напълно преработен, докато не отговори на условията, зададени при възлагането му през 2015 г. Те са връщане на частните имоти за обществено ползване, никакво ново строителство, автомобили и паркинги само извън парка, ясна стратегия с времеви рамки и индикатори за опазване на биоразнообразието на парка. Това е позицията на ПП "Зелено движение".

Те настояват градското управление да бъде в посока на "град за хората" с акцент върху обществен транспорт и пешеходна и велосипедна инфраструктура и пълна реализация на заложените в устройствените планове зелени площи. 

Засаждат 120 сребролистни липи в Борисова градина

Засаждат 120 сребролистни липи в Борисова градина

Тази пролет се очаква да бъдат засадени общо 1700 дървета

Искането им е подкрепено от над 1000 граждански становища, районните кметове на "Демократична България" също са изказали сходни позиции в рамките на обществената консултация с подробни възражения срещу проекта.

Предстоящото онлайн обсъждане на 17 февруари не може да бъде "финално" в никакъв смисъл за проект с толкова много възражения, категорични са от партията на екоминистър Борислав Сандов и настояват проектът да бъде реално преработен. 

Кралев обещава само реновация на спортни съоръжения в Борисова градина

Кралев обещава само реновация на спортни съоръжения в Борисова градина

Думата е реновация за да няма спекулации, че ще има строителство

Настояваме също за отговорност на общинската управа на столицата за поредния некачествен проект за ПУП на парк Борисова година. Бездействието от над 6 години след възлагане на договора за устройство на парка затруднява осигуряването на достъпа до пълната площ и пълноценното ползване на това обичано обществено място и застрашава трайното му заемане от частни затворени обекти.

Искането им цели подобряване на замърсения въздух, осигуряване на достъпни публични пространства за социален живот, спорт и почивка и условия за човешкото здраве - както във физически, така и в психически аспект

За арх. Здравко Здравков върнатите текстове от ЗУТ били в полза на хората

За арх. Здравко Здравков върнатите текстове от ЗУТ били в полза на хората

В нормалните държави първо се прави инфраструктурата, каза главният архитект на София

"Подкрепяме коалиционните си партньори от Демократична България, представени в Столичния общински съвет, в искането им за оставка на главния архитект на София", се казва в становището.

Нашите аргументи са доказаното бездействие по отношение осигуряването на задължителния стандарт за 20 кв. м като минимална озеленена площ на глава от населението в голям град - към момента столичани имат между 9 и 13 кв. м на жител според различни данни.

Мотивът им за исканата оставка на арх. Здравков е заради нереализираните паркове и зелени площи, които съществуват само на хартия в устройствените планове, заради трайната тенденция на презастрояване на града.

Липсва преработен ОУП на столицата с по-малки параметри на застрояване, въпреки дългогодишната работата и натрупани данни в тази посока от инициативата "Визия за София" и анализите на общинското предприятие "Софияплан", за които администрацията продължава да си затваря очите, се казва в становището.

Главният архитект Здравко Здравков с практиката си се отказа от обещанието си за работа по модел на "Град за хората" и продължи практиката на презастрояване на града и устройство, приоритизиращо автомобилните артерии с постепенно заличаване за съществуващи възможности за улесняване на пешеходния и велосипедния достъп.

Заложените в Общия устройствен план на София зелени площи в частни имоти и досега не са изкупени от общината и заплахата за застрояването им расте с изтичането на законовия срок за придобиването им. Големите паркове на столицата постепенно се изземват от частни затворени за достъп обекти и все повече "преместваеми" обекти, които никога не биват премествани.

Културното наследство от сгради е пренебрегвано толкова систематично, че би могло да бъде и умишлено в полза на новото строителство, което замества архитектурни паметници и изцяло променя облика на града, се казва в становището. 

От над 1400 недвижими културни обекта в София 800 са само декларирани

От над 1400 недвижими културни обекта в София 800 са само декларирани

Системата за регистрация е архаична

И народните представители от "Продължаваме промяната" излязоха днес със специална декларация, прочетена от трибуната на Народното събрание, силно обезпокоени от проекта за Подробен устройствен план, както и за цялостното развитие на парковите пространства, зелените площи и площите за отдих в града, включително игрища, градинки, междублокови пространства, детски площадки.

Те подчертаха, че територията на "Борисова градина" обхваща и редица единични и групови недвижими културни ценности, сред които са и резерватите на градинско-парковото изкуство.

Те не считат, че проектната документация за подробния устройствен план на м. "Борисова градина" съответства на интересите на обществото. Макар и някои от предложените действия по реставрация и облагородяване да са полезни, друга част от предвидените обекти са силно обезпокоителни. "Поддържането на парковото пространство и възстановяването по автентични данни не следва да се използва като претекст за допускане на необосновани намеси и разрешаване на ново строителство."

Според ПП изграждането на връзки за улеснен достъп до парка и на спортни атракциони не следва да се прави за сметка на лесопарковите пространства. Не трябва да се допуска и изграждането на нови обекти, за нуждата от които няма ясна обосновка, има неизяснена собственост или придобита през годините при превратни условия такава.

Днес съществена част от Борисова градина и едни от най-важните културни обекти на нейна територия са в ръцете на знакови фигури от тъмните години на управлението на страната ни. Ярък пример за това са къпалнята "Мария Луиза" и Летният театър.

Те настояха компетентните органи да преразгледат проекта за подробен устройствен план на м. Борисова градина, както и другите проекти за подробни устройствени планове, които ограничават съществуващите зелени площи и площи за отдих в град София.