Министърът на МОСВ Асен Личев проведе работна среща със зам.-министъра на външните работи Румен Александров за обсъждане на приоритетни въпроси свързани с необходимостта да се потърси решение за бъдещето развитие на страната ни с оглед амбициозната политика на Съюза в областта на климата и енергетиката, съобщи ресорното ведомство.

Бяха засегнати целият комплекс въпроси на зеления преход. Двамата министри обмениха мнения по представения от ЕК на 14 юли т.г. пакет "Подготвени за цел 55%", съдържащ 15 законодателни предложения, които имат огромно отражение върху всички сфери на обществения живот за следващите десетилетия. Новите предложения на ЕК включват премахване на безплатните квоти на емисии на парникови газове за индустрията, засилване на ангажимента за секторите извън Схемата за търговия с емисии - като отпадъци, земеделие, транспорт, сгради и др. с допълнителни 10% за България. Новост в предложената политика е включването на сградите и автомобилния транспорт в схема за търговия с емисии. Всичко това означава пълна трансформация на всички сфери на икономическия и социалния живот в много кратки срокове.

ЕС прие фонд от 17,5 млрд. евро за зелен преход

ЕС прие фонд от 17,5 млрд. евро за зелен преход

За справедлива и приобщаваща зелена сделка в ЕС

Личев подчерта, че тези ключови елементи налагат изключително активна работа и ангажиране на всички нива и всички министерства, за да бъде постигната приетата през декември 2020 г. цел за намаляване на емисиите на парникови газове, като се осигури защита на работещите в отделните сектори и запазване на конкурентноспособността на предприятията. България ще защитава позицията, че трябва да бъдат отчетени националните особености, в това число географското положение, стартовите позиции на държавите членки и принципът на технологична неутралност. Той изтъкна в този смисъл, че разчита на силна подкрепа от страна на Постоянното представителство на страната в Европейския съюз.

Зам.-министър Александров подчерта, че силно влияние върху страната ни ще окаже и Регламентът за таксономията и ограничаването на ролята на природния газ и атомната енергия, които в момента също са предмет на обсъждане в ЕС. Бързите темпове на законодателни предложения от страна на ЕК затрудняват държавите членки да се адаптират към новите предизвикателства и да намерят най-подходящите за себе си решения. Личев посочи, че в момента, в широка координация с всички ведомства, е в процес разработване на Национална стратегия за кръгова икономика, която би допринесла за консолидиране на възможностите на страната да отговори на новите предизвикателства.

Българското общество не вижда големи ползи от "Зелената сделка"

Българското общество не вижда големи ползи от "Зелената сделка"

Едва 51% от българите са информирани по темата

Двамата министри се обединиха около мнението, че новото законодателство на ЕС в областта на климата и енергетиката налага да се направи много сериозен анализ, преди да се пристъпи към конкретни решения за бъдещото закриване на въглищните електроцентрали в България.

Беше потвърдена безусловната необходимост, преходът към климатично неутрална икономика да бъде социално поносим.