От Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) одобриха Пътна карта на България с параметрите, етапите и условията на присъединителния процес. С това решение от днес, 10 юни 2022 г., се дава официално начало на разговорите за присъединяване на България, съобщиха от Министерския съвет.
Одобрението на Пътната карта стана в рамките на годишната среща на Съвета на ОИСР на ниво министри, състояла се в Париж на 9 и 10 юни 2022 г.
Припомняме, България получи покана за започване на разговори за присъединяване на 25 януари 2022 г., като още на следващия ден министър-председателят Кирил Петков потвърди готовността на страната ни да започне присъединителния процес.
В българската делегация за министерската среща на Съвета на ОИСР участваха Велислава Петрова, заместник-министър на външните работи, и Ивайло Яйджиев, заместник-министър на финансите.
Като "исторически" определи деня на приемането на Пътната карта заместник-министър Велислава Петрова. Тя заяви, че България споделя визията, ценностите и приоритетите на Организацията - индивидуални свободи, демокрация, върховенство на правото, защита на правата на човека, отворена и прозрачна пазарна икономика.
Присъединителният процес цели да потвърди, че страната ни действително се придържа към тези ценности и приоритети.
България ще положи усилия да приключи успешно разговорите за членство в максимално кратък срок, като присъединителният процес ще ускори важни национални реформи за по-добро управление, добави заместник-министър Петрова.
Страната ни ще има възможност да направи оценка на съответствието на законодателството и политиките си с най-добрите практики и стандарти в ОИСР и в сътрудничество със Секретариата и държавите членки да изработи начини за тяхното усъвършенстване.
Присъединяването на България към ОИСР ще допринесе и за разпространение на стандартите и принципите на Организацията в целия регион на Югоизточна Европа, подчерта още заместник-министър Петрова.
Министерската среща на ОИСР тази година се председателства от Италия и беше открита от премиера Марио Драги.
Темата на конференцията беше "Бъдещето, което искаме - по-добри политики за следващото поколение и за устойчив преход".
В двата дена на конференцията министрите дискутираха глобалните предизвикателства, произтичащи от икономическите последствия от мащабната агресия на Русия. Обсъждаха търговията и екологичната устойчивост, отношенията с Африка, включително през призмата на енергийното сътрудничество, политиките, насочени към младите хора, превенцията на пандемиите и готовността за реакция, зеления и цифровия преход.
Участието на България в министерската среща бе шанс да представим своята гледна точка по актуалните глобални теми.
Присъединяването към ОИСР е основен външнополитически приоритет и ще донесе редица ползи. Организацията е своеобразен клуб на най-добрите практики и най-добрите политики. Мотото на ОИСР е "По-добри политики за по-добър живот", а основната цел - постигането на по-висок жизнен стандарт за всички граждани.
Очакванията от членството на България в ОИСР са да бъде повишено доверие в икономическата система на страната ни, ще привлече инвестиции и ще подобри условията за бизнеса. Това, от своя страна, ще доведе до повече възможности и повече работни места. Високите стандарти на ОИСР ще подпомогнат ефективното управление, устойчивия икономически растеж, усилията за чиста околна среда и намаляването на неравенствата.
От организацията са разработили инструменти във важни за България области като образованието, младежите, пазара на труда и високите технологии. Подробните статистически данни на ОИСР ще улеснят изготвянето на политики. Очаква се присъединителният процес да укрепи доверието в институциите, които да служат на гражданите в духа на почтеността, прозрачността и отчетността.
С присъединяването си към ОИСР, България ще получи възможност да участва активно и да има право на глас в търсенето на решения на актуални глобални предизвикателства. Членството ще даде възможност да се сравняваме и съизмерваме с останалите държави членки, да се учим от техния опит и практики.
България подава заявление за членство в ОИСР през 2007 г. Днес Съветът на ОИСР одобри пътни карти за присъединяване още за Бразилия, Перу, Румъния и Хърватия.