Приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство ще защити границите на Европа, което ще я направи по-силна.
Това заяви премиерът Николай Денков в рамките на сесия от пленарни дебати "Това е Европа" в Европейския парламент в Страсбург.
В речта си към евродепутатите Денков припомни, че България е изпълнила всички изисквания за приемането ѝ в Шенген. В този контекст всяко по-нататъшно отлагане би било неприемливо и демотивиращо за България и за нейните граждани, обясни министър-председателят.
Той разкри, че страната ни е наясно, че самото функциониране на Шенгенското споразумение е изправено пред сериозни проблеми и много страни възобновяват проверките по границите си. Това обаче не може да бъде аргумент за неприемането на България и Румъния, подчерта Денков.
Речта на премиера бе изпълнена с много исторически факти както за Страсбург и Европа, така и за България.
Той засегна и най-новата история на България, която е била "обект на непрекъснати опити за доминация, част от тях успешни, от страна на Руската империя и Съветския съюз". По думите му "тези великоруски апетити продължават и в наши дни и страната ни е обект на целенасочени хибридни атаки".
Тайните служби и пропагандата на Путин опитват да разделят и противопоставят обществото ни на русофили и евроатлантици, изтъкна Денков. Затова членството на България в ЕС и НАТО е най-голямата гаранция за продължаването на демократичния и европейски път на развитие на родината ни, посочи премиерът. Поради тази причина трябва да завършим европейската си интеграция с присъединяване към Шенген и Еврозоната, допълни той. Денков благодари на всички евродепутати, които са подкрепили България по пътя й към Шенген и "по този начин помагат да преодолеем една европейска несправедливост".
Николай Денков увери, че стремежът на България е да даде своя принос в развитието на Европейския съюз.
Съюзът обаче не е изолиран остров на мира и благоденствието, открои премиерът. "На границата му вече близо две години бушува опустошителна война, в която руските агресори се опитват да сломят порива на украинския народ да живее в независима, свободна и демократична страна."
Освен войната в Украйна Денков засегна и конфликтите в Близкия изток, в Далечния изток и в Африка. За да се справи с тях, Европа трябва да бъде силна, а за да бъде силна, трябва да бъде единна, убеден е Денков. В този контекст премиерът коментира и кризата с нелегалните мигранти.
Предвид сложната международна обстановка, разширяването на ЕС е изключително важно, смята премиерът. По думите му България винаги е била решителен поддръжник за приемането на Западните Балкани в ЕС, но когато изпълнят всички необходими изисквания. Той приветства решението на ЕК да препоръча започване на преговори за присъединяване с Украйна и Молдова. Денков изрази надежда, че в близко бъдеще към тази група ще се включи и Грузия.
"Днес в Европа все по-често се забелязват известни признаци на умора от войната в Украйна и се надигат гласове против помощта за украинския народ и украинските бежанци. Все повече европейци си задават въпроса защо трябва ние да понасяме тежестите и несгодите от една далечна война между две страни, които не са част от Европейския съюз. Не е ли по-добре да се направят някои отстъпки на Путин и войната да приключи", коментира Денков.
Той е убеден, че войната на Путин срещу Украйна всъщност е война срещу Европа. Когато помагаме на Украйна, защитаваме Европа, смята Денков.
"Наша е отговорността свободна, демократична и обединена Европа да пребъде", заключи българският премиер.
Legalen
на 22.11.2023 в 18:37:03 #1„България в Шенген ще укрепи Съюза“, убеждава Денков. Той е академик, но му липсват познания по някои исторически аспекти от развитието на Бьлгария в исторически план…А именно, че всеки сьюз кьм който се е присьединявала Бьлгария, е ускорявало неговото разпадане. Такава ще бьде и сьдбата на Шенген, ако не дай си боже, се появят някакви други фактори, които да го разрушат без да дочакат нашето сьдействие…