Европейският парламент (ЕП) ще се бори да няма ново законодателство за етеричните масла и ще иска Европейската комисия (ЕК) да изготви доклад относно въздействието им върху човешкото здраве не по-рано от 6 години. На пленарна сесия в Страсбург българските евродепутати от всички политически групи се обединиха и заедно успяха да обърнат гласуването в полза на внесените от тях изменения към предварителната преговорна позиция. В нея се искаше ЕК изготви в срок до 4 години ново законодателно предложение за етерично-маслените култури, базирано на доклад за техните свойства и ефекта им върху здравето, съобщиха от ГЕРБ.

По време на пленарната сесия бе одобрена преговорната позиция на ЕП за тристранните срещи с Еврокомисията и Съвета на ЕС. Новата позиция предвижда Европарламентът да се бори да няма никакво ново законодателство относно етикетирането и класификацията на българското розовото масло, а срокът за доклад на Европейската комисия да бъде фиксиран за по-дълъг период от минимум 6 години.

"Това е същински пробив в работата на всички български колеги - нашата неголяма делегация от 17 евродепутата да спечели подкрепата на над 300 свои колеги в подкрепа на българското розово масло", коментира Андрей Новаков. По думите му оттук нататък на ход са националните власти, които трябва да се възползват максимално в тристранните преговори от този пробив и да се борят позицията да бъде защитена и от Съвета на ЕС.

ЕС одобри българската позиция за розовото масло

ЕС одобри българската позиция за розовото масло

Има опити етеричните масла да бъдат квалифицирани като опасни вещества

От прилагат и анализ на ситуацията с европейското бъдеще на етеричните масла и в частност - на българското розово масло

Къде е проблемът:

Измененията в Регламента за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP), инициирани от Европейската комисия, предвиждат етеричните масла да бъдат класифицирани като потенциално опасни въз основа на съдържащи се в тях елементи, които в определени условия могат да предизвикат неблагоприятно въздействие върху човешкото здраве. В същото време Комисията мотивира промените и със Зелената сделка с опасението, че попаднали в почвата (след употреба на козметични продукти например), те предизвикват замърсяване на колоната среда.

Българската позиция

Всички български депутати в европейския парламент, независимо от своята принадлежност към партия и политическо семейство, застават зад общата позиция, че етеричните масла не трябва да бъдат класифицирани и третирани като смес от химически елементи, а като отделна натурална единица с променлив състав и концентрация. Това е така, защото съставът на розовото масло не е константен, а зависи силно от условията, в които виреят розите - метеорологичните особености, киселинността на почвите, честотата на валежите и др., тоест те са вещества с многобройни съставки, които в различни условия могат да варират като количество и наситеност.

Как се стигна до тук:

Европейската комисия публикува предложението за изменения на регламента CLP в края на 2022 г. Няколко месеца по-късно кметът на Казанлък Галина Стоянова алармира, че Европейският съюза застрашава бъдещето на българското розово масло и призова държавата да се застъпи за розопроизводителите и за този традиционен за страната ни поминък.

Желанието на Европейската комисия да промени начина на етикетиране на етеричните масла предизвика силни притеснения у българските производители, преработватели и търговци на масло от роза и лавандула поради потенциалното изискване продукцията им да бъде определена като опасна за здравето и това да повлияе негативно както на производството, така и на пазара на етерични масла.

В началото на месец март по покана на Андрей Новаков в Европарламента в Брюксел пристигнаха кметът на Казанлък Галина Стоянова, бившият земеделски министър Десислава Танева и бившият изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие" Васил Грудев. Те проведоха среща с основния докладчик по Регламента Мария Спираки и подчертаха важността и отражението на предвижданите изменения за поминъка на българските розопроизводители.

По време на посещението те проведоха среща и с тогавашния българския еврокомисар Мария Габриел, която има траен ангажимент към проблема и работи за неговото решение и занапред в качеството си на вицепремиер и министър на външните работи.

През месец май представителите на България от всички политически групи в Европейския парламент се обединиха в обща позиция за защита на българското розово масло и внесоха искане в Регламента CLP да бъдат изтрити всички текстове, които разглеждат етеричните масла като химична смес. Искането за изменение беше подкрепено от депутати от пет европейски държави: Франция, Испания, Италия, Румъния и Хърватия.

Българските евродепутати настояха Европейската комисия да подкрепи и мотивира намеренията си с независимо проучване относно преките и непреките разходи за производителите в резултат на предложените разпоредби. Те алармират, че тежестта върху приходите и разходите на индустрията е абсолютно неизвестна, а това представлява заплаха най-малките производители да бъдат изтласкани от бизнеса. В резултат регионалните икономики и традиционните индустрии са изложени на риск, докато ЕС отваря вратата за конкурентен внос от трети страни.

През м. септември по инициатива на Андрей Новаков в Европейския парламент в Брюксел беше инсталирана реплика на традиционна българска инсталация за дестилиране на розово масло. Инициативата имаше за цел да подчертае безвредния процес на производство на масло от българска маслодайна роза, неговия чист произход и благотворно влияние. Инициативата привлече вниманието на стотици евродепутати и представители на европейската администрация.

Какво предстои:

В края на 2023 г. ЕК трябва да публикува и своите предложения за промени в другия регламент с отношение към етеричните масла - Регламента за регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH).

Андрей Новаков вярва, че и евродепутати от Севера ще защитят българското розово масло

Андрей Новаков вярва, че и евродепутати от Севера ще защитят българското розово масло

До момента имаме подкрепата на 7 държави