Без дебат депутатите приеха на първо четене промените в Наказателно-процесуалния кодекс, внесени от Данаил Кирилов, Петър Славов, Христиан Митев, Явор Нотев, Димитър Лазаров и Явор Хайтов.
Проектът мина с 92 гласа "за" и 18 - "въздържал се".
Със законопроекта се цели регламентиране на правилата, по които следва да се развие наказателното производство, когато се установи, че то е образувано за деяние, за което вече е наложено административно наказание. В редица случаи, въпреки невъзможността за кумулиране на наказателна и административно-наказателна отговорност, се образуват и наказателно, и административно-наказателно производство за едно и също деяние.
Изричната уредба на правилата, по които да се избегне двойното наказване, е наложителна, предвид постановяването на тълкувателно решение от 2015 г. на Върховния касационен съд, с което се разрешават проблемите, свързани с действието на принципа ne bis in idem, в съответствие с действащото към момента на постановяването му законодателство и с практиката на Европейския съд по правата на човека.
На заседанието на правната комисия в становищата си представителите на Министерството на правосъдието и на Върховния касационен съд изразиха подкрепа за законопроекта.
От името на Министерството на финансите, Агенция „Митници“ и Националната агенция за приходите, Росен Иванов изрази притеснения, че в резултат на предлаганите промени може да се стигне до невъзможност за наказване или за изпълнение на наказанията, наложени на извършителите на някои деяния.
Нямало и яснота по въпроса кои административно-наказателни производства са с характер на наказателно производство и отбеляза, че е необходимо да се обсъдят в детайли предлаганите промени.