Единни правила за издигане на кандидатури, представяне и публично оповестяване на документи, изслушване на кандидати, подготовка за избор и избор на органи по действащото законодателство. Такива промени в Правилник за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) предлага Българският институт за правни инициативи (БИПИ). Предложенията за отправени към Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание чрез председателя на комисията Христо Гаджев.

Целта на предложените промени е да се създаде специален раздел в ПОДНС, чрез който да се завишат стандартите при избора на органи. От БИПИ също предлагат да бъде обмислена възможността на официалната интернет страница на Народното събрание да има календар-график на мандатите на едноличните и колективни органи, избирани от НС, който да бъде обновяван в реално време.

Освен това Институтът за правни инициативи обръща внимание, че Народното събрание следва да спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на органи, които изцяло или частично се избират от него и за да се гарантира независимостта на избираните от НС органи, е необходимо като минимум:

  • В чл. 89 (3) да се въведе изискване чрез предложението за избор, номиниращият народен представител или група народни представители, да мотивират по какъв начин са се спрели конкретно на даден кандидат, откъде са получили информация за съответния кандидат, включително с данни за наличие или липса на свързаност с предлаганото лице за кандидат.
  • В чл. 89 (4) трябва да бъдат разделени становищата от въпросите, т.е. юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, и професионалните организации да могат да изпращат становища или да изпращат само въпроси, а не да се обвързват становищата със задаването на въпроси.
  • В чл. 89 (5) трябва да се въведе изискване, че по време на изслушването кандидатът представя писмена концепция за управление на органа, която се обсъжда по време на заседанието. На заседанието може да се канят представители на академичната и експертна общност, които също да имат възможност да задават въпроси към кандидата/кандидатите.
  • Допълнително разпоредбите на чл. 89 трябва да включват изискване за обсъждане на годишните доклади на органа, за който се прави.
  • Разпоредбите на чл. 89 трябва да дават и възможност на представители на юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, и професионални организации да участват в изслушването на кандидатите, уредено в ал. 5, като имат възможност директно да задават своите въпроси и изразяват становище, по ред, предвиден в ПОДНС.

БИПИ изтъква, че парламента систематично се проваля в опитите си да проведе публични, прозрачни и обосновани процедури по избор на органи - към настоящия момент това са 17 органа с изтекъл или предсрочно прекратен мандат и два, който дори не са конституирани. Привеждането на нормите на ПОДНС с демократичните стандарти е стъпка към връщането на увереността в обществото за наличие на политическа воля за прозрачност и отчетност.

БИПИ иска НС веднага да се захване с избора на членове на органите с изтекли мандати

БИПИ иска НС веднага да се захване с избора на членове на органите с изтекли мандати

В противен случай рискът от обществено недоволство и протести е огромен