Лаборатория за производство на лазерни установки, които се използват с медицински цели за осветление разгледа премиерът в Ядрената научно-експериментална база с изследователски ядрен реактор в БАН.
Пред него учените демонстрираха апаратура в базата за развитие и внедряване по физика. След като разгледа и ядрения реактор и поговори с учените, сред които беше и шефът на БАН акад. Никола Съботинов, каза пред журналисти, че проблемите пак опират до пари.
За отработеното гориво трябва да се платят 1 350 000 долара, потвърди премиерът и коментира, че иначе реакторът е съоръжение, което върши работа и за АЕЦ „Козлодуй", и за медицината.
Борисов каза, че още днес ще говори със здравния министър да отиде и да види реактора и да се прецени приложимостта в медицината.
Заместник-директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН доц. Лъчезар Георгиев разказа, че реакторът е спрян през 1989 година, бил е ремонтиран и сега работи по програма за реконструкция в реактор с по-ниска мощност 200 киловата, който би бил изключително ценен за обучение на кадри за атомни централи и за медицински цели. Също за анализи за наличие на тежки метали, може да се използва в криминологията за анализ на следствени материали. Необходими са около 4 години при положение, че се намерят средства.
Според Георгиев необходими са около 10 милиона лева. Това е много по-малко, отколкото ако трябва да се изгражда ново съоръжение, подчерта Георгиев и посочи, че по данни на международната атомна агенция един нов такъв реактор със същата мощност би струвал 80 милиона евро, а такъв, който е построен върху вече лицензирана площадка, каквато е тази на БАН, би струвал 30 милиона евро, така че ако се намерят 10-ина милиона лева за завършване на реконструкцията, очевидно ще е печалба за държавата и било полезно, подчерта Георгиев.
Той поясни, че в медицината приложението е за ракови заболявания и обясни, че системата не е клинична и че възможностите за неутронна терапия още не са тествани.
За дължимите пари за отработеното ядрено гориво доц. Георгиев уточни, че главницата е 1 350 000 долара и че има и лихви. Отработеното ядрено гориво от 2008 година е изнесено, което е много важно за София, подчерта зам. шефът на института. Това са пари, които държавата чрез ядрения институт дължи на руската компания. Доцент Лъчезар Георгиев припомни, че позицията на финансовият министър Симеон Дянков е, че парите са приведени на БАН.
„Няколко министри твърдят, че парите са преведени, но те не са преведени целево и при такова орязване на бюджета на БАН, няма как да извадим пари и да ги платим", каза още Георгиев.
XXX
на 03.11.2011 в 17:53:49 #3„Няколко министри твърдят, че парите са преведени, но те не са преведени целево и при такова орязване на бюджета на БАН, няма как да извадим пари и да ги платим", каза още Георгиев." Тоест парите наистина са преведени, обаче са ги похарчили за друго. Какво ли е то? Заплати?
Минувач
на 19.05.2011 в 19:07:53 #2..."системата не е клинична и че възможностите за неутронна терапия още не са тествани". С една дума, освен пари са необходими и "доброволци" които да изпитат на себе си метода. Тежко им!
Mila
на 19.05.2011 в 17:57:39 #1Писмо до Левски http://www.youtube.com/watch?v=AhsQcHDmVI8&feature=player_embedded#at=262