Има пари за 3 месеца, ако стане 6 или 9 месеца - нямаме отговор какво правим. Търсим отговор как да разположим парите във времето. Това заяви премиерът Бойко Борисов на първия брифинг на Оперативния щаб, който вече ще се провежда веднъж дневно и в Министерски съвет, и след провеждането на Национален съвет за тристранно сътрудничество на тема мерките на държавата в подкрепа на бизнеса.
Борисов е провел разговор с МВФ с цел да се почерпят опит и положителни практики. Светът се готви, 81 държави са поискали пари от МВФ, което е рекорд.
Можем да вземем заемни пари, но всеки заем се връща, ще ни го връща децата, защото икономиката няма да тръгне стремглаво нагоре, предупреди Борисов и посочи, че възстановяването на икономиката на Китай върви доста по-бавно, въпреки че именно той е снабдител на целия свят.
"Истинските се моля да бъдем разумни и да изкараме с тези пари три месеца."
Борисов очаква само след месец - два да го попитат какви ще са мерките за възстановяване. А ако вече сме изхарчили всичко, попита Борисов, настоявайки, че не всички искания могат да бъдат изпълнени - парите трябва да се слагат на точните места. Всичко данни показват, че светът е в изключително тежко положение. Такава криза не е имало, подчерта премиерът.
Вижте колко са спестяванията на физическите лица, на бизнеса и в резерва. Трябва ли всеки да каже - държавата ще плати, призова премиера журналистите. Той е останал с впечатлението, че някой иска да се възползва от тази криза, за да забогатее, взимайки от държавата. Борисов бе категоричен обаче, че резервът на парите за пенсии няма да бъде пипан.
Той даде за пример мерките на Доналд Тръмп, които са за срок от два месеца. Икономически и българският премиер се надява за два - три месеца да преодолеем кризата.
Борисов е разпоредил още веднъж да се направи преглед на списъка на работниците в първа линия, които ще получат 1000 лв. към заплатите си за март месец. Да няма нито един пропуснат човек, е разпореждането на Борисов.
Започва сформиране и на щабове от доброволци. За това ще отговаря комисар Николов, а утре вицепремиерът Томислав Дончев ще проведе разговори в Националното сдружение на общините за уточняване на телефони за социална помощ. За радост има много желаещи, коментира Борисов.
Много е вероятно курсанти да бъдат изпратени на КПП-та за отмяна на полицаите.
Борисов се заяде с изказване от левицата за Държавния резерв и липсата на спирт. "Ние произвеждаме с хиляди тонове спирт, за какво ни е Държавният резерв", попита Борисов. Направен е за всеки случай преглед на резервите от пшеница, леща, боб и царевица, за да бъдат успокоени и животновъдите.
58eng
на 30.03.2020 в 02:38:11 #1716. Да намерим новия Мойсей и да го пратим на Синай да донесе новите скрижали...дано да е по-сръчен от стария та да ги донесе всичките в добро състояние
58eng
на 29.03.2020 в 22:32:16 #16Въпрос: Кой ще подготви мерките? Колко време ще трябва за "подготвянето" на "гражданско общество"?
ventzislav-stefanov
на 29.03.2020 в 13:23:10 #15На Опакото мога да кажа само следното: ако смятате, че новоизпечените български чорбаджии ( защото те не са още дорасли до капиталисти и скоро няма да дорастнат) ще се погрижат за нещо и някого т.е. за работниците си доброволно без държавна принуда, то считам че дълбоко се самозабдуждавате. Основанията ми да мисля така са следните: 1. Сумарната корпоративна печалба в страната е почти равна на приходната част на бюджета и е най-висока като процент към съвкупния фонд работна заплата в цяла Европа и не само. Това означава само едно - вопиюща липса даже на идея за справедливо данъчно облагане т.е. на регулиране на социалното неравенство. 2. Българският предприемачески слой разполага със значителни средства зад граница, които дори не се публикуват като статистика. Да считаме, че той доброволно ще ги насочи към финансиране на поддържането на трудовата заетост при очертаващата се супер криза е според мен наивно. КАТО ЦЯЛО ДА ОЧАКВАМЕ СОЦИАЛНО ОТГОВОРНО ПОВЕДЕНИЕ ОТ БИЗЕСМЕНИ-ПАТРИОТИ ТИП ВАСИЛ БОЖКОВ И СИЕ Е НЕПРОСТИМ НАИВИТЕТ, ГРАНИЧЕЩ С ПРЕСТЪПНА НЕБРЕЖНОСТ И ДОРИ ПРЕСТЪПЕН УМИСЪЛ. НЕ Е ЛИ ПО ПРОСТО И ПО-ЕФЕКТИВНО ДА СЕ ПОДГОТВЯТ МЕРКИ, КОИТО ДА ПОКАЖАТ НА "БИЗНЕСА" ВКЛ. НА БАНКИТЕ И ДОРИ НА ПО-ЗАМОЖНИТЕ ГРАЖДАНИ, ЧЕ ЩЕ ИМ СЕ НАЛОЖИ ДА ПОЕМАТ СВОЯТА СОЦИАЛНА ОТГОВОРНОСТ В ДАЛЕЧ ПО-ГОЛЯМ ОТ СЪЩЕСТВУВАЩИЯ МАЩАБ? ТОВА НЕ Е ПОПУЛИЗЪМ, А НЕОБХОДИМОСТ С ЦЕЛ ЗАПАЗВАНЕ НА НАЦИЯТА И ДЪРЖАВАТА. ПРИ СЕГАШНИТЕ УСЛОВИЯ ДЪРЖАВАТА ТРЯБВА ДА ПЛАЩА ПОСЛЕДНА, КАТО И СЕ ДАДЕ ПОНЕ МЕСЕЦ ДА ОЦЕНИ КОЛКО МОЖЕ ДА ПЛАТИ И КОМУ. АКО ПРЕТЕНДИРАМЕ ЗА ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО ЩЕ НИ СЕ НАЛОЖИ ДА СЪЗДАДЕМ СОЦИАЛНО ОТГОВОРНИ ГРАЖДАНИ (НЕ ПОДАНИЦИ, КАКВИТО СМЕ В МОМЕНТА ), А НЕ ДА СЕ КИЧИМ С РАЗНИ КУХИ, БОРЕЩИ СЕ ЗА НЯКОЙ ЛЕВ СЪМНИТЕЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ ( ОТ ПИШМАН ЕКОЛОЗИ ДО СЪЩО ТОЛКОВА ПИШМАН АТЛАНТИЦИ) ОБЯБЯВАЙКИ ГИ ЗА СТОЖЕРИ НА "ГРАЖДАНСКОТО НИ ОБЩЕСТВО". СТРАХУВАМ СЕ, ЧЕ ВСЕКИ ИЗМИНАТ ДЕН Е ПРОСТО ЗАГУБЕНО ВРЕМЕ, ЧИЯТО ЗАГУБА В КРАЙНА СМЕТКА МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ТЕЖКИ ПОСЛЕДИЦИ. ВАРИАНТЪТ " ДА СЕ СНИШИМ ДОКАТО МИНЕ БУРЯТА СПАСЯВАЙКИ СЕ ПОЕДИНИЧНО" , НАТОВАРВАЙКИ БЮДЖЕТА С НЕСВОЙСТВЕНИ ПЛАЩАНИЯ ЕДВА ЛИ ЩЕ ПРОРАБОТИ ТОЗИ ПЪТ. ПО ДОБРЕ Е ДА СЕ ПОДГОТВЯТ ИНЗВЪНРЕДНИ, МАКАР И НЕСТАНДАРТНИ МЕРКИ ( И БИЗНЕСЪТ ДА ЗНАЕ, ЧЕ ТОЗИ ПЪТ В РЕДИЦАТА НА ПЛАЩАЩИТЕ ТОЙ Е ПЪРВИ, ДОРИ И РИСК ДА НЯМА ПЕЧАЛБИ И ДОРИ ДА ИЗРАЗХОДВА РЕЗЕРВИ ), ЗА ДА МОГАТ ДА СЕ ПРИЛОЖАТ ТЕЗИ МЕРКИ НЕЗАБАВНО В СЛУЧАЙ НА НУЖДА, А ПЪК АКО НЕ СЕ НАЛОЖИ ДА ГИ ПРИЛАГАМЕ, ТОЛКОВА ПО-ДОБРЕ. СЪОБРАЖЕНИЯ ОТ ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕР ОТ ВИДА "СЛОЖНО АДМИНИСТИРАНЕ", "ТРУДНА НЕЗАБАВНА ПРИЛОЖИМОСТ" И Т.Н. СА САМО ОПИТ ЗА ПОРЕДНО ОТЛАГАНЕ НА ТРУДНИ РЕШЕНИЯ.
Legalen
на 29.03.2020 в 10:59:54 #14« Като юмрук да сме...!», зове Бойко Борисов и дава тон за песента: «Бой последен е този, всички дружно да вьрвим...»Да ни е жив и здрав, той ще ни изведе някак си и от падемията , макар и на половина...
psp_11
на 29.03.2020 в 02:19:37 #13ventzislav-stefanov на 28.03.2020 в 22:18:15
Опако
на 29.03.2020 в 00:18:20 #12Намалено ДДС за храни и лекарства е трудно да се постигне в момента. Първо, защото ни предстои влизане в Еврозоната. После, защото ще се създаде липса на приход от 200-450 млн лв в НЗОК. Диференцираното събиране на ставки от ДДС създава и затруднения от административен характер. Идеята е добра, но е осъществима едва след години. Това няма как да стане противокризисна мярка в момента. Не всичко, изглеждащо прекрасно е добро за държавата в момента - това е популистична мярка точно сега! Премахването на плоския данък също ще създаде много проблеми, в моментът бизнесът трябва да спасява работни места, натоварването с повече данъци на най-заможните може да се окаже прострелване в крака. Премахването на данъците - необлагаем минимум, за всички под средната заплата, ще създаде липса на приход от над 1 млрд лв, тъй като повече от половината българи работят на по-ниска от средната заплата. Това са популискини опасни за държавната хазна действия в кризисен период.
Legalen
на 28.03.2020 в 22:52:38 #11Рядко се появяват вьв форума коментар от нивото на Венцислав. Останалото са свободна сьченения и прогнози, или «как би било ако». Аз няма какво да допьлня , моите поздрави!
Опако
на 28.03.2020 в 22:43:05 #10Бунт в България, след 75 години клецане? Тук има хора, които или прекаляват с някои опасни вещества, или въобще не осъзнават къде се намират по някаква си друга умствена причина! Кризата не само ще отмине и отшуми, но и Бате ви Бойко ще излезе от нея герой, помнете ми думата!
skuns
на 28.03.2020 в 22:38:15 #9Не искам да бъда лош пророк, но всичко което съм предсказал се е сбъднало. До всички тъпанари писали под мен глупости, за пари, фалити, бедност и т.н. Глупаци като почнат да не стигат катафалките и ковчезите тогава на народа няма да му е нито до бунт, нито до работа нито до пари, глупаци.
ventzislav-stefanov
на 28.03.2020 в 22:18:15 #8Борисов и всички управляващи около него, които бъркат процедурита за пишман управление на формиралата се за последните 30 години недоправена социално-икономическа система ( в основната си част спуснати им отвън) със същността на социално-икономическата система ( от която почти нямат представа ) и нейните възможности и реакции при различни сценарии на изменение на параметрите и естествено не могат да имат пари в бюджета и още повече стабилност на бюджетните приходи. Да вземем структурата на бюджетните приходи на страната ни за 2019 г.: I. ПРИХОДИ, ПОМОЩИ И ДАРЕНИЯ 25 693 299,8 1. Данъчни приходи 23 133 200,0 1.1. Корпоративен данък 2 576 200,0 1.2. Данъци върху дивидентите, ликвидационните дялове и доходите на юридически лица 99 700,0 1.3. Данъци върху доходите на физически лица 3 861 000,0 1.4. Данък върху добавената стойност 10 830 000,0 1.5. Акцизи 5 330 700,0 1.6. Данък върху застрахователните премии 39 700,0 1.7. Мита и митнически такси 236 900,0 1.8. Други данъци 159 000,0 2. Неданъчни приходи 2 560 099,8 Ясно е, че около 62% от бюджетните приходи се формират от косвени данъци ( ДДС и акцизи ), а неданъчните приходи ( всякакви побори под формата на такси, глоби и пр.) са по-големи от събрания корпоративен данък. Да вземем за сравнение структурата на бюджетните приходи на САЩ: Данъците върху дохода допринасят 1.932 трилиона долара или 50% от общите приходи. Социалното осигуряване, здравното осигуряване и други данъци върху заплатите добавят 1,373 трилиона долара или 36%. Корпоративните данъци доставят 284 милиарда долара или 7%. Акцизите и тарифите допринасят за 141 милиарда долара или 4%. Печалбата от фондовете на Федералния резерв добавя 71 милиарда долара или 2%. Това са лихвени плащания по американския държавен дълг, които ФЕД придоби чрез количествено облекчаване. Данъците върху недвижимите имоти и други разни приходи осигуряват останалите 1%. Изводът е очевиден: основната част от приходите в САЩ се формира от облагане на ДОХОДИТЕ, които са обхванати и в които се бърка дълбоко, а не от косвени данъци (ДДС), акцизи и мита. Огромната част от печалбата на американските компании се реинвестира и затова сумата на корпоративните данъци е относително много малка за размера на икономиката. Същото се отнася и за акцизите, които се начисляват върху крайно ограничен брой стоки. Бюджетът на Борисов, с който той толкова се гордее и от който "раздава" е скалъпен не на основата на облагане на доходите т.е. на крайните резултати от стопанската дейност на отделните икономически агенти, а на данъци върху потреблението т.н. косвени данъци. Сега при силно намалелите обороти започва " оле-мале, каква стана тя"! Вече се намеква за социална криза. Ами аланкоолу, съберете се ако ви стига акъла и поставете системата на краката т.е. осъществете действителни, а не имитационни макар и форсирани от обстоятелствата реформи. Осигурете условия за стабилна стопанска дейност чрез действена секторна политика и държавни гаранции в тези сектори ( енергетика, водоснабдяване, мелиорации, поддръжка на пътно-транспортната мрежа ), намалете косвените данъци ( въвеждане на понижена ставка на ДДС за основните хранителни стоки и лекарствата поне) за да увеличите разполагаемия доход на домакинствата и да стабилизирате базисното потребление на най-широките слоеве и въведете стръмно прогресивно подоходно облагане при необлагаем минимум равен на средната заплата за страната за да компенсирате изпадащите от косвени данъци бюджетни приходи. Осигурете автоматичен достъп до нисколихвени банкови оборотни кредити за производствените и транспортни предприятия от обслужващите ги банки в размер поне на 25% от оборота им за последната година за да гарантирате снабдяването с основни стоки, а не си играйте на селективност чрез ББР ( тя има да решава кого да подкрепи и кого не докато малките и средни предприятия особено в сферата на услугите рухнат или хората не измрат ). Насочете усилията на ББР към целева подкрепа на големите предприятия в основните сектори на икономиката ни, а не я превръщайте в гара разпределителна за дребни оборотни кредити. Ако епидемията продължи и не дай Боже се развие и задълбочи спешно блокирайте всички спестявания над двойния годишния размер на средната за страната заплата и от блокираните средства попълнете средствата на НОИ и НЗОК. В краен случай заменете блокираните спестявания с 10 годишни държавни облигации за да не ощетявате вложителите. Изобщо мислете за реални реформаторски действия , които могат да балансират финансовата ни система и да и придадат съответната устойчивост в тези трудни времена. Можем още дълго да изброяваме възможните целесъобразни мерки. Въпросът е " ще им стигне ли пипе и дупе въобще да погледнат към такива мерки". Проблемът е, че особен избор няма. Иначе социално-икономическата криза е в кърпа вързана и бунтът е най-малкото, което може да ни се случи, но което няма да реши както обикновено нищо.
ce
на 28.03.2020 в 20:58:46 #7и на мен ми е любопитно колко време ще издържат хората преди да стане бунт
psp_11
на 28.03.2020 в 20:46:16 #6Стадото няма да издържи повече от месец и половина в егрека..
ce
на 28.03.2020 в 20:10:36 #5Канарчето е право С този подход "спасените" от вируса ще мрат от натрупания нездравословен живот в мизерия в следващите 2-3 години
blue_canary
на 28.03.2020 в 19:58:58 #4Явно си много глупава за да не разбираш на къде отива света по време на пандемия.Инфлация, безработица и задлъжнялост.И фалити.
geri-yordanova
на 28.03.2020 в 19:49:24 #3След толкова много приказки , за какво ни подготвяте г- н Борисов ? За още по - беден живот за нас и нашите деца , ли ? И защо всичко това трябва да продължи повече от три месеца ? Хайде , стига толкова ! До кога ще ни лазите по нервите ? Не сме толкова глупави , че да не разбираме накъде вървят нещата !
djeri
на 28.03.2020 в 19:32:00 #2Като поръча пак и отново от Китай маски и обдишващи машини за други ~2,5 милиона лв !Всеки средно образован Българин може да направи справка светкавично, колко пари се готвят да открадът от тези 2,5 мильонна поръчка от китай за тези 50 респиратора и маски като отвори Али баба най големият онлайн китайски продавалник и само сравни цените за най скъпите маски и респиратор ICU които са по 10 000 € бройката !!Явно ние пак ще ги поръчаме през посредници за да може да изчезне 15 мил в правилна посока!
Somebodyelse
на 28.03.2020 в 18:21:15 #1Тролчо Пеераско, Европа ВЕЧЕ ДАДЕ 1.3 МИЛИАРДА ЕВРО ! Чети бе глупако
: