"Днес по Конституция Мария Габриел може да вземе папката от президента и имаме още седем дни да довършим коалиционното споразумение. Нищо не предполага да се върне папката по обяд и да се отиде на нови предсрочни парламентарни избори". Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков пред bTV.
По думите му, ако Бойко Борисов, както е показвал неведнъж, мисли държавнически, с отиването на нови избори нищо няма да промени, а ще загубим Еврозоната, регулатори и служби. Единственото, което можем да направим, е да се изпокараме и да загубим време, посочи Кирил Петков.
"На мен би ми тежало да погледнем няколко години назад, че сме загубили времето си и че имаме джуджета, нотариуси, елфи - тук стана като приказен свят в България. Аз моля не партийно, а за отговорност нашите деца да не живеят в приказка на ужасите, а да имаме нормална европейска държава", коментира Кирил Петков.
Той посочи, че ГЕРБ са искали 7 позиции - премиер, МВнР, МВР, МОСВ, МОН, Министерството на иновациите и Министерството на културата. ПП-ДБ се съгласили министър на иновациите да бъде председателят на 49-то Народно събрание Росен Желязков.
Той обясни, че има надежда, че утрото е по-мъдро от вечерта. "Прибрах се след брифингите вчера и де факто не разбрахме снощи какво се случи. Готови сме по всяко едно време за разговори и веднага след интервюто съм готов да отида на среща", декларира Петков.
ПП-ДБ отстъпили на Мария Габриел да е премиер и външен министър, така че темата МВнР да отиде при Габриел. Денков и Габриел имат взаимно доверие, тъй като Мария Габриел ще бъде в две роли - на премиер и на външен министър. Основните елементи в споразумението е, че става въпрос за следващите 9 месеца и пълен управленски мандат. Трябва да има общо съгласие по всички дейности на парламента и правителството, обясни Кирил Петков.
"Проблем с преговорния екип за подписване на коалиционно споразумение нямаше", увери Петков, който опитал да се свърже с лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, но не успял.
Втората голяма точка по време на преговорите били регулаторите без квоти, а с прозрачен процес. Регулаторите да се попълнят на база индивидуални качества на кандидата, а не на партиен принцип, настоя Петков.
Третата голяма тема по време на преговорите била съдебната система и попълването на новия Висш съдебен съвет. Никой от нас не може сам да си събира гласове, а заедно си събираме, търсим и преговаряме, обясни Петков.
Един от големите проблеми в съдебната система, регулаторите и службите е, че го имало принципът на "котка в чувал". Всичките можем да говорим, заедно взимаме решения, имаме вето един на друг, което затруднява процеса, но да няма гнили ябълки в институциите, подчерта Кирил Петков.
Последната точка по време на разговорите за коалиционно споразумение била за службите. 31 юли 2024 г. е крайната дата за започване реформите в службите.
bajbor
на 18.03.2024 в 11:36:04 #1Прелъстен и изоставен... При Баце е така... Изтъркахте му гърба, начешахте му крастата - айде у лево... Не 7 , 17 министерства ще дадете.... А и да пали към Банкя, стига с тия телефони