Депутатите почетоха паметта на всички загинали през 20-ти век. Поводът стана 65-годишнината от 9-ти септември 1944.

От Синята коалиция поискаха да бъде почетена паметта на всички загинали от комунистическия режим у нас. В декларация, прочетена от Мартин Димитров, се посочва, че този ден е извършен преврат на демократично правителство.

200 000 наши сънародници са били изпратени в концентрационни лагери, посочи съпредседателят на Сините.
Мартин Димитров определи 9 септември като разделителна дата в нашата история и недопустимо предизвикателство пред българското национално единство.

Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов заяви, че целта на предложението на коалицията е да се направи първа крачка към националното помирение.

Коалиция за България поиска да се почете паметта на всички българи, които през 20-ти век са загинали от репресии.

Сергей Станишев посочи, че промяната на 9-ти септември в България е била неизбежна, защото във Втората световна война страната ни се е оказвала сред губещата коалиция, срещу която се е изправил целият демократичен свят.

Страната ни е единствената с организирано антифашистко движение и това е изчистило образа й в световната общност, добави той. Когато няма свобода и демокрация и най-големите идеали не могат да бъдат реализирани, посочи бившият премиер.

ДПС поиска от своя страна 23 август да бъде обявен за ден, в който се почита паметта на жертвите и на фашизма, и на комунизма.

Време е Европейска България да се поучи от европейския подход на страните членки на съюза,заяви от парламентарната трибуна Лютви Местан.

По-късно днес икономическата комисия към Парламента ще разгледа промени в Закона за туризма. Предложените изменения са внесени в края на август от Министерския съвет.

Очаква се сред дискутираните промени да бъдат и предложенията, направени след инцидента в Охридското езеро, за по-строг регламент при регистрацията на туроператорите, както и за увеличаване на санкцията за нерегламентирана туроператорска дейност от 30 на 50 хил. лв.