Ние не изхождаме от идеята, че икономическият растеж ще падне като утринна роса и политиците ще го съберат и раздадат. Нашият фокус е върху предприемаческата култура.
Това обяви лидерът на коалиция "Да, България" Христо Иванов, който заедно с коалиционните партньори от ДЕОС и "Зелените" представи икономическата част от предизборната си програма.
Партията на бившия правосъден министър ще представи на порции програмата, като днес изложи визията си в икономическата сфера.
По думите му, всички изхождат от реалността, че българската икономика и обществото могат да постигнат по-висок икономически растеж от този, на който сме свидетели сега. "Да, България" също споделят мнението, че икономиката ни има по-висок потенциал. Иванов обаче подчерта, че за разлика от другите партии, неговата има реален план за работеща икономика.
Подготвили са 6 мерки за растежа на икономиката, 10 мерки за намаляване на бюрокрацията и 18 мерки за спиране на кражбите.
Повече детайли изложиха експертите от "Да, България" и партньорите им от ДЕОС и "Зелените".
Коалицията тръгва към изборите с визия за икономика, отворена към света, ориентирана към износа на световния пазар, стана ясно от думите на Вера Асенова.
"Сегашната философия за растежа е друга, финансират се големите инфраструктурни проекти и предприятия", посочи Асенова.
По думите й държавата трябва да подпомага малките фирми, които в момента работят "под страх от административен и бюрократичен тормоз".
Икономистът Кирил Петков набеляза няколко цели. Първата е постигане на икономически ръст от 6% и 50 на сто увеличаване на доходите на домакинствата.
България да стане най-привлекателната дестинация в Централна и Източна Европа за инвестиции с експортен потенциал, е другата им цел. Смятат също, че могат да бъдат спестени публични средства от 2,5 млрд. лв., като се пресекат кражбите от обществените поръчки.
Парите ще бъдат инвестирани в наука образование, здраве и профилактика и намаляване на данъците. От "Да, България" смятат, че данъците на домакинствата могат да бъдат намалени чрез по-добра регулация и по-прозрачни регулатори.
"Държавата се явява проводник на политическите интереси, политиците би трябвало да правят политики, които водят обществото в определена посока", коментира експертът Станислав Тодоров и очерта мерките, които ще спрат кражбите.
По думите му в България политиците използват икономическия живот и функциите на държавата за собствено облагодетелстване.
"Да, България" предлага всяко разпореждане с държавно имущество да става чрез публичен търг и предварително публикуване в електронен регистър, така че всички граждани и фирми да имат еднакъв достъп и да участват на конкурентни начела.
Той обърна внимание и на държавата като регулатор. "Прави впечатление, че когато се избират ръководители на регулаторните органи, има само по един кандидат, рядко двама и обсъждането на качествата им приключва в рамките на един ден", посочи Тодоров.
По думите му политиците се интересуват дали регулаторът е лоялен към хората, които са го назначили. Затова предлагат тези ръководители и членовете им да бъдат избирани чрез публичен дебат.
По отношение на обществените поръчки, предложението е те да се провеждат по електронен път. Така щял да се премахне физическият досег на фирмите с възложителя. Настояват също при кандидатстване, да се изяснява собствеността на фирмите, които участват, до ниво на физически собственик. Предлагат и "черен списък" с некоректните към държавата фирми.
По отношение на администрацията, смятат да въведат електронни услуги, за да намалее корупцията. Възнамеряват също да направят преглед на законите и да премахнат излишните. Настояват и за бързо присъединяване към европейския банков надзор, за да не се случи отново "сагата КТБ".
"Да, България" иска още да отмени някои данъци, които намира за неефективни - например данък "уикенд".
Експертите на коалицията са заложили и увеличаване на средствата за наука чрез проектен принцип и частно съфинансиране, тъй като смятат за важна връзката между бизнеса и науката.
dakl
на 20.02.2017 в 14:01:14 #1Тези единствено могат да разчитат на родата да гласува за тях и да покрият поне 0.01% елкторална подкрепа!