"Вакуумът, който държавата осигурява, се заема от хора. Хората по места се страхуват. Не бива да заклеймяваме гражданската бдителност и реакция, но хайките, които се правят, са незаконни". Тази позиция изрази Димитър Делчев пред БНР в коментар на гражданските акции по задържане на мигранти.
"Това, което Сидеров и Расате правеха, бе чист пиар, а това, което хората в пограничните райони правят, е опит да защитят нещо, в което вярват. Днес това могат да бъдат хайки за чужденци, а утре – хайки за етнически малцинства", каза Делчев.
Според него, ако обществото нахока подобни хайки и тези хора бъдат вкарани в затвора, а нелегалните имигранти бъдат оставени да правят онова, което правят, това би бил много лош сигнал към обществото.
Относно Проектозакона за МВР, който бе отхвърлен на заседание на вътрешната комисия в парламента, Делчев заяви, че реформата в МВР се отлага вече година и няколко месеца. "Всяко ново отлагане води към затвърждаване на статуквото. Законопроектът е далеч от перфектен, но никой закон, който влиза на първо четене, няма как да е изпипан така, че да се хареса на всички народни представители. По-добре някаква реформа, отколкото никаква", категоричен е той.
Най-вероятно голяма част от депутатите от Реформаторския блок ще подкрепят законопроекта на първо четене, прогнозира Делчев. Според него, най-разумно е тази подкрепа да се случи на първо четене, защото противното би означавало, че няма желание за реформа в МВР.
Реформата трябва да оптимизира разходите в системата. Няма как да се вземат пари от друг сектор, за да се даде на МВР, за да се постигнат другите искания на синдикатите, изтъкна реформаторът. Той смята, че онези, които не са подкрепили проекта на комисия, се страхуват от гнева на синдикатите.
Всяка реформа има политическа цена, а някои политически сили очевидно се страхуват от тази политическа цена. Не цялата парламентарна група на ГЕРБ гледа с охота на промените в МВР, допълни Димитър Делчев.