Демократична България (ДБ) сезира и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за подбуждане към насилие и политически терор от страна на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. Официален сигнал е внесен от депутатите от парламентарната група на ПП-ДБ Явор Божанков, Кристина Петкова, Стела Николова и Манол Пейков, съобщиха от Демократи за силна България (ДСБ). Те искат Костадинов да бъде разследван заради заплахи за насилие и призиви към политическа разправа.
В сигнала се твърди, че са налице данни за извършени престъпления против личността, срещу Републиката и др. от лица, ползващи се с имунитет. В него се посочва, че Костадин Костадинов е отправил опасна историческа препратка и недвусмислена заплаха с публикация във "Фейсбук" на 6 март 2025 г.: "Съдбата на антибългарския елит през 2025 г. ще бъде същата като на антибългарския елит през 1944 г."
Депутатите отбелязват, че изказването се позовава на събитията след 9 септември 1944 г., когато хиляди представители на политическия, интелектуалния и военния елит на България са били убити или репресирани. Те виждат в него открито насаждане на страх и образа.
В сигнала се изреждат и още примери за агресия от страна на представители на "Възраждане":
- На 22 януари 2025 г. от парламентарната трибуна Костадинов заявява: "Няма да допуснем България да влезе в еврозоната незаконно, ще ви подпалим, ако трябва."
- На 22 февруари 2025 г. симпатизанти и депутати от "Възраждане" нападат сградата на Европейската комисия в София, използвайки бомбички, боя, чукове и извършвайки вандалски действия, включително опит за палеж.
- На 5 февруари 2025 г. депутати от "Възраждане" нападат народния представител Манол Пейков в пленарната зала, като квестори многократно се опитват да предотвратят насилието.
"Призивите за физическа разправа с политически опоненти са недопустими в една демократична държава. Агресията и насилието не могат да бъдат инструмент за постигане на политически цели", изтъкват в мотивите си подателите на сигнала. Депутатите допълват, че очакват бързи и решителни действия от страна на прокуратурата за гарантиране на сигурността на институциите и демократичния ред в България.
В сигнала се изтъква също, че в редица изказвания на представители на ПП "Възраждане" и най-вече на Костадинов, както в Народното събрание, така и извън него, е изразено категорично намерение за използване на насилие с политически цели, включително за принуда върху държавни органи чрез физическа сила. Отбелязва се, че реалното поведение на депутатите от "Възраждане" показва, че заплахите не са просто думи, а имат реална възможност за изпълнение на отправяните заплахи. Според подателите това поведение не е изолиран случай, а представлява устойчива практика на противоправни и противоконституционни действия.
В сигнала до Борислав Сарафов за изложени още няколко обвинения срещу "Възраждане" и лидера на партията, систематизирани в отделни направления:
Тероризъм:
Описаните действия, заедно с цялостното политическо поведение на представители на ПП "Възраждане" и техния лидер, очевидно имат за цел да повлияят чрез насилие върху решенията на държавни органи, да вселят страх в обществото и да разстроят работата на институциите, включително на законодателната власт. Възпрепятстването на народни представители да упражняват законните си права представлява форма на принуда, която сериозно застрашава демократичния ред.
Съществуват основателни съмнения, че тези действия могат да попаднат под състава на престъпление по чл. 108а, ал. 1 НК - тероризъм, както и на чл. 108а, ал. 2, т. 2 НК, ако бъдат извършени от организирана група с такава цел.
Образуване, ръководене и членуване в ОПГ:
На база категоричните изявления на представители на "Възраждане" може да се заключи, че посочените действия са в изпълнение на организирано и предварително планирано решение на парламентарната група или на партийното ръководство. Ако се установи, че тази група има структура, надвишаваща три лица, с трайна йерархия и ясно изразено ръководство, то следва да се разгледа въпросът дали тя не представлява ОПГ по смисъла на чл. 93, т. 20 НК. В този случай могат да се приложат чл. 321 НК или чл. 109 НК.
Проповядване на антидемократична идеология:
Описаните действия открито отричат правото на законно избраните държавни органи да упражняват своите функции по конституционен ред. Публичните изказвания на лидера и представители на "Възраждане" показват открито враждебно отношение към демокрацията и правовия ред. Това може да се квалифицира като престъпление по чл. 108, ал. 1 НК.
Други престъпления:
Някои от описаните противоправни действия се случиха в най-важната зала на страната - Народното събрание, пред държавните символи, включително герба и националното знаме. Тези действия могат да бъдат квалифицирани и като престъпления по чл. 325, ал. 2 НК и чл. 108, ал. 2 НК.
С оглед на сериозността на тези прояви и политическата реторика, включваща толериране на физическо насилие за постигане на политически цели, следва да се разгледа и въпросът дали не са налице състави на престъпления по чл. 111, чл. 162, чл. 164 и чл. 320 НК.
На база на изложеното в сигнала подателите му молят да бъде образувано наказателно производство за установяване на евентуални престъпления от общ характер, извършени от посочените лица, самостоятелно, в съучастие или като част от престъпно сдружение. Те искат още, ако бъдат събрани достатъчно доказателства, да бъдат предприети съответните законови действия, включително за сваляне на имунитета на виновните, за да се проведе обективно разследване.