На десетия ден, в който народните представители се събраха, за да си изберат председател на Народното събрание, 7 минути след откриването на продължението на първото тържествено заседание, беше дадена 30 минути почивка.

Искането за почивка всъщност бе 60 минути и бе направено от Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, но председателстващият заседанията като най-възрастен народен представител Силви Кирилов даде само 30 минути.

Четири са номинациите за председател и днес:

Петър Петров, от Възраждане

Наталия Киселова, БСП-Обединена левица

Силви Кирилов, Има такъв народ

Атанас Атанасов, ПП-ДБ.

Номинацията на Атанас Атанасов е най-прясната такава, направена за първи път едва вчера и засега остава обща такава за групата на "Продължаваме промяната - Демократична България". Именно гласуването за нея обаче може да се очаква да стане ключово по две линии - показателно за това дали ще започнат някакви разговори за съставяне на управление между двете най-големи парламентарно представени партии - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Втората линия е това дали групата на ПП-ДБ ще остане цяла при разпределението на гласовете "за" и "против" и "въздържал се", тъй като от доста време в групата гласуват различно, включително и от ПП отлюспиха Даниел Лорер и Явор Божанков, а от ДБ ги приютиха.

ПП готови да скочат и за Киселова, и за Силви Кирилов

ПП готови да скочат и за Киселова, и за Силви Кирилов

Кирил Петков: Бойко Борисов играе много добре на разделяй и владей

Знаково е, че от ГЕРБ-СДС не издигнаха нито Рая Назарян за председател, което означава, че най-вероятно ще останат на позициите си от вчера за подкрепа на Наталия Киселова. Това обаче изправя ГЕРБ пред избора емблематично да не подкрепят кандидатура от демократичния сектор, включително и от пратия член на ЕНП на европейската политическа карта, а да гласуват в подкрепа на кандидат от социалистическия спектър. 

Вчера от тази дилема ГЕРБ-СДС бе измъкнат с гласовете на "Възраждане", благодарение на които на балотаж срещу Наталия Киселова и след прегласуване отиде не Атанас Атанасов, а Силви Кирилов. 

От БСП-Обединена левица днес потвърдиха, че водят разговори за подкрепа на Киселова с цялата група ПП-ДБ, след като още сутринта се появи информация, че договорка за такава подкрепа вече е получена от "Продължаваме промяната". 

Така топката остава в политиците от "Демократична България", които ще трябва вече да обясняват гласуването си за кандидат на социалистите. 

Обединената левица води разговори с ПП-ДБ за санитарния кордон

Обединената левица води разговори с ПП-ДБ за санитарния кордон

Темата за избор на председател на Народното събрание е важна

Кандидатурата на Атанас Атанасов не получи нужната подкрепа. За Атанасов гласуваха от ПП-ДБ и АПС, а ГЕРБ-СДС се въздържаха. Въздържаха се и от БСП-ОЛ. Той получи 56 гласа подкрепа, 93 бяха против, а 89 се въздържаха и при второто гласуване.

И номинацията на Наталия Киселова не получи необходимия брой гласове, като и тя бе подложена на две гласувания. И на второто гласуване Киселова получи 89 гласа "за", 61 "против" и 89 се въздържаха. За Наталия Киселова гласуваха от БСП-Обединена левица и ГЕРБ-СДС.

Кандидатурата на Петър Петров от "Възраждане" този път получи "за" гласовете освен на собствената си група, и на 11 гласа "за" от МЕЧ и 16 гласа "за" от "Има такъв народ".

Силви Кирилов получи 82 гласа "за", 120 гласа "против" и 36 гласа "въздържал се". За него гласуваха депутатите от "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ.

Така отново на балотаж отиват Наталия Киселова и Силви Кирилов.

Веднага след гласуването и преди балотажа от БСП-Обединена левица поискаха 90 минути почивка. Това бе направено от Атанас Зафиров, но Силви Кирилов го поряза, както направи и преди с Ивайло Мирчев. Депутати получиха отново само 30 минути почивка.

Депутатите се събраха след половин час, но отново по искане на парламентарна група бе даден още половин час за договаряне по кабинетите. Пространството за тези разговори в Партийния дом остава скрито за медиите, за разлика от предишната сграда, където журналистите от достъпа си до коридорите можеха да наблюдават и совалките между стаите, дадени на парламентарните групи. В момента това не се вижда, тъй като медиите са в настанени преди вратите на коридора, който води към кабинетите. Именно това позволи и избирателното предоставяне на информация какво се случва там, какви кафета се пият например, и работата повече със слухове и оценки, а не с факти.