"Нека Терзиев сам да прецени дали е полезен със своите действия за столицата. Не може да се оставят проблемите нерешени. И най-лошото решение е по-добро от липсата на такова."

Това заяви зам.-председателят на парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС и председател на социалната комисия в Народното събрание (НС) Деница Сачева в ефира на bTV по темата с 6-дневната стачка на транспортните работници в София, която беше прекратена след отпускането на 15 млн. лв. от правителството на Столична община за увеличение на заплатите на служителите.

"Важно е да коментираме темата за 15 млн. лева, отпуснати за транспорта на София, защото това е решение, за което призовавахме да се вземе отношение още преди месец", посочи тя. По думите й има управленски решения, които трябва да се взимат на общинско ниво и които очевидно не се взимат. Сачева добави, че когато те станат проблем на цялата държава, то тогава няма как държавата да не се намеси.

Йотова видя битка за предсрочни местни избори в отпуснатите пари за транспорта в София

Йотова видя битка за предсрочни местни избори в отпуснатите пари за транспорта в София

Тя очаква да получим положителен доклад за еврото

"Повече от месец имаше призив към Министерството на финансите и към държавата да вземе отношение по темата със заплатите в градския транспорт. В момента, в който държавата взе отношение, изведнъж се оказа, че едва ли не това не е добро решение" коментира тя и иронично призова, ако някой няма нужда от 15-те млн. лв. от правителството, да ги върне. Според Сачева въпросът не е финансов, а управленски.

Тя каза още, че проблемите трябва да се решават там, където възникват, а ако някой не може да ги решава на мястото на тяхното възникване, най-логично е да подаде оставка. "Който изнася проблемите на по-високо ниво от нивото, до което е достигнал, значи не е компетентен да управлява един град", остра бе Деница Сачева. Тя призова общинската администрация и кмета Васил Терзиев да си свършат работа и допълни, че ако някой непрекъснато намира оправдания защо да не свърши нещо, значи очевидно не става тази работа.

"Няма как цялата държава да остане в този хаос, защото някой не иска да си свърши работата. София си има кмет от 2 години, общинските дружества си имат ръководства. Кметът си има администрация, има си директори на дирекции, те да му предложат планове за реорганизация на общинските дружества, да му предложат план за оздравяване. Да си намери мнозинство, което да му осигури реализация", подчерта тя и призова да се види как ще се намерят липсващите 300 шофьори и как да се подобрят условията им на труд.

Борисов иска да види оставката на Васил Терзиев

Борисов иска да види оставката на Васил Терзиев

За "Боташ" предупреди, че добросъседството между България и Турция може да се наруши

"Не може в продължение на месеци ние да се занимаваме с този проблем. Когато г-н Борисов беше кмет той нямаше нито един общински съветник", отбеляза зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС.

След премиера Росен Желязков, и тя изрази очаквания за положителен конвергентен доклад за приемането на България в Еврозоната. "Повече от логично е да влезем в Еврозоната и да получим възможността не само да се интегрираме пълноценно и да имаме възможност да участваме във взимането на решения, но и действително българските граждани да не бъдат третирани като такива от държава на втора скорост", заяви Деница Сачева като изтъкна, че все пак не е добре да се бърза и да се коментира каквото и да било преди излизането на официалния документ.

За върнатото от председателя на НС Наталия Киселова искане на президента Румен Радев референдум за въвеждане на еврото у нас тя изтъкна, че то или е "някакъв опит да се хване последния влак на популизма, или е опит за саботаж".

Бориславова: Референдумът на Радев разделя обществото в ключов момент

Бориславова: Референдумът на Радев разделя обществото в ключов момент

Според нея този акт на Радев е укорим, а той самият е непоследователен

Сачева коментира и критиките за неизпълнение на бюджета, които определи като неоснователни и прибързани. "И двете приходни администрации дадоха мерки, които да повишат събираемостта на приходите. Реално мерките по събираемостта се изпълняват от 1 май, днес сме 21. Да се твърди отсега, че приходната част няма да бъде изпълнена, е несериозно", категорична беше тя като отбеляза, че предстои да се види ефектът от мерките в следващите месеци и за момента няма причина за притеснение.

Деница Сачева каза още, че НС трябва да се занимава със законодателство, а не да следва дневният ред, който опозицията налага - с непрекъснати предложения за изслушвания, съставяне на временни комисии и т.н. "Не сме против теми, които са от обществен интерес да са обект на изслушване, но затова има комисии", отбеляза тя.

Сачева заяви също, че управляващото мнозинство ще приеме не само предлаганите от участващите в него формации реформи, но и останалите предложения, които са обществено приемливи. "Крещяща е нуждата от промени има във водния сектор, пътната инфраструктура, еворозоната и финансовата сигурност. Това са теми по които съм сигурна, че ще има широк политически консенсус", отбеляза тя.

Шест институции изготвят пътната карта за пенсионната реформа

Шест институции изготвят пътната карта за пенсионната реформа

Депутатите са притеснени да не скочи пенсионната възраст

Сачева изтъкна, че има регулатори с изтекъл мандат и а предвид предстоящото влизане в Еврозоната са необходими силни регулатори. "КЗК и КЗП ще са много важни по отношение на евентуална борба със спекулата, ако се появи такава, и които ще осигурят спокойствието на българите. Не може да си позволим да работят регулатори с изтекъл мандат", посочи тя.

Запитана дали ГЕРБ-СДС ще подкрепят предложението Росен Карадимов да бъде избран за председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Сачева заяви: "Предстои гласуване в петък, той е номинация на колегите от БСП. Приели сме, че когато една партия номинира, останалите подкрепят. Моите очаквания са КЗК да бъде избрана този петък."

Икономическата комисия в НС изслуша кандидатите за шеф на КЗК

Икономическата комисия в НС изслуша кандидатите за шеф на КЗК

БСП и ПП-ДБ сблъскаха концепции за управлението на Комисията