Премиерът Николай Денков не може да си помисли, че за сериозни неща като цената на тока, някой ще се заиграва със страховете на хората, но като се погледне опозицията, тя се опитва да плаши хората. Надявам се, че президентът Румен Радев не е влязъл в същия коловоз - да плаши хората с цената на тока, коментира Денков пред журналисти наложеното вето от държавния глава върху Закона за енергетиката. Коментарът си той направи, след като участва в откриването на суперкомпютър в комплекса на БАН.
Той обясни, че България закъснява значително за либерализацията на пазара на електроенергия. Измененията в Закона за енергетиката бяха направени механизми, за да не се случат страшни и апокалиптични сценарии, които опозицията лансира по време на обсъжданията на закона, уточни премиерът. Европейската комисия подготвя механизми с изземване на свръхпечалбите от производителите на електроенергия, за да могат да бъдат защитени при кризи уязвимите групи, подчерта премиерът и увери, че държавата и кабинетът вършат това, което трябва да се направи.
Денков не очаква да има проблеми при прегласуването на Закона за енергетиката, с което ще се отхвърли ветото на президента. Няма никакъв риск от рязко увеличаване на цените на тока. Това мога да го гарантирам на 100%, увери премиерът.
Запитан за продажбата на "Лукойл", Денков заяви, че няма разминаване в информацията. Има интерес за продажбата на бургаската рафинерия. Това, което каза "Литаско", е, че не водят преговори - за да се водят преговори трябва да има изпратено писмо и да се влезе в процедура. Има интерес към продажбата на "Лукойл", категоричен бе премиерът.
За налагането на по-висока транзитна такса на България за Унгария и Сърбия и дали това ще донесе повече приходи в бюджета, Денков отбеляза, че какви ще бъдат приходите зависи от това колко руски газ ще влиза в България. Той не може да гадае какъв ще е резултатът върху пазара, но по този начин цената на тръбния газ от Русия става сравнима с цената на течния газ. Ще има конкуренция, която да е в полза на потребителите, очаква Денков, който не вижда да има риск за доставките на синьо гориво в България. Единственото, което ще се появи е алтернатива на възможностите за природен газ и конкуренция в цените.
Денков не вижда по какъв начин "Булгартрансгаз" може да бъде засегнат негативно от допълнителните транзитни такси. Таксите се очаква да бъдат изплащани от "Газпром" и една от целите е да се намалят печалбите на "Газпром". С тези печалби се финансира войната в Украйна, отчете премиерът. Има своята икономическа логика защо се налагат тези такси - за да има приходи за България, да се създаде алтернатива на руския газ и със средствата на европейските данъкоплатци да не се подклажда войната в Украйна, коментира Денков.
По отношение на новата идея за налагане на нови икономически мерки срещу инфлацията, Денков коментира, че за да се обяви такава мярка министърът на икономиката я е обсъдил с големите търговски вериги. Самите търговски вериги трябва да положат усилия, защото са заинтересовани България да бъде част от Шенген и от Еврозоната. Има разбиране, че овладяването на инфлацията е обща задача, за да може да се изпълнят критериите за Шенген, но и да се повиши доверието на потребителите, обясни Денков.
По думите му има икономическа логика в новите предложения на икономическия министър с аргумент, че административните мерки не дават резултат. Не се обсъжда налагането на административни мерки, подчерта премиерът и добави, че властта ще се опита с благородно съревнование между търговските вериги да се намали инфлацията.
За приемането на България в Шенген, Денков заяви, че и самите мигранти знаят, че има труден маршрут по премиване на българо-турската граница. Намаляват опитите за преминаване на границата и има съществено намаляване на натиска. Това ще е сериозен коз в преговорите в следващите седмици и месеци България да бъде приета в Шенген, сигурен е той.
Опако
на 19.10.2023 в 21:06:41 #3Стискайте ду.пе, руски фашизирани мизерници и си духайте таратора, олигоф.рени! оІо Не виждате ли, че помагаме на уроди като вас, плюещи срещу ЕС и неговите ценности, докато раболепно се мазните на руските фашисти, да се възнесете благополучно в руския мир, при Дядо Мраз, на Оня свят! Щом отказвате да живеете при бля, въпреки че постоянно излизвате насраният им фашитки зад.ник, щом не проумявате, че фашистката им кочина не може да бъде реална алтернатива на западния стандарт на живот, а само абсурдна гротеска, най-добре за вас е да си търсите заедно с бля друга планета - отивайте на Марс, циганофашисти! оІо
psp_11
на 19.10.2023 в 12:43:20 #2Tomorrow на 19.10.2023 в 12:21:23 Знам, че си достатъчно глупав и не правиш разлика между либерализация на пазара (възможност да избираш доставчик) и таксите за разликата в заявката към доставчика и твоето изпълнение. Заявяваш 10 единици за месец и използваш 8 - плащаш разликата 2 единици. Заявяваш 10 единици - използваш 12 - плащащ 2 единици. В Полша прага беше до 20% разлика т.е не плащаш нищо. В България няма да е така..
psp_11
на 19.10.2023 в 12:11:08 #1Денков не вижда по какъв начин "Булгартрансгаз" може да бъде засегнат негативно от допълнителните транзитни такси. ==== мда.. Минимум 2 млн. лв на месец по-големи разходи за технологични нужди на дружеството по транзита и преноса. --- Денков да даде статистика колко домакинства в България знаят: - Колко е годишното потребление на ел. енергия. - Колко е потреблението по месеци. Тези данни са необходими за да заявяват количества към доставчика.. Разликите между заявката и действителното потребление се плаща в абсолютна стойност..