Шенген е най-големият успех след приемането ни в ЕС, защото успяхме да се обединим и да върнем доверието на ЕС. Шенген е доверие, че България е тръгнала уверено по европейския път. Това заяви премиерът в оставка Николай Денков, цитиран от Нова телевизия.
Той присъства на тържествена церемония, на която беше отбелязано приемането на България към единното пространство по въздух и вода.
Премиерът отбеляза, че влизането в Шенген е станало възможно благодарение на законодателните промени и измененията в Конституцията. По думите му има конкретни планове България да бъде приета и в сухопътния Шенген от 1 януари 2025 г. Можем да влезем, ако сме обединени, иначе можем да пропуснем историческия прозорец, който може да не се отвори скоро, добави той.
Външният министър в оставка Мария Габриел посочи, че това е исторически момент. България днес не е само наблюдател, а със своя опит ще оформя Шенгенското пространство, изтъкна тя.
Шенген е сътрудничество между държави-членки и екипи. Шенген е едно от достиженията на този исторически проект, каза още Габриел.
dyado-yotso
на 01.04.2024 в 10:11:31 #6В посочената от теб статия пише: „Само 3% от българските стоки се транспортират по въздух и море, а останалите 97% са по суша“, коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) За индустрията, твърдението за 3% полза е привидно вярно. Вкж сега дела на индустрията: "През 2023 г. относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката е 3,5%, което е намаление с 0,9 процентни пункта спрямо 2022 г. Индустриалният сектор създава 28,9% от добавената стойност на икономиката, което e увеличение с 0,3 пр. пункта в сравнение с 2022 г. Делът на сектора на услугите нараства до 67,6% от 67% през 2022 г." https://www.investor.bg/a/515-ikonomika-i-makrodanni/390581-balgarskata-ikonomika-e-narasnala-s-18-prez-2023-g За светата на услугите, която е над 2/3 от икономиката, премахването на проверките и а много по-висока стойност. Извинявам се, че съм ти сложил думи в устата. Прав си, че не си го писал, но го виждам толкова често в коментарите, че вече го приемам за даденост. За преговорните умения - пак да кажа, обективно погледнато го постигнахме чак сега. Дали ни харесва сглобката или отделните играчи в нея - друг въпрос.
dyado-yotso
на 31.03.2024 в 21:33:33 #5Казваш да се образовам. Редно е да сме образовани, съгласен съм. По този повод ето ти две статистики. 1) "Най-очевидната е ползата от отпадане за граничния контрол по летищата. През 2023 г. приблизително около 11 милиона пътници са преминали през българските международни летища, от които 65%, или 7.12 млн. души, са пътували от и до шенгенски държави (по данни на летищните оператори). Това прави общо близо 14.2 милиона паспортни проверки - една в България и една в шенгенска държава." 2) "Колкото и изненадващо да звучи, от гледна точка на граничните проверки по сухопътните граници - те са близки като брой до тези по въздушните граници. Причината е, че по границите с Гърция и Румъния вече от години България прилага олекотена форма на контрол, която (А) се извършва на една линия съвместно от български/гръцки/румънски гранични полицаи; (Б) прилага се възможността за олекотени проверки, като проверката на документи или не се прави, или се прави за секунди, без да се консултират информационните системи." Не, че съществени икономически ползи, свързани с износа и транзита не са свързани със сухопътния Шенген. Но за икономика, в която съществен дял имат услугите и туризма, намаляването на административните препятствия също има пряк ефект. Така, че тезата "то беше по-добре хич да не влизаме, отколкото да влезем така" - не работи.
dyado-yotso
на 31.03.2024 в 19:48:18 #4Forest Gump, Ти как го изчисли 3%? И каквото и да са им преговорните умения на сглобката, явно са били по-добри от всички преди това.
dyado-yotso
на 31.03.2024 в 17:29:14 #3Само човек, който никога и никъде не пътува, може да смята, че няма полза дори от частичния Шенген. Разбира се, ползите за хората в частност и за икономиката като цяло от пълния Шенген са още повече, но ако беше толкова лесно да стане, отдавна щеше да е станало. Въпрос на доверие в институциите ни и на преговорни умения на правителството.
ce
на 31.03.2024 в 16:48:43 #2Полицейски проверки има на всякъде в шенген по усмотрение Пътувайте до сащ, до русия ма там няма шенген няма какво да се оплаквате, там няма да има случайни полицейски проверки
iliev_72
на 31.03.2024 в 16:14:46 #1Този плаче за освидетелстване ! Крайно време да се въведе психологична оценка на всички които наричат себе си политици ! Психясал пеерас !