Два законопроекта за изменение на Закона за българските лични документи са публикувани на интернет страницата на Народното събрание.
Първият е внесен от представители на ГЕРБ, а вторият от ПП-ДБ.
В своя законопроект от ГЕРБ предлагат да отпадне издаването на безсрочни лични карти за българските граждани над 58 години. В момента всички лица над тази възраст получават безсрочни лични карти. Според ГЕРБ документите трябва да са със срок на валидност не повече от 10 години. Причина за исканото изменение са изисквания посочени в регламент на ЕС и препоръка на ICAO. Предлага се също за лицата над 18-годишна възраст личните карти да се издават за срок от 10 години. На лицата над 70-годишна възраст се предоставя възможност да получат документ за самоличност с 30-годишен срок на валидност.
В законопроекта на ПП-ДБ се предлага данни за пръстовите отпечатъци на българските граждани да се съхраняват в масивите на МВР от момента на подаване на заявлението до получаването на съответния документ за самоличност. След това следва те да бъдат заличавани. Изключение ще правят случаите, в които заявителят е посочил в заявлението, че е съгласен отпечатъците му да бъдат съхранявани. Като мотиви депутатите посочват, че според европейските директиви не се изисква наличието на национална база с биометрични данни.
Наред с това от партията искат пръстовите отпечатъци да се пазят не повече от 59 месеца, след което да се заличават.
Двата законопроекта са внесени в деловодството на Народното събрание.
За да бъдат окончателно прокарани, промените трябва да бъдат обсъдени първо в ресорните комисии на парламента и след това да бъдат приети на две четения в пленарната зала.