НСлС да премине към прокуратурата и директорът й да стане заместник на главния прокурор - тези промени в Закона за съдебната власт обсъждаха народните представители на второ четене.
Предложенията на трима депутати от управляващото мнозинство предвиждат следователите от НСлС да са на подчинение към Върховната прокуратура, а тези от териториалните следствени служби - на подчинение на окръжни прокуратури. Това съобщи БНР.
Един от вносителите - Татяна Дончева, посочи, че тези промени се подкрепят и от голяма част от работещите в следствието, а моделът, който се предлага, е правен в България до 1979 г. и дълги години е работил добре.
Атанас Атанасов от ДСБ заяви, че проблемът е, че следователите така ще станат подчинени на административните ръководители, а при това положение не може да се говори за независимо разследване.
Обсъжданите промени засягат и командироването на съдии и прокурори в различните видове съдилища и прокуратури. Обсъждането на промените в закона ще продължи и през следващата сряда.
R_umen_
на 11.04.2009 в 17:27:47 #3' Срещу преминаването на следствените органи към прокуратурата скочиха Екатерина Михайлова и Атанас Атанасов от ДСБ. Според тях между две четения на закона недопустимо се извършва промяна на конституцията. От репликата на Атанасов, че така цял мандат БСП “разсипва” разследването, подскочи обаче Татяна Дончева. “Подозирам, че говорите не на залата, а на гостите от балкона”, каза тя. След това изреди цял поменик от грехове на сините към съдебната власт. “През 1992 г. разбихте правосъдието, от 1997 до 2001 г. направихте НПК не на трески, а на дреп. После унищожихте Националната следствена служба, като я децентрализирахте, сетне назначихте един психично неуравновесен човек за главен прокурор (б.р. има предвид бившия главен прокурор Филчев)и разказахте играта на държавата”, разгневи се Дончева. ' През есента на 2004 г. също имаше гласувания за закриване на Следствието, което беше в противоречие с конституцията на РБ. Нека някой ни припомни как точно гласуваха тогава А.А. и И.К. /ПРОТИВ или ЗА закриване на Следствието/, за да видим кой казва истината и кой не ! Изводът е за избирателите - а именно кой не иска да има силно разследване у нас, за да останат финансовите престъпления неразкрити. При евентуално сливане на Прокуратурата и Следствието, логично е да има по-силно Разследване у нас /съединението прави силата/ !
R_umen_
на 11.04.2009 в 17:02:11 #2А.А. е пропуснал да каже кой и защо искаше да се унищожи разследването у нас... Нека си припомним ,че у нас има над 200000 прекратени съдебни дела за финансови престъпления ! Нека си припомним и че един по-предишен министър на правосъдието , който се хвалеше с писането на нов НПК през 2004/2005 г. /не/волно беше пропуснал да напише текст, в който ПРАНЕТО НА ПАРИ да се тълкува като престъпление !
interboy
на 10.04.2009 в 18:42:23 #1следователче да стана по стопански престъпление еи това ми е мечтата ...