Една добра идея, попаднала в неподходящи ръце, може да стане гениална глупост. Така от името на президентството Димитър Стоянов обясни обрата в позицията на президента Румен Радев за възможността с двойно гражданство да се участва в управлението на държавата. През 2019 г. Радев пред българи емигранти обещава, че ще предложи промяна в законодателството, за да може и те да се включат активно в промяната в страната и в бъдещето й. Вчера Румен Радев заяви именно тази промяна като един от мотивите си да сезира Конституционния съд за приетите текстове. Средата за сигурност през 2019 г. беше коренно различна, отколкото е сега. Затова и не може да се сравнява по никакъв начин едното, записано вече в Конституцията, и другото предложение, това на президента, обясни секретарят по сигурност и отбрана.
Превръщане на добра идея в гениална глупост се е случило с промените в Конституцията, които тръгнаха от съдебната реформа, а стигнаха и до двойното гражданство и дори до датата на националния ни празник, 3 март, коментира Димитър Стоянов в студиото на Нова телевизия. За двойното гражданство е важен моментът къде е родено лицето и то да има придобито чуждо гражданство.
Затова и президентството се противопоставя на това, че няма никакво ограничение, както е записано в текстовете. Хипотетично може да попадне всякакъв, включително антибългарски настроен гражданин, в управлението на държавата, предупреди Стоянов.
Едновременно с това служебният кабинет е с ограничение - друга промяна, която беше гласувана и срещу която е държавният глава Румен Радев. Защо се предвижда председател на НС да може да бъде посочван за служебен премиер, а не заместник-председателите. Защо има изобщо списък с ограничение, посочи Стоянов. С промените, по думите му, целта на управляващите е да се капсулират и да управляват дълго - дълго време. "Както беше от записа - правим изборите с нашето МВР и ще управляваме с нашето служебно правителство."
Димитър Стоянов, който беше служебен военен министър два мандата, заяви, че "ние не искахме да управляваме толкова дълго време, но след като парламентарната република не успя, се наложи". С какво навредихме ние на държавата, попита Стоянов и на няколко пъти настояваше да се говори за успехите на служебните правителства на Румен Радев. Като успех бе изтъкнат именно дългосрочният договор с "Боташ", който върнал България на енергийната карта, разрешил проблем и бил много важен. Крайната оценка обаче ще бъде казана в съда, дори не и от парламентарната комисия, която бе създадена, и не и от парламента, посочи Стоянов.
Ние (служебните правителства) сме коректив на управлението, отсече Димитър Стоянов.
ivan-koichev
на 21.12.2023 в 09:56:49 #2Президентът е избран от гражданското общество и съответно служебното правителство е представител на гражданското общество и няма нищо лошо три месеца преди изтичане на мандата на което и да е правителство да се назначава служебно правителство.
lacoste
на 21.12.2023 в 08:53:53 #1ППЕФ И БОКО ФОРЕВА