Правителствената програма за подпомагане на работници и при намалено работно време стартира с около 7 000 души.
За тази година са предвидени 6,7 млн. лева с които е изчислено, че могат да бъдат подпомогнати 18, 7 хил. души, преминали на непълно работно време, посочи социалния министър Маслрова.
Едно от условията е работодателите да нямат изискуеми и неизплатени данъчни задължения или задължения за осигурителни вноски.
Условията и редът за предоставяне на сумите са посочени в приетото постановление.
Процедурата при изплащане на компенсациите ще се прилага от агенцията по заетостта и нейните поделения.
За срока на изплащане на компенсациите, работодателят няма право да наема нови служители на длъжности, за които е въведено непълно работно време, както и да изисква от работещите на непълен работен ден да полагат извънреден труд.
Днес се очаква правителството да гласува мерките за подпомагане на фирмите по време на икономическата криза.
Предвижда се подпомагането на работници с намалена трудова заетост да продължи 3 месеца.
Заместник социалният министър обясни, че се залага на квалификация и преквалификация в рамките на оперативната програма. Това са част от мерките по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси" в условията на криза и увеличаване на безработицата, допълни Димитър Димитров.
Пределно ясно е, че това е една възможност, която дава подкрепа на фирми за ограничен период, посочи още Димитров.
"Това е глътка въздух, но това не е гаранция за продължаваща подкрепа на държавата. Тоест добрите фирми, фирмите, които имат добър бизнес план, които имат визия за бъдещето, ще имат развитие", обясни заместник социалният министър.