Договорът за добросъседство между България и Македония не трябва да се променя. Тази мнение изразиха пред БНТ историкът проф. Христо Матанов и журналистът Николай Кръстев.

Общата визита е стъпка в правилната посока. Ако не забелязахте, македонският президент каза нещо за промяна на Договора за добросъседство. Играта е геополитическа, да се създадат трудности на ЕС. Ние не сме от пръв интерес за Европейския съюз, сега темата е Беларус, коментира проф. Матанов.

Той е скептик относно работата на историческата комисия между двете държави. От българската дипломация все още се чуват твърдения, че ние сме малки, посочи проф. Христо Матанов.

Радев в Скопие: Да подновим диалога между двете страни

Радев в Скопие: Да подновим диалога между двете страни

Трябва да възобновим доверието и като приятели да разговаряме

Журналистът Николай Кръстев коментира, че е крайно време да се поднови диалогът, да се рестартират отношенията между България и Македония.

"Това, което ще се случи в Рим, е шанс да се тръгне напред. Трябва да се отдели историческата комисия от политиката и икономиката. Интересите са много големи", отбеляза Николай Кръстев.

"Русия и други велики сили в ЕС нямат интерес България и Македония да са в добри отношения. Сегашното правителство и следващото трябва да гледат в регионалния контекст. Някой иска да дели Балканите", предупреди журналистът.

Европътят на РСМ минава през София, отсече Радев преди да качи Пендаровски на самолета за Рим

Европътят на РСМ минава през София, отсече Радев преди да качи Пендаровски на самолета за Рим

Към България има огромно внимание

Той подчерта, че не е добре да се разделят Албания и Република Северна Македония. В момента трябва да имаме стратегическо търпение към Република Северна Македония, някой иска непременно да има проблем между България и РС Македония", каза още Кръстев.

Припомняме, в момента президентът Румен Радев и македонският му колега Стево Пендаровски са на тридневна визита в Рим. Двете делегации отпътуваха заедно за тази визита.

2020 г. мина под знака на спора между София и Скопие заради нежеланието на РСМ да спазва Договора за приятелство и добросъседство, през 2017 г.

На 17 ноември България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония - подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония.

Скопие блокира дейността на Смесената българо-македонска историческа комисия, която трябва да разгледа спорните въпроси в общата история на двете страни.

През миналата година страната ни многократно призоваваше Скопие да се откаже от езика на омразата спрямо България, да се отвори за българските инвестиции, да зачита правата на гражданите си с български паспорти и да спре фалшификацията на историята, за да може да се присъедини към ЕС.

Р Северна Македония е готова да се откаже от ЕС, според Кирил Топалов

Р Северна Македония е готова да се откаже от ЕС, според Кирил Топалов

Разделянето на Албания и РСМ в пътя им към ЕС е напълно реално