Никой не казва, че миграцията е равна на тероризъм. Това заяви външният министър на Унгария Петер Сиярто в София на публична лекция на тема "Еврoпейският съюз и предстоящите предизвикателства".
Според дипломат номер 1 на Унгария заплахата от тероризъм е станала част от ежедневието на европейците. Никой не казвал, че мигрантите са вероятни терористи. „Ако няма контрол, това увеличава опасността от терора“, предупреди Сиярто.
Сиярто напомни, че не знаем какви са тези хора, които идват и откъде са. Според него няма криза на бежанците, а на масова миграция. Подобна криза на миграцията няма да свърши утре. Натискът ще става все по-сериозен, убеден е унгарският външен министър.
До 35 млн. души живеят по южните и югоизточните граници на ЕС и много лесно могат да решат да тръгнат. „Трябва да сме готови за тях, а в момента сме беззащитни“, подчерта Сиярто.
Според Сиярто първо трябва да спрем физически нерегулираното и незаконно преминаване на този поток. Но никой не трябвало да очаква само една държава да може да се съпротиви на такова налягане.
На второ място той смята, че трябва да спрем политиката на покана към тези хора. Вместо това, с решенията си европейските политици ги насърчавали да идват.
Сиярто засегна и въпроса с квотите, подчертавайки, че той ни лишава от правото да решаваме кого да пуснем и кого не.
Технически трябва да изкореним причините за тези потоци от хора. Начинът бил в Сирия да има споразумение между Русия и трансатлантическата общност.
Сиярто постави и темата за това как ЕС да стане по-добър и силен в бъдеще. По думите му, от 11 лоши играчи не може да бъде направен един добър и силен футболен отбор. Аналогично от 28 слаби държави не може да се направи силна Европа.
Според него ЕС трябва да се разшири много бързо. От името на унгарското правителство никой не е упълномощавал европейските парламентаристи да правят изявления, че в следващите 5 години ЕС няма да бъде разширяван, подчерта унгарският външен министър.
Икономиката е другото предизвикателство за ЕС. Европа доста изостава в регионалната търговия на световния пазар заради бюрократщината, смята Петер Сиярто.
Като страна съседка на Украйна, Унгария е посветена на това да бъде запазен суверенитетът и териториалната ѝ цялост.
„Посветени сме да насърчаваме всички страни да се съберат и прилагат всички мерки от споразумението в Минск”, изтъкна унгарският дипломат номер 1, допълвайки, че унгарците винаги ще са част от общите европейски решения. Винаги ще показват подкрепа, когато се говори за санкции. Но дали сме уверени, че тези санкции са помогнали за нещо, запита той.
„Унгарските компании са изгубили повече от 4,5 млрд. долара от неосъществен износ. „Това е загуба на работни места, фалиране на компании, пропуснати възможности заради войната“, отчете Сиярто.
По думите му, ако Европа иска да е конкурентна в бъдеще, трябва наново да изгради прагматичен диалог с Русия въз основа на доверие.
„Трябва да мислим за нещата по по-сложния начин, когато говорим за украинската криза”, предупреди Сиярто, допълвайки, че имаш ли силни съседи, и ти ще си силен.
Сиярто засегна и темата за енергийната сигурност, която била една от най-неприятните теми за хората, живеещи в Европа. Той констатира липсата на напредък през последните години в насока на това да сме енергийно независими.
„Има двойни стандарти, които се прилагат от европейските институции - това е неприемливо“, посочи Сиярто, визирайки спирането на „Южен поток“ и лансирането на „Северен поток“.