Таксите, наложени от България за транзита на руски газ към Сърбия, Унгария и Северна Македония, са национална мярка и затова България ще реши къде да отидат парите от тях. Това заяви говорителят на Европейската комисия Тим Макфий, цитиран от БНР.

Миналата седмица по време на Европейския съвет в Брюксел премиерът Николай Денков съобщи, че в момента текат консултации между страната ни и ЕК относно наложените такси. Тогава той поясни, че тези пари може би ще отидат в европейския бюджет.

"Досега ЕС е наложил 11 пакета санкции срещу Русия. Ограничителните мерки за енергетиката засягат петрола и въглищата, но не и вноса на газ", изтъкна днес говорителят.

Също миналата седмица министър-председателят увери, че няма никакво противоречие със санкциите и че таксите са издържани напълно в духа на съответната директива.

Румен Радев оспорва пред КС таксите върху внос и транзит на руски газ

Румен Радев оспорва пред КС таксите върху внос и транзит на руски газ

Нарушават се и принципите за гарантиране на правото на собственост и на свободната стопанска инициатива

Припомняме, миналата седмица държавният глава Румен Радев сезира Конституционния съд за въведената от парламента нова енергийна вноска върху вноса и транзита на природен газ през България.

В резултат на това финансовият министър Асен Василев го обвини, че не защитава националния интерес, а този на "Газпром" и Руската федерация. Премиерът също изрази мнение, че този ход е неправомерен и президентът не е трябвало да го прави.

България не внася газ от Русия за собствени нужди след едностранното спиране на доставките от страна на Руската федерация през април 2022 г.

Николай Денков защити таксата върху вноса и транзита на руски газ

Николай Денков защити таксата върху вноса и транзита на руски газ

Като пример дава договора с "Боташ", в който също има такса

През страната ни обаче минава маршрутът на силно намалелите потоци по тръбопроводите, по които Русия изпраща газ към Европа. Почти половината от руския тръбопроводен газ влиза в България от Турция чрез връзката "Турски поток" за по-нататъшни доставки към Унгария, Сърбия и други части на Южна Европа.

При изграждането на т.нар. "Балкански поток" българските власти бяха критикувани освен за всичко друго и че дори не са осигурили възможности и разклонения българските потребители да се възползват от доставки, а страната ни само транзитира газ. За сметка на това проектът бе изграден скоростно, докато българо-гръцката газова връзка се бавеше.