С върховенството на закона трябва да има ясно и категорично противодействие на корупцията и да се гарантират механизмите за защита на човешките права в България. Това заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев след среща с европейския комисар за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт.
Георгиев обясни, че е провел изключително ползотворна среща с Макгарт. Двамата обсъдили категоричната решимост на правителството да положи усилия, за да може България да постигне по-добри усилия във върховенството на правото.
"С усилията си правителството успя да активизира диалога с ЕК за общи политически усилия за общи мерки за изпълняване ангажиментите на България към ЕС, но и да се отговори на потребностите на българските граждани", поясни Георги Георгиев.
Европейският комисар за демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт благодари на министъра за топлото посрещане и за добрия разговор.
"Върховенството на закона е важна възможност да се направи равносметка на свършената работа и да се определят сфери за допълнителни действия", подчерта той.
Макграт уточни, че е провел среща с вицепремиера Томислав Дончев, на която са обсъдили последните развития по отношение на правосъдието и противодействието на корупцията.
Еврокомисарят поздрави правителството затова, че е направило приоритет изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. Той все пак призова българските власти да се насочат към всички останали въпроси колкото се може по-бързо.
"Докладът за върховенството на закона от миналата година отбеляза напредъка, постигнат през последните години с приемането на промени в Конституцията и съдебната независимост, както и подобряване на прозрачността в държавната реклама. Знаем, че има някой пречки след публикуването на доклада за върховенството на закона през 2024 г. за въпроси, свързани със състава и функционирането на Висшия съдебен съвет и ефективното и безпартийно функциониране на Комисия за противодействие на корупцията (бившата КПКОНПИ - б.р.), които трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи. Наясно съм с усилията, които са извършени към момента ,напредъка, който е постигнат и що се отнася до новото ръководство на Комисията за противодействие на корупцията", коментира Макгарт.
Той добави, че някои въпроси остават отворени, като например политическата независимост на Комисията за противодействие на корупцията (КПК).
Всички усилия са важни за гарантиране на здрава правосъдна система за демократичните системи и за бизнеса, каза още Макгарт. Той ще представи доклада за върховенството на закона за България пред парламента.
"Препоръките от доклада са резултат от подробен анализ и тяхната цел е да подкрепят България да засили върховенството на закона. Тези препоръки са важни за насърчаване на правовата държава и дават ясна пътна карта и помага за гарантиране, опазване и зачитане на върховенството на закона. Върховенството на закона не е просто някаква концепция, а е точно обратното - това е изключително важен елемент от нашите общества, демокрации и един елемент, който гарантира справедливост, правосъдие и единство за всички граждани", категоричен бе Макгарт.
Той отбеляза, че има някой важни препоръки в доклада за върховенството на закона за 2024 г., като се оценява напредъка, постигнат за тяхното изпълнение.
"Преглежда се и работата, извършена през миналата година, като някой препоръки не са изпълнени и могат да се включат в новия доклад за върховенство на закона", уточни Макгарт.