Каква е позицията на Европейската комисия по въпроса с показния арест на лидера на най-голямата опозиционна партия в България и какви действия смята да предприеме ЕК, за да защити върховенството на закона при такива явни нарушения? Тези въпроси постави евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев пред Вера Юрова, зам.-председател на ЕК и комисар, отговарящ за ценностите и прозрачността, съобщават от пресцентъра на ГЕРБ. Питането бе отправено при размяна на мнения в рамките на заседанието на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент.

Радев припомни обстоятелствата, при които беше арестуван бившият премиер и настоящ опозиционен лидер Бойко Борисов. Той изтъкна, че показната акция е била проведена без съдебна и прокурорска санкция. Състав на Софийския районен съд излезе с решение, че задържането на председателя на ПП ГЕРБ е било незаконно и няма абсолютно никакви доказателства за извършено престъпление, отбеляза още евродепутатът. "В опитите си да атакува опозиционен лидер без правни доказателства, използвайки политически и полицейски прийоми на тоталитарните режими, българското правителство погази принципите на правовата държава и човешките права на г-н Борисов. Управляващите дори злоупотребиха и с името на Европейската прокуратура, за да оправдаят ареста", коментира Емил Радев, който е зам.-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП. По време на дискусията той отправи въпрос и дали този скандален случай ще бъде включен в годишния доклад на ЕК за върховенството на закона.

В отговор комисар Юрова обясни, че ЕК е концентрирана върху системите в държавите-членки, "така че да няма съмнения, че институции като съдилищата и прокуратурата работят безпристрастно и решават делата според правната ситуация и доказателствата, а не според това кой кой е".

Арестът на Бойко Борисов бил незаконен
Обновена

Арестът на Бойко Борисов бил незаконен

Главна дирекция "Национална полиция" ще трябва да заплати разноските по делото

"Комисията не е органът, който може да замести прокурора в държавата-членка или който може да оцени качеството и наличността на доказателствата, с които прокурорите разполагат", подчерта еврокомисарят и допълни, че ЕК има за задача активно да подкрепя изграждането на стабилна и безпристрастна прокурорска и съдебна система.

Темата беше продължена и от Катерина Барли - германски евродепутат от групата на социалистите, която посочи като сходен пример проблемен законов текст в Словакия, според който е възможно задържане за 36 месеца, без да е минало през съда, а въз основа на решение на парламентарното мнозинство.

Вера Юрова заяви, че е запозната с тази практика на вкарване в затвора без решение на съда и изрази съмнение, че такъв тип предварителен арест е зачитане на върховенството на закона. Тя обаче отново разясни, че ЕС не може да се намесва в наказателно-правните разпоредби, тъй като това са процедури, за които отговарят държавите-членки.

По повод новия годишен доклад за върховенството на закона еврокомисарят информира, че в момента той се обсъжда и изготвя и ще бъде приет през юли. По думите на Юрова за първи път тази година докладът ще включва и конкретни препоръки към държавите-членки, така че усилията им да бъдат подкрепени.

Борисов, Горанов и Арнаудова обжалват задържането си

Борисов, Горанов и Арнаудова обжалват задържането си

С жалба пред Административния съд в София