Европейският съюз приведе в действие плановете си да промени своя основополагащ договор (Лисабонски договор) и да създаде постоянна система за предотвратяване на финансови кризи.

На срещата си в Брюксел лидерите на ЕС подкрепиха призивите на Германия и Франция да бъдат въведени ограничени промени в Лисабонския договор през декември и одобриха налагането на по-строги санкции на страните членки, които не контролират дълговете си.

Държавните и правителствените ръководители от Евросъюза приеха декларация, в която е залегнал ангажимент за създаване на постоянен механизъм за избягване на дългови кризи в ЕС. Той трябва да замени приетата по спешност мрежа за задлъжнели членки на еврозоната в размер на 440 милиарда евро, след като срокът й на действие изтече в средата на 2013 г.

Париж и Берлин успяха да преодолеят ожесточената съпротива срещу всякакви промени в договора. Това обаче стана, след като много от останалите страни членки изключиха изобщо възможността за широкообхватна редакция на договора,  която би означавала тя да бъде подложена  - и евентуално отхвърлена, на национални референдуми.