България покрива критериите за приемане на еврото. Това заяви пред БиТиВи евродепутатът Ева Майдел.

Това са много сложни критерии. Страната ни е извървяла дълг път към влизането ни в клуба на богатите,  изтъкна тя.

Майдел очаква антиевропейските партии да гласуват "въздържал се" или "против" членството ни в еврозоната. Тя се надява социалните платформи да вземат мерки срещу дезинформацията в организирани кампании. По думите й има механизми за въздействие.

Мит е, че спестяванията на хората ще изчезнат, според Майдел. Друг момент е политическата част, която иска да отдалечи България от Европа, притеснена е тя.

Еврото е най-дългогодишната ни цел, подчерта българският евродепутат. По мнението й атаките ще продължат и след утрешния ден. Същинската работа започва отсега, предупреди Ева Майдел и подчерта, че пътят няма да е лесен. 

Евродепутатът очаква динамичен период на отношенията между ЕС и САЩ. Според нея обаче еврото е котва на стабилност.

България на финалната права преди еврозоната: Какво предстои днес
Обновена

България на финалната права преди еврозоната: Какво предстои днес

Финалните гласувания, които ще направят страната ни 21-вата членка на еврозоната

Никой няма да вземе спестяванията на хората. Няма да плащаме френския и германския външен дълг. Това увери и евродепутатът Андрей Новаков. Ще се случват само хубави неща, убеден е той.

Страната ни трябва да взема индивидуални мерки. Еврото е световна валута, по-скъпа от долара в момента, изтъкна Новаков.

Кристиян Вигенин смята, че има известен риск за доходите особено с началото, но подчерта, че има шанс по-бързо да станем по-богати. Той обясни, че в първите месеци се вдига инфлацията, но във времето тя ще се успокои. Трябва обаче да се успокоят хората, че при висока инфлация държавата има механизми да компенсира доходите. Хората няма да станат по-бедни, убеден е евродепутатът.

Радан Кънев не вижда опасност за стандарта ни на живот. По думите му обаче въвеждането на еврото няма пряка връзка с намаляване на корупцията. Всичко зависи от нас, изтъкна той. Еврото не е универсално решение на вътрешните ни проблеми, подчерта Кънев и добави, че административни мерки за регулиране на цените не дават резултат. И обясни, че цените се успокояват чрез пазарна конкуренция.

Освен това Радан Кънев изрази съмнения относно новия състав на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Според него доходите в България се повишават доста бързо.

Илхан Кючюк пък изрази мнение, че грешно се комуникира влизането в еврозоната. Това няма да ни направи автоматически богати, посочи той. Има домашна работа, която трябва да бъде свършена у нас, посочи евродепутатът. Валутата е една хартия, ако не се основава на доверие, заяви още Кючюк. Инфлацията е реален проблем в очите на хората, по мнението му. 

Еврото води до това хората да живеят по-добре. Тази позиция изрази евродепутатът Христо Петров. В Европейския парламент той среща повече поздравления за членството ни в Еврозоната, защото повечето евродепутати знаят през какво се минава, за да се влезе в нея.

В ЕП Петров не чува толкова критики срещу еврото дори от евроскептиците, колкото в България. На всеки като му писне и реши да се маха - се маха в еврозоната, според него. За Христо Петров трябва да имаме конкретен план. Брюксел не всичко решава, много неща се решават от националните парламенти, по думите му.